Věřím, že politická podpora her bude v budoucnu větší

Právo | 18.6.2009 | rubrika: Zpravodajství | strana: 3 | autor: Jakub Mračno

 

Právo | 18.6.2009 | rubrika: Zpravodajství | strana: 3 | autor: Jakub Mračno

 

* Je možné, že se kvůli odkladu kandidatury Prahy na pořádání letní olympiády 2020 zpozdí některé zásadní projekty?

Určitě ne, téměř všechny studie, projekty, urbanistické analýzy a další výstupy z přípravy na pořádání OH 2016, případně 2020 jsme dělali vždy s přihlédnutím ke konečné funkci daného projektu i místa po skončení olympiády a následné paralympiády. Takže olympijská vesnice se proměňovala v univerzitní kampus, ceremoniální stadión a jeho zázemí se proměňovaly v moderní výstavní areál v Letňanech, olympijský plavecký areál se zase měnil v moderní aquapark pro širokou veřejnost. Tréninková sportoviště se mění ve veřejná sportoviště komunitního typu, případně pro výkonnostní a vrcholový sport. Každá stavba, každý projekt, každá studie plní nejelementárnější nárok olympijské charty, která klade mimořádný důraz na to, aby investice byly využitelné pro širokou veřejnost. Pro nás to znamená, že z dosavadních investic, asi 68 miliónů, jsme schopni využít pro budoucí rozvoj Prahy významnou část.

* Znamená to tedy, že se bude stavět stejně, jako kdyby Praha v kandidatuře pokračovala?

S několika drobnými výjimkami ano. Například mediální vesnice pro zhruba patnáct až dvacet tisíc novinářů byla koncipována pro konečné využití jako bytový, rezidenční areál – podobně jako v případě olympijské vesnice v Aténách. Pochopitelně je takový projekt nyní irelevantní, a pokud bude někdo stavět na severní terase byty, tak to nebude hlavní město Praha, ale soukromý investor. Podstatná část té olympijské infrastruktury včetně přípravných kempů ale má svou mapu, má velmi precizně analyzované nedostatky a definované priority. V závislosti na finanční situaci města budeme i do této oblasti stejně jako doposud investovat, budeme zkvalitňovat sportoviště, budeme investovat do rekonstrukcí fotbalových hřišť, budeme pomáhat tělovýchovným jednotám s provozem i investicemi do tělocvičen. Tuto prioritu máme i proto, že chceme podporovat masový sport pro rozumné trávení volného času dětí, ale chceme v tom podporovat i nynější trend, kdy stále více Pražanů tráví aktivně svůj volný čas v pracovních dnech i o víkendech právě sportem na území Prahy.

* Může se přerušení kontinuity v přípravách na kandidaturu Prahy nějak negativně projevit v případném budoucím oživení snahy o pořádání OH?

Tuto obavu nesdílím, v oblasti sportovní a koneckonců i dopravní infrastruktury, která je nyní poměrně neuspokojivá, si nemůžeme dovolit žádné zdržení. Budeme dál pokračovat v projektech i realizaci těchto staveb. Co se týče organizace, samotného procesu přípravy uchazečského dotazníku, naše zkušenosti jsou takové, že byť dnes kandidaturu na hry v roce 2020 odkládáme, přesto jsou naše zkušenosti zabalené a omašličkované a připravené, aby kdokoliv, kdo se za tři roky, za čtyři, za deset let odhodlá tuto vizi zvednout ze země a oprášit ji, mohl ty jedinečné zkušenosti využít a navázat na naši práci.

* Věříte tedy, že se Praha v příštích letech k této myšlence vrátí?

S ohledem na ekonomickou krizi, na propad ve veřejných rozpočtech z důvodu nižších daňových výnosů, tento výpadek znamená pro Prahu jen letos ztrátu asi tří miliard korun a v příštím roce to může být ještě víc, tak říkám, že město si nyní nemůže dovolit pokračovat v kandidatuře. Neznamená to ale, že bych měnil názor. Nadále tvrdím, že Praha má uspořádat olympiádu. Ten projekt v sobě skrývá skvělý marketingový potenciál, skvělý potenciál pro vytvoření adekvátní a dnes podfinancované sportovní infrastruktury pro celou českou republiku, nejen pro Prahu. Navíc může být i z ekonomického hlediska velmi výhodný, pokud zachováme koncept nízkonákladové, komorní olympiády. Věřím, že Praha jednou bude OH pořádat.

* Jaký je rozdíl v pohledu na pořádání olympiády, když ji vnímáte jako politik a naopak, když ji vnímáte jako sportovec?

Jako sportovec si samozřejmě olympijské hry ve svém rodném městě přeji, jistě že bych chtěl vidět v naší krásné metropoli to nejlepší, co vrcholový sport nabízí. Jako otec dvou synů bych si to přál také, protože vím, že sport je neuvěřitelně nosným výchovným nástrojem a nejlepší prevencí proti sociálně patologickým jevům, drogami počínaje a prachsprostou leností a pasivitou konče. Jako konzervativní politik mám ale zodpovědnost za správu veřejných prostředků a v tuto chvíli prostě vím, že jako rozumný hospodář musím korigovat městský rozpočet i jeho klíčové vize s ohledem na výkyv v daňových výnosech. Prostředky na některé z těch klíčových vizí, včetně olympiády, prostě nyní musíme použít na to, co potřebujeme více. Je to jako v rodině, když se sníží příjmy, také jako správce rodinné kasy zvážíte, zda budete peníze investovat do vzdělání svých dětí, nebo si koupíte nové auto. Každý bude volit jinak, ale s ohledem na základní potřeby rodiny. Teď jsou prostě na řadě důležitější věci.

* Může odklad kandidatury naopak napomoci v hledání dosud nedostatečné široké politické podpory pro myšlenku olympiády?

Jsem přesvědčen, že podpora olympijské myšlenky ze strany státních institucí, vlády bude do budoucna nepochybně vyšší. Dosavadní nízká podpora vlády byla koneckonců tím nejslabším místem a handicapem té pražské kandidatury a já jsem opakovaně konstatoval, že bez této podpory nemůže Praha kandidovat na pořádání OH. Věřím, že nám ten odklad pomůže a sportovní fandové jistě pochopí, že když se zemi nedaří, musí tento projekt počkat. Věřím také, že v méně vypjaté atmosféře podpoří myšlenku olympiády i ti, kteří dnes patří spíše k odpůrcům her. Je to ale příběh, který se bude psát v jiném čase, v jiné kapitole a budou ho psát jiné autority, takže bych to nechal na nich.

 

 

 

18. června 2009
18. června 2009