V Michelském lese řádil vandal, neviděl ho někdo?

Jak uvedl odbor městské zeleně na dotaz ke kácení stromů na okraji Michelského lesa, je popisovaná těžba výchovným zásahem - probírkou - ve dvou porostních skupinách o celkové výměře 7,9 hektaru. Při tomto zásahu se odstraňují z porostu konkrétní vyznačené stromy, které mají nežádoucí vlastnosti nebo překážejí a omezují nejkvalitnější stromové jedince v porostu. Zároveň se tím zlepšuje druhové složení, růst, kvalita a další funkčně důležité vlastnosti porostu, umožní se objemový růst korun stromů apod. Významně se též zvyšuje stabilita porostů - v předmětných porostech bylo zakmenění (hustota stromů) velmi vysoké, takže téměř všechny stromy jsou silně přeštíhlené (příliš vysoké a přitom velmi tenké). Tyto porosty jsou pak velmi labilní a hrozí jejich rozvrácení větrem nebo sněhem. Po provedeném zásahu dojde během několika málo let k zvýšení tlouškového přírůstu - stromy zesílí a stabilita porostu jako celku se významně zvýší. Hlavním důvodem pro provádění takovýchto zásahů jsou tedy pěstební potřeby, plynoucí z vlastností lesních dřevin . Toto platí v plné míře nejen pro lesy hospodářské ale i pro lesy zvláštního určení - rekreační lesy.
Probírkové zásahy se v porostech obdobného stáří provádějí jednou za 10 let, takže nyní budou porosty po tuto dobu ponechány v klidu, jen se bude provádět odstraňování suchých a nemocných stromů. Jak je možno se v lese na vlastní oči přesvědčit, i po provedené probírce zůstala hustota stromů vysoká. Tento zásah navíc na místě samém prověřovala také Česká inspekce životního prostředí, která neshledala žádné závady a v zápisu konstatuje, že "Výchovný zásah byl proveden odborně a dle potřeb porostu".
Provedeným zásahem tedy nevzniká žádná ekologická újma. To se bohužel nedá říci o situaci, která vznikla v bezprostřední blízkosti těchto porostů. Prakticky jen přes lesní cestu, v sousedním porostu, neznámý vandal za posledních 14 dní zlámal cca 500 (!) dvou až třímetrových stromků, zejména borovic a také desítky lip. Vzhledem k rozsáhlému měřítku zničení stromků (jedná o cca 90% ze všech stromků na této ploše), bude nutno nyní celou plochu vyřezat a znovu zalesňovat. Neznámy vandal tím způsobil značnou hmotnou škodu, ale také výraznou ekologickou újmu. Tyto porosty byly ve věku 4-7 let, vykazovaly značné výškové přírůsty a již začínaly plnit své ekologické funkce, ale nyní bude nutno začínat zase od počátku, od holiny. Toto vandalské chování přesahuje svým rozsahem "běžný" vandalismus, na nějž jsme v rekreačních lesích již bohužel zvyklí. Rovněž tak systematičnost ničení přesahuje doposud vše, s čím jsme se v pražských lesích setkali. Událost samozřejmě šetří Policie ČR, ale i v případě dopadení pachatele není možné vzniklou ekologickou újmu plně nahradit. Protože tak rozsáhlé ničení je otázkou několika hodin, je pravděpodobné, že si některý z návštěvníků Kunraticko - Michelského lesa povšiml něčeho podezřelého. V tomto případě se, prosíme, obraťte na Policii ČR nebo přímo na odbor městské zeleně MHMP a přispějte tak k dopadení pachatele.
27. února 2002
27. února 2002