V Praze začalo 11. setkání národnostních menšin, účastníky přivítal radní Lukáš Kaucký

14. listopadu 2011
14. listopadu 2011

Radní hlavního města pro národnostní menšiny Lukáš Kaucký dnes zahájil 11. setkání národnostních menšin, nad nímž převzal záštitu. Setkání uspořádalo Hlavní město Praha, Dům národnostních menšin a Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd ČR se svými zahraničními partnery. Zabývá se mj. aktuálními otázkami  jednotlivých menšin žijících v ČR, migrantů a integrací cizinců, také vztahem romské menšiny k majoritní společnosti. Na setkání naváže zítra III. Mezinárodní vědecká konference Národnostní menšiny, identita, tradice a vzdělávání v evropském kontextu.

  • 1 minuta čtení

Účastníky setkání přivítal ve Velkém jednacím sále Magistrátu hl. m. Prahy radní Lukáš Kaucký a popřál jim, aby bylo ve znamení inspirujícího setkávání, tvořivé práce a konstruktivních debat. V úvodu svého vystoupení jmenoval několik osobností, jako například otce a syna Dientzenhofery, Adolfa Loose, Jána Jesénia, Oskara Kokoschku, Tychona Brahe, Jana Keplera,

Josipa Plečnika, Franze Kafku či Dušana Jurkoviče. „Tyto osobnosti měly něco společného. Ač strávily v Praze část nebo dokonce celý svůj život, nebyly české národnosti,“ konstatoval radní Kaucký. K Praze přesto navázaly silné citové pouto, měly v ní svůj domov a mnohdy v ní trávily svá nejplodnější a nejtvořivější léta.  „Svým umem, pracovitostí, energií učinily z naší metropole ve své době jedno z nejvýznamnějších a nejzajímavějších center evropské vědy, literatury či architektury,“ uvedl Lukáš Kaucký.

Připomněl, že už přes dvacet let je město znovu svobodné a snaží se navázat na svá zlatá předválečná léta, aby hrálo důležitou a důstojnou roli v nové Evropě. „V tomto snažení potřebuje Praha pomoc i svých národnostních menšin a zde žijících cizinců,“ řekl radní. Příchod cizinců podle něho pomáhá omladit Prahu, která patří průměrným věkem svých obyvatel mezi nejstarší české regiony. I díky přičinění cizinců se z Prahy znovu stává kosmopolitní a multikulturní evropské velkoměsto.  „Praha se stává pestřejší, její gastronomická nabídka zajímavější, její univerzity, na kterých dnes studují tisíce zahraničních studentů,věhlasnější a kvalitnější,“ dodal radní Kaucký.

Za letošní první půlrok se do hlavního města podle údajů Českého statistického úřadu přistěhovalo zhruba 700 Slováků, 668 Američanů, 661 Rusů a 103 Vietnamců.