V Praze-Libuši se debatovalo o problémech městské části v kontextu Místní Agendy 21

Radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek se včera zúčastnil veřejného fóra k zahájení projektu „Strategický rozvoj MČ Praha-Libuš respektující principy udržitelnosti/ udržitelného rozvoje“. Na programu byla aktuální témata příslušné lokality jako je doprava, bezpečnost, veřejná správa, občanská vybavenost, školství, životní prostředí a další. K Místní Agendě 21 se zatím v hlavním městě Praze oficiálně přihlásily tyto městské části – MČ Praha 7, MČ Praha 13, MĆ Praha-Libuš a MČ Praha-Dolní Počernice.

  • 3 minuty čtení

 

Radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek se včera zúčastnil veřejného fóra k zahájení projektu „Strategický rozvoj MČ Praha-Libuš respektující principy udržitelnosti/ udržitelného rozvoje“. Na programu byla aktuální témata příslušné lokality jako je doprava, bezpečnost, veřejná správa, občanská vybavenost, školství, životní prostředí a další. K Místní Agendě 21 se zatím v hlavním městě Praze oficiálně přihlásily tyto městské části – MČ Praha 7, MČ Praha 13, MĆ Praha-Libuš a MČ Praha-Dolní Počernice.

 

Agenda 21 je dokument přijatý účastníky Konference OSN o životním prostředí a rozvoji (UNCED), který rozpracovává principy udržitelného rozvoje v globálním měřítku do jednotlivých problémových oblastí. Agenda 21 byla koncepčním podkladem pro vytvoření Místní Agendy 21, kterou jako svou dlouhodobou strategii prosazuje také hlavní město Praha. 

 „Místní Agenda 21 je progresivní zastřešující metodou zvyšování kvality veřejné správy, vedoucí k praktickému uplatnění principů udržitelného rozvoje na místní a regionální úrovni. Umožňuje, aby se region rozvíjel v rovnováze všech klíčových dimenzí – tedy aby se dařilo sladit hospodářský rozvoj se sociálními požadavky a s respektem k limitům, daným životním prostředím. Místní samosprávy sehrávají v tomto procesu klíčovou roli. V roce 2006 místní Agendu 21 zařadilo Ministerstvo vnitra mezi oficiální metody zvyšování kvality ve veřejné správě, spolu s dalšími metodami jako jsou například benchmarking, CAF nebo Balanced Scorecard. Bez aktivní vůle místní veřejné správy nemůže místní Agenda 21 jako dlouhodobý koncepční proces vzniknout, ani dále fungovat,“ vysvětlil radní pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek. „Městská část Praha–Libuš je v aplikaci Místní Agendy 21 a schopností řešit problémy obce s občany nejrozvinutější městskou částí na území hlavního města Prahy,“ dodal radní Petr Štěpánek.

V rámci efektivity zavádění Místní Agendy 21 na městských částech hl. m. Prahy radní doporučuje zapojení do jedné z existujících sítí měst obcí a regionů, které působí v ČR. „Příkladem síťové spolupráce MA21, kam se může Vaše městská část připojit je například Národní síť zdravých měst ČR (http://www.nszm.cz) nebo TIMUR – Týmová iniciativa pro místní udržitelný rozvoj (http://www.timur.cz), to je partnerství měst při hodnocení udržitelného rozvoje a sledování lokálních indikátorů,“ uvedl radní Štěpánek.

Ke sledování stavu MA21 v ČR, porovnání s ostatními i k inspiraci k dalším krokům a aktivitám slouží oficiální Databáze MA21 v ČR. Databázi spravuje CENIA, česká informační agentura životního prostředí na adrese http://ma21.cenia.cz. Další podrobné materiály jsou pro zájemce umístěny, průběžně spravovány a rozšiřovány na webovém odkazu http://www.ma21.cz.

 

 

V Praze, 16.10.2008

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


16. října 2008
16. října 2008