Vyhlášení výsledků ankety MLUVČÍ ROKU

Ve slavnostních prostorách Rezidence primátora hlavního města Prahy byly včera vyhlášeny výsledky ankety Mluvčí roku. Jde o společný záměr Českého klubu mluvčích a Komory Public Relation a v letošním roce byl oceněn v pořadí již 7. držitel tohoto ocenění. Za magistrát hlavního města se včerejšího slavnostního vyhlášení zúčastnil primátor Pavel Bém, který se ujal uvedení bývalého mluvčího prezidenta republiky Václava Havla Ladislava Špačka do Síně slávy.

  • 3 minuty čtení

 

Ve slavnostních prostorách Rezidence primátora hlavního města Prahy byly včera vyhlášeny výsledky ankety Mluvčí roku. Jde o společný záměr Českého klubu mluvčích a Komory Public Relation a v letošním roce byl oceněn v pořadí již 7. držitel tohoto ocenění. Za magistrát hlavního města se včerejšího slavnostního vyhlášení zúčastnil primátor Pavel Bém, který se ujal uvedení bývalého mluvčího prezidenta republiky Václava Havla Ladislava Špačka do Síně slávy.

 

Výroční profesní cena Mluvčí roku je udělována každoročně jednotlivci, který v profesním postavení tiskového mluvčího nebo postavení obdobném, kdy přímo a zásadně odpovídá za mediální komunikaci a vytváření mediálního obrazu své instituce, podle názoru hodnotitelů nejvíce projevuje odborné kvality a přispívá k popularizaci profese tiskových mluvčích a etických principů s touto profesí spojených.

Putovní trofej Mluvčí roku vytvořili specialisté družstva Granát Turnov. Hlásná trouba je uměleckou pasířskou prací.

Tiskové mluvčí posuzují novináři všech prestižních redakcí, a to podle kritérií jakými jsou spokojenost s kvalitou, srozumitelností a důvěryhodností informací, které od tiskových mluvčích dostávají, hodnotí i jejich vstřícnost či rychlost při poskytování odpovědí, ale i celkové vystupování. Oslovení novináři uvádějí tři tipy ze seznamu jmen tiskových mluvčí nejvýznamnějších firem a státních institucí ČR či dle svého výběru. Kromě nejlepšího českého tiskového mluvčího novináři vybírají také toho nejhoršího, který se pak může "pyšnit" titulem "Němá barikáda". Tento titul však při letošním vyhlášení výsledků udělen nebyl.

Klub tiskových mluvčích byl založen v září roku 2002 na ustavujícím sněmu v hotelu DIPLOMAT v Praze. První prezidentkou Klubu byla zvolena Michaela Maláčová, po roce ji vystřídal Jan Decker. Klub zorganizoval několik společenských a kulturních akcí a klubových večerů. V roce 2005 došlo k přejmenování zastřešujících aktivit (výroční profesní cena Mluvčí roku, mezinárodní spolupráce) pod název Spokespersons'Club. Současně bylo vytvořeno virtuální prostředí pro neformální setkávání mluvčích a dalších přátelsky nakloněných osob, tzv. Klubovna kultivované komunikace. V roce 2007 se čeští mluvčí spolu se slovenskými a maďarskými kolegy podíleli na přípravě a organizaci 1. mezinárodní konference mluvčích v Bratislavě The Voice of the Central Europe. Toto úspěšné mezinárodní setkání zvýraznilo akutní potřebu formálně právní úpravy samostatné profesní organizace mluvčích v České republice. Od roku 2008 existuje Český klub mluvčích jako samostatný právní subjekt

 

Nominovaní

  • Martin Chalupský - mluvčí RWE Transgas
    (Pozn.: na prvním místě se v této kategorii umístil Ondřej Kubala, ale protože byl současně nominován v hlasování novinářů, postoupildo druhého kola 2. mluvčí v pořadí)

  • Petr Knötig - mluvčí Nejvyššího soudu
    jako nejlepší mluvčí v hlasování veřejnosti

  • Ondřej Kubala - mluvčí Českých drah a. s.
    jako nejlepší mluvčí komerční sféry a nejlepší mluvčí v hlasování novinářů

  • Martin Kupka - mluvčí Ministerstva dopravy ČR
    jako nejlepší mluvčí ústředních orgánů státní správy

  • Jiří Wolf - mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy
    jako nejlepší mluvčí veřejné správy, samosprávy a NGO

 

Od roku 2008 rozšířili vyhlašovatelé výroční profesní cenu o hodnocení výjimečných profesních činů, které zásadně a dlouhodobě pozitivně ovlivnil mediální obraz zastupované instituce a/nebo názor veřejnosti na profesi mluvčích. V každém ročníku může být jednomu takovému činu udělen čestným kolegiem titul Mistrovský kus mluvčích. Název vychází z tradice posuzování profesní kvality v dávných cechovních organizacích.

Navrhnout profesní činy na udělení titulu Mistrovský kus mluvčích mohou vysokoškolská pracoviště zabývající se problematikou médií a komunikace, případně také Český klub mluvčích a Komora Public Relations.

Podle pravidel výroční profesní ceny MLUVČÍ ROKU může veřejnost prostřednictvím hlasování v médiích spolurozhodovat o nejlepších mluvčích. Od roku 2008 je toto hlasování zaměřeno zejména do jednotlivých regionů a krajů. Podle zvláštního klíče vycházejícího z počtu obyvatel v kraji je stanoven absolutní vítěz hlasování veřejnosti, který získává čestný titul Mluvčí veřejnosti a postupuje do 2. kola.

 

 

V Praze 19. 3. 2009

 


Magistrát hlavního města Prahy


 

19. března 2009
19. března 2009