Více pravomocí strážníkům

Pražské Slovo - 14.11.2001
Veřejnost vnímá strážníky posměšně a přezíravě. Politici to chtějí změnit. Odmítají volání po zrušení obecní policie. Tvrdí, ze rozšíření pravomocí strážníků napraví jejich prestiž na veřejnosti i u policie.
PAVEL BLAŽEK
Praha - Strážníci si za dobu své existence vysloužili hanlivou přezdívku botičkářů a dohližitelů nad úklidem psích výkalů v ulicích měst. K tomu, že je veřejnost vnímá tak nelichotivě, zřejmě přispěl zákon o obecní policii, který nedává strážníkům větší pravomoci k zákrokům proti narušitelům pořádku. Městská policie je přitom lépe vystrojena a vybavena technikou než republikoví policisté bojující se zločinem.
Tento nepoměr vedl pražského policejního ředitele Radislava Charváta k prohlášení, že by techniku i peníze pro strážníky využil mnohem účelněji. "Lépe bychom chránili veřejný pořádek, potlačovali a objasňovali kriminalitu," řekl. S jeho stanoviskem však nesouhlasí starostové, ředitelé obecních policií ani poslanci.
Primátor Jan Kasl, který je z titulu své funkce velitelem pražských strážníků, sdělil, že hlavní město vydává ročně na jejich práci a vybavení zhruba půl miliardy korun. "Problémy generála Charváta a důvody, proč se odhodlal ke svému vystoupení, však chápu. Má pravdu, tvrdí-li, že mu pro efektivní boj s kriminalitou chybí okolo dvou a půl tisíce mužů. Jenže policii financuje stát. Přesto se jí snažíme pomoci dary nebo výhodnými nabídkami pozemků pro stavbu policejních bytů. Ministerstvo vnitra však neprojevilo o nabídku pozemků zájem." řekl Kasl.
Zdůraznil, že nemíní podpořit volání po zrušení obecní policie. "I když se to o mně snaží tvrdit představitelé odborové organizace Městko policie," konstatoval.
Poslanci ve sněmovně se snaží zvýšit prestiž strážníků rozšířením jejich pravomocí. "Měli by mít právo vyžadovat předložení občanského průkazu, živnostenských oprávnění a povolení k.prodeji na veřejných prostranstvích, právo legitimovat řidiče, odtahovat špatné zaparkovaná vozidla, pronásledovat podezřelé i mimo území vlastní obce, právo použít zbraň v případech, kdy zvíře napadne jiné zvíře. To vše dosud nesmějí," řekla poslankyně Unie svobody Ivana Hanačíková. Hodlá předložit v uvedeném duchu novelu zákona o obecní policii. "Ministerstvo vnitra ji již tři roky nepředložilo, přestože to má za povinnost," připomněla.
Místopředseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Žižka potvrdil, že výbor o záměrech Hanačíkové již jednal. "Bylo to minulý týden ve středu," uvedl Žižka s tím, že rovněž podporuje rozšíření některých pravomocí strážníků.
Pracovnice tiskového odboru ministerstva vnitra Marie Masaříková uvedla, že ministerstvo předloží novelu zákona o obecní policii až v příštím roce. "Oficiální návrh poslankyně Hanačíkové jsme neobdrželi. Pro využití nabídky pozemků na výstavbu policejních bytů není vhodný právní rámec. Proto ji nyní nelze využít," řekla.
Podobné stanovisko vyjádřila rovněž mluvčí policejního prezidia Ivana Zelenáková. "Prostředky na investice jsou velmi omezené. Proto nemůžeme dovybavit policii technikou, tak jak bychom si přáli, a navýšit početní stav policistů v metropoli," uvedla.
Pavel Blažek
14. listopadu 2001
14. listopadu 2001