Vedení dopravního podniku ve staronovém složení

Právo - 13.3.2003
Autor: Petr Janiš
Předsedou představenstva asi zůstane ředitel Houfek
Městská rada jako valná hromada dopravního podniku (DP) zvolila po čtyřech letech představenstvo a dozorčí radu akciové společnosti ve stoprocentním vlastnictví metropole.
V dozorčí radě zasednou dva členové klubu Evropských demokratů (ED) v zastupitelstvu - Jiří Kaňák a Petr Moos. V představenstvu např. nadále budou náměstek primátora Petr Hulinský (ČSSD), radní pro dopravu Radovan Šteiner či generální ředitel DP Milan Houfek. "Předsedu a místopředsedy zvolí na prvním zasedání jak představenstvo, tak dozorčí rada," řekl Právu Šteiner a dodal: "Předpokládá se, že předsedou představenstva zůstane generální ředitel."
"Milan Houfek se osvědčil. Je to kvalitní manažer. Podniku rozumí," konstatoval i Hulinský. Podle něj volba orgánů společnosti, v nichž si svá místa podrželi Jiří Šindelář, šéf většinových odborů metra, či Jiří Čada, místopředseda většinových odborů autobusů, navazuje na úspěšnou obnovu pražské hromadné dopravy po povodni. "Je to prostě priorita," poznamenal Hulinský. Členem dozorčí rady zůstává i Šteinerův předchůdce v městské radě, dnes zastupitel Martin Hejl (ODS) či služebně nejstarší z pražských zastupitelů Petr Zajíček (KSČM).

Kritici proti výběru
Výběru lidí do řídících a kontrolních orgánů podniku naopak nerozumí Federace řidičů tramvají, jejíž zástupce nekandidoval. Antonín Dub, předseda odborářů řidičů tramvají, kteří se nedávno pokusili stávkovat kvůli mzdám a za odvolání šéfa DP, nechápe, proč by měl být Houfek nadále předsedou představenstva se čtvrtmiliónovou roční odměnou k ředitelskému platu. "Je třeba zvolit někoho jiného. Někoho, kdo dá dohromady podnik, který je dosti v rozkladu, a kdo zařídí, aby se podepisovala jediná kolektivní smlouva. Ta pro letošní rok se nyní podepisuje na odštěpných závodech a už to je protiprávní, protože jednotlivé závody nemají vlastní subjektivitu," odpověděl Právu Dub.

Dub nekandidoval
Podle svých slov Dub jako jeden ze zaměstnanců do dozorčí rady nekandidoval, protože je odborářem. "Odborová organizace by neměla být ani v dozorčí, ani ve správní radě, považuji to za střet zájmů. Odborář v radě hájí jednak zájmy podniku a jednak zaměstnanců, a to nejde dohromady," uvedl Dub. "U podniku s více než 50 zaměstnanci, což dopravní podnik skoro má, se tři členové dozorčí rady volí podle zákona z jejich řad," oponoval Šteiner s tím, že nejde o věc vlastníka společnosti. Podle Hulinského patří odboráři v dozorčí radě (Šindelář, Čada) k těm, s nimiž se nejhůře diskutuje. "Tedy žádní Evropští demokraté," podotkl náměstek.

Odměny zatím zůstávají
Otázkou ještě zůstává, zda si nové řídící a kontrolní vedení DP nezvýší odměny za svou práci. Ta pro řadového člena představenstva (celkem jich je devět, stejně jako v dozorčí radě) znamená při aktivní účasti na jednáních asi dvousettisícový roční příjem. "Odměny se zatím nijak neměnily, ani se o tom nediskutovalo. Zůstávají na úrovni z roku 1998. Je ale na novém představenstvu, co navrhne valné hromadě," naznačil Šteiner.
13. března 2003
13. března 2003