Výbor bytové politiky Zastupitelstva rozhodl o důležitých krocích

13. října 2010
13. října 2010

Výbor bytové politiky ZHMP udělal za poslední čtyři roky několik významných opatření. Mezi nejzásadnější rozhodnutí patří například vytvoření bytů pro seniory nebo kontrola užívání městských bytů.

  • 2 minuty čtení

Na doporučení Výboru bytové politiky schválila Rada hl. m. Prahy vytvoření nové kategorie bytů pro seniory. „Jedná se o malometrážní byty určené k bydlení seniorů, lidí, kteří jsou i přes svůj vysoký věk schopni vést samostatnou domácnost, ale zvyšující se náklady na bydlení jim neumožňují nadále zůstat ve stávajícím bytě,“ uvedl pražský radní pro sociální oblast Jiří Janeček. Hlavní město vlastní 614 takových bytů, ve kterých je stanoveno zvýhodněné nájemné 60 Kč/m2.

V bytech, které jsou upravené pro bydlení zdravotně postižených občanů, došlo ke sjednocení výše nájemného. Maximální nájemné činí 60 Kč/m2. Nájemci mohou zároveň požádat o slevu z nájemného, a to až do výše 600 Kč měsíčně.

Městská rada též schválila provedení kontroly užívání bytů hl. m. Prahy. Dosud proběhla kontrola ve více než polovině z cca 11 000 bytů.  Současně probíhají prostřednictvím detektivních šetření namátkové a průběžné kontroly bytového fondu, a to především způsob užívání bytů, plnění povinností nájemců, kontrola podmínek přechodu nájmu, atd. Od roku 2006 podalo hl. m. Praha 718 výpovědí z nájmu bytu, 354 žalob na vyklizení bytu a uskutečnilo 248 vyklizení bytu exekucí.

Výbor bytové politiky ZHMP souhlasil s transformací majetku tvořeného bytovým fondem hl. m. Prahy a Rada schválila harmonogram transformace. V současné době bytový odbor Magistrátu hl. m. Prahy rozesílá informativní dopisy všem nájemcům bytů v domech vhodných k prodeji s cílem zjistit, jaký je ze strany nájemců zájem o privatizaci. „Domy vhodné k prodeji jsou přibližně s 5000 byty převážně s takzvanými historickými nájemními smlouvami na dobu neurčitou. Jedná se většinou o byty v oblasti Černého Mostu, Barrandova a Stodůlek, řekl předseda bytového výboru Bohumil Zoufalík. Podle něj by získané finance z privatizace měly být využity na pořízení malometrážních bytů, zejména pro sociálně slabé občany a seniory, kteří se dostali do finančních problémů kvůli deregulaci nájemného.

Dalšími kroky výboru je sjednocení režimu pronájmu bytů hl. m. Prahy zaměstnancům „vybraných profesí“ (např. zaměstnancům Městské policie hl. m. Prahy, Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy atd.) a zvyšování regulovaného nájemného. Nezvýšení regulovaného nájemného by znamenalo neopodstatněné a neodůvodnitelné zvýhodnění části obyvatel hl. m. Prahy oproti tisícovkám nájemců v bytech dalších vlastníků. Zastavení deregulace navíc dále deformuje trh s nájemním bydlením. Nájemcům, kteří se ocitnou v situaci, kdy si nebudou moci hradit náklady bydlení ve stávajícím bytě, hl. m. Praha poskytuje byt menší, případně v jiné, finančně méně náročné lokalitě.

 

 


Jiří Janeček – radní hl. m. Prahy pro oblast sociální a bytové politiky

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti záměrů, správy a údržby bytového fondu ve vlastnictví hl. m. Prahy, činnost a rozvoj sítě sociálních zařízení hl. m. Prahy. Oblast národnostních menšin.