Voda teče do kopce

Ekonom - 12.4.2001
Vzávěru března posvětil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) spojení podniků Prague Water CGE-AW a Pražské vodovody a kanalizace (PVK) a nevyhověl tak námitkám, které vzneslo několik subjektů. Úřad protesty a argumenty oponentů prozkoumal, ale neshledal je důvodem k neschválení posledního kroku privatizace PVK. V nejbližších dnech proto společnost Vivendi Water ČR, která je vlastníkem Prague Water CGE-AW, zaplatí Fondu národního majetku 6,1 miliardy korun českých a získá tak 66 % akcií PVK. Podle slov Philippa Guitarda, ředitele tuzemské pobočky Vivendi, by město Praha mělo získat dvě křesla v představenstvu a také místo předsedy dozorčí rady.

Odpor proti výsledku privatizace PVK však ještě nekončí. Oponenti hodlají proti rozhodnutí Úřadu protestovat. Koho představují? Z neúspěšných účastníků tendru je to především americké konsorcium International Water. Velmi aktivní je Sdružení odběratelů vody Plzeň, které prý dokonce chce podat proti spojení vodárenských společností žalobu k vrchnímu soudu. Otevřete-li si na internetu stránku akvadukt.cz, najdete texty tohoto sdružení, také jeho stanovy a přihlášku. Žádná jména. Sdružení argumentuje mj. tím, jak hospodaří Vivendi Water ve Vodárně Plzeň, protože podle jeho názoru platí Plzeňáci za vodu snad až o 400 milionů korun víc, než by bylo nutné - ačkoliv přitom platí méně než lidé v okolí a ve srovnatelných městech. Na webové stránce sdružení ovšem dominuje záznam ze zasedání zastupitelstva hlavního města Prahy ze dne 25. ledna 2001 včetně usnesení a výsledků hlasování. Co má sdružení s pražským zastupitelstvem společného, není zcela zřejmé - kromě razantní snahy zvrátit výsledek výběrového řízení na nového spoluvlastníka PVK.

Co má s pražskými zastupiteli společného město Pelhřimov a jím zastoupení minoritní akcionáři Sdružení Želivka, je zřejmější - dostávají vodu z úpravny Želivka, která patří pod Prahu. Podali k ÚOHS řadu námitek proti spojení PVK s vítězem tendru stejně jako pražští zastupitelé, jejichž jménem přípis podepsal náměstek primátora Prahy Petr Švec.

Pražští zastupitelé nesouhlasí s výsledkem výběrového řízení a s novým nabyvatelem, obávají se zvyšování ceny vodného a stočného. Je tu však malý háček. Praha, která vlastní prostřednictvím Pražské vodohospodářské společnosti infrastrukturní vodárenský majetek a na jeho používání uzavírá s nabyvatelem PVK smlouvu o podnájmu, vyslovuje zároveň nedůvěru ve svou schopnost posoudit náklady provozovatele a to, zda konkrétní technologii či výrobek nebylo možné pořídit za lepších podmínek. Tato námitka ovšem musí platit ve vztahu ke všem případným nabyvatelům PVK. Pražští zastupitelé, kteří - jak známo - byli z velké části proti tomu, jak ve výběrové komisi hlasovali zástupci města, tak napadají privatizaci PVK jako takovou. Z toho lze spekulativně vyvodit, že by zřejmě chtěli, aby město mělo v PVK majoritu (bude mít jen třetinu akcií). Proč si zároveň myslí, že v takovém případě dokážou zvládnout ekonomiku tohoto podnikání lépe, není jasné.

Pochopitelné ovšem je, že se Praha cítí poškozena tím, že peníze z privatizace PVK plynou do jiné než její pokladny. Vždyť jinde v ČR města a obce vesele své podíly prodávaly. Bohužel je pravděpodobné, že nejen spolupráce, ale i pouhá komunikace nového majoritního vlastníka PVK se zástupci města nebude v důsledku průběhu celé privatizační kauzy alespoň zpočátku jednoduchá. Řada námitek je totiž oprávněných - nenašly však svého pravého adresáta. Tím totiž není Prague Water CGE-AW ani Vivendi, ale český stát, který si s regulací síťových odvětví ví málo rady, přičemž opisovat od poučenější ciziny v podstatě nechce. Sdružení z Plzně to zformulovalo na internetu docela jasně. "Chceme platit za vodné a stočné jenom tolik, kolik podle zákona máme, a chceme mít právo si to ověřovat." Také je třeba zvýšit ochranu spotřebitele, např. formou spotřebitelských výborů nebo jiných regulátorů kontrolujících cenovou politiku přirozených monopolů.

Anglické vzory nemáme příliš rádi, ale co se například inspirovat respektovaným anglickým regulátorem OfWat, o jehož působení může součást Prague Water - společnost Anglian Water - mnoho vyprávět?

MILENA GEUSSOVÁ
12. dubna 2001
12. dubna 2001