Vyhláška stanovuje nové povinnosti chovatelů psů

Návrh obecně závazné vyhlášky, kterou se mění obecně závazná vyhláška č. 23/2003 Sb. hl. m. Prahy, o místním poplatku ze psů, schválilo dnes pražské zastupitelstvo. Rada hl. m. Prahy s návrhem, který obsahuje povinnost chovatele označit psa čipem nebo tetováním a přihlásit se do evidence chovatelů psů, souhlasila na jednání 12.10.2004. Stanovení těchto povinnosti formou vyhlášky umožnil zákon na ochranu zvířat proti týrání, který vstoupil v platnost letos v březnu.

  • 3 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva
   

 

 

 

Legislativa

 

Vyhláška stanovuje nové povinnosti chovatelů psů

 

Návrh obecně závazné vyhlášky, kterou se mění obecně závazná vyhláška č. 23/2003 Sb. hl. m. Prahy, o místním poplatku ze psů, schválilo dnes pražské zastupitelstvo. Rada hl. m. Prahy s návrhem, který obsahuje povinnost chovatele označit psa čipem nebo tetováním a přihlásit se do evidence chovatelů psů, souhlasila na jednání 12.10.2004. Stanovení těchto povinnosti formou vyhlášky umožnil zákon na ochranu zvířat proti týrání, který vstoupil v platnost letos v březnu.

„Z hlediska právního jde o novelizaci obecně závazné vyhlášky o místním poplatku ze psů, neboť splnění podmínky označení psa čipem a přihlášení jeho chovatele do evidence chovatelů psů zakládá právní nárok chovatele psa, který je zároveň poplatníkem místního poplatku ze psů, na úlevu od poplatku ve stanovené výši,“ uvedl náměstek primátora Mgr. Rudolf Blažek, který návrh předkládal.

Způsob označování psů byl stanoven alternativně oběma zákonem připuštěnými způsoby, tj. tetováním i čipováním. „Druhá z metod je ale progresivnější, pro zvíře je méně bolestivá a umožňuje snazší a spolehlivou kontrolu pomocí čtecího zařízení. EU s ní perspektivně, po uplynutí přechodné osmileté doby, počítá jako s metodou jedinou a preferuje ji v souvislosti s bezproblémovým převážením zvířete mezi zeměmi EU,“ zdůraznil náměstek Blažek. Označení psa čipem nebude představovat pro chovatele psa velké finanční náklady, cena čipu včetně jeho aplikace se pohybuje v rozmezí 350 až 550 Kč. Při aplikaci čipu nehrozí psům bez ohledu na jejich stáří žádné následky, což potvrzují zkušenosti řady veterinářů. Pokud jde o úlevu od poplatku za psa, je navržena z roční sazby na dobu dvou let při označení psa čipem a přihlášení chovatele do evidence v souladu s podmínkami stanovenými vyhláškou. Za každý rok je to maximálně 350 korun.

Navrhovaná opatření sledují především regulaci populace toulavých a opuštěných psů. V případě zaběhnutí, opuštění nebo ztráty psa se jeho trvalé označení spolu s databází chovatelů jeví jako významný nástroj pro vyhledání chovatele psa. Svůj účel by splnila i v případech pokousání psem, neboť zajistí rychlé opatření informací o zdravotním stavu zvířete a předejde tak možným komplikacím při pátrání po chovateli, jehož prostřednictvím lze tyto informace zjistit, a eventuelním léčení poraněného člověka.

Každý chovatel psa chovaného na území hl. m. Prahy bude povinen nechat psa staršího 6ti měsíců trvale označit mikročipem nebo tetováním. Dále bude jeho povinností do 30ti dnů od označení přihlásit psa do evidence na Magistrátu hl. m. Prahy. Stejná povinnost je stanovena pro chovatele, který nabude psa již označeného.

Chovatelem se podle § 3 písm. k) zákona č. 246/1992 Sb., ve znění zákona č. 77/2004 Sb., rozumí každá právnická nebo fyzická osoba, která drží nebo chová zvíře nebo zvířata, trvale nebo dočasně, přemísťuje zvíře, nebo obchoduje se zvířaty, provozuje jatky, útulky, záchranné stanice, hotely a penziony pro zvířata nebo zoologické zahrady, provádí pokusy na zvířeti nebo zvířatech anebo pořádá svody zvířat. Držitelem psa je podle § 2 odst. 1 zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění zákona č. 229/2003 Sb., fyzická nebo právnická osoba, která má trvalý pobyt nebo sídlo na území České republiky. Držitel psa je podle citovaného ustanovení poplatníkem.

Kontrolu dodržování povinnosti označování psů a přihlášení jejich chovatelů do evidence bude provádět ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy a městskými částmi hl. m. Prahy jakožto správci poplatku Městská policie hl. m. Prahy.

 

Vyhláška nabude účinnosti 1.1. 2005.

 

V Praze dne 21.10. 2004

 

  __________________________________________________________________________________

Mgr. Rudolf Blažek – náměstek primátora hl. m. Prahy

do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako radní hl. m. Prahy, působnost v oblasti právní a bezpečnostní, oblast legislativní činnosti

___________________________________________________________________________________

 

 

 

  Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

  Za správnost: Eva Kubátová / l. 2061
  oddělení Public Relations OPR MHMP
  Tel.:  236 002 355
  Fax: 236 007 093
  E-mail: Tisk@cityofprague.cz

 Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1
21. října 2004
21. října 2004