Voda přijde o prostor

Blesk - 18.4.2003
Autor: Jana Šprunková
PRAHA - To, před čím varují odborníci a ochránci přírody, se zřejmě stane skutečností. Město se chystá vést zábrany proti vodě v polovině zátopového území. Místo toho, aby z něho odstranilo všechny překážky a snížilo ho na původní úroveň. Alespoň tak tomu má být v oblasti pod Libeňským mostem.
"Zátopové území se zúží," přiznává náměstek primátora Jan Bürgermeister. Prý je to ale na doporučení odborníků a Povodí Vltavy.
Se zúžením míst, do nichž se voda bude vylévat, koresponduje i chystaná úprava územního plánu. Na plochách dosud vedených jako zátopové nebo průtočné se po změně plánu bude smět stavět. Od zátopového je budou dělit chystaná složitá protipovodňová opatření.
"Pokud by měla být pod dojmem loňské povodně prováděna důsledná opatření k ochraně Prahy, mělo by být celé území v okolí Libeňského mostu navráceno řece. Logické by bylo i obnovení obou starých říčních ramen," tvrdí Tomáš Kobylák a Tomáš Just z trojské organizace Českého svazu ochránců přírody.
Podobně se k problému staví i specialista na vodní hospodářství a stavitelství a profesor na Katedře hydrotechniky Fakulty stavební ČVUT Pavel Gabriel.
"Opětovné zprůtočnění původně aktivních záplavových území Manin, dolní Libně a Trojské kotliny je z hlediska zabezpečení ochrany Karlina, Holešovic a Libně proti povodním zcela nevyhnutelné," uvedl v nedávném rozhovoru. Podle Gabriela by bylo ideální zřídit podél Vltavy rozsáhlou zónu, něco jako udržovaný průtočný park.
S tím město počítá, ale zelená zóna od Štvanice po Tróju zdaleka nebude jen zelená. Na Štvanici se bude stavět, na Rohanském ostrově vzniká River City a Burgermeister nevylučuje ani další stavby. Utěšuje se tím, že České loděnice povodeň přežily. "Nevidím důvod, proč by na takovém místě nemohly stát třeba kavárny na můřích nohách, když budou splněny všechny příslušné technické požadavky," řekl Bürgermeister.
18. dubna 2003
18. dubna 2003