Ústřední čistírna odpadních vod

Historie odvádění a čištění odpadních vod v Praze

Průčelí čistírny Podle doložených zpráv se snaha řešit problém s odpadními vodami a splašky v Praze datuje do začátku 14. století, kdy se při dláždění ulic po stranách ponechávaly odpadní strouhy. Pokrok přineslo až 17. století, kdy byla například  vybudována stoka pro odvodnění Klementina. A koncem 18. století se město rozhodlo, že je třeba vytvořit systém podzemních stok. Ještě dalších sto let ale trvalo, než se kanalizační síť začala budovat a byla také postavena čistírna odpadních vod v Bubenči.

 

Ústřední čistírna odpadních vod na Císařském ostrově

Letecký snímek V polovině minulého století již čistírna odpadních vod v Bubenči přestala stačit potřebám rozrůstající se Prahy a pro novou čistírnu byl vybrán Císařský ostrov. Stavba byla zahájena v roce 1959 a v roce 1965 byla čistírna uvedena do provozu. Vzhledem k problémům s technologií mohla plně fungovat až od roku 1968. Ukázalo se později také, že v důsledku „úsporných“ zásahů do projektu neměla dostatečnou kapacitu, a tak v letech 1974 – 1985 proběhla intenzifikace čistírny a dostavba poddimenzovaných objektů. Zároveň se začala řešit možnost výstavby čistírny nové – plánováno bylo její umístění u Hostína.  

Po roce 1989 byl projekt z finančních důvodů zastaven a pro čistírnu na Císařském ostrově byla připravena druhá intenzifikace. Uskutečnila se však v letech 1994 – 1997 jen její 1. etapa. 2. etapa – úprava kalového hospodářství – nebyla realizována a čistírna se dostala do problému se zpracováním zvýšeného množství kalu. Obrovský problém musela Praha řešit po katastrofální povodni v roce 2002, po níž bylo třeba nejprve co nejrychleji obnovit provoz čistírny. A teprve pak řešit legislativní požadavky na kvalitu vypouštěných odpadních vod, které znamenaly připravit koncept rekonstrukce stávající čistírny.     

 

Celková přestavba a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově

Vizualizace - Pohled jihozápadní V  roce 2004 schválilo hlavní město Praha koncepci čistění odpadních vod  založenou na kombinací rekonstrukce stávající čistírny a výstavby nové vodní linky na Císařském ostrově. Od té doby byla zpracována řada variant a po jejich vyhodnocení byla vybrána varianta intenzifikace stávající čistírny s využitím ploch v prostoru bývalých zahrádek.

 

 

Projekt se má realizovat má v několika etapách. V první etapě bude postavena vedle čistírny nová vodní linka, v další fázi by měla být opravena stará čistírna a nakonec musí město vyřešit, jak bude likvidovat kaly, které při čištění vody vznikají.

V tendru na přestavbu čistírny zvítězilo sdružení firem nazvané ÚČOV Praha, které tvoří společnosti SMP CZ, Hochtief CZ, Degremont a WTE Wassertechnik. Cena 6,22 miliardy korun bez DPH. V rozpočtu města na letošní rok je pro tuto investiční akci počítáno se 600 miliony korun.