Vypukne v Praze válka policií?

Večerník Praha - 15.11.2001
Primátor Jan Kasl volá po vybudování metropolitní policie s mnohem rozsáhlejšími pravomocemi. Někteří politici to ale rozhodně odmítají. Stejný názor mají l funkcionáři republikové policie. Prohlašují totiž, že by půl miliardy korun, kterou hlavní město každoročně vydává na financování pražských strážníků, využili mnohem efektivněji.

PRAHA - Nepříliš vysokou autoritu pražských strážníků by podle primátora Jana Kasla zvýšilo vytvoření metropolitní policie, která by převzala veškeré pořádkové a dopravní pravomoci, jimiž dosud disponuje policie řízená ministerstvem vnitra a policejním prezídiem. "5 primátory statutárních měst jsem se shodl na tom, že model metropolitní policie, kterou řídí primátor či starosta, je mnohem lepší. Ministerstvu vnitra a policejnímu prezídiu by zůstala kriminální policie, úřad vyšetřování a speciální útvary bojující s organizovaným zločinem, korupcí a hospodářskou kriminalitou," řekl Kasl.

Vize má i odpůrce
Snaha o posílení dnešní městské policie má ale i řadu odpůrců. Proti vizi metropolitní policie a rozšíření pravomocí strážníků rozhodně vystoupil představitel Čtyřkoalice a bývalý poslanec Oldřich Kužílek. Tvrdí, že je naopak nutné nastolit otázku zrušení obecní policie a jejího nahrazení městskou stráží. "Jakékoliv další rozšiřování pravomocí strážníků je krok nesprávným směrem. Městská stráž by prosazovala pouze veřejný pořádek. Měla by být početně menší a levnější," tvrdí. Kužílkovo stanovisko podporují i policejní funkcionáři. Shodně prohlašují, že půl miliardy korun, kterou hlavní město každoročně vydává na financování pražských strážníků, by využili mnohem efektivněji. " Volání po metropolitní polici s rozšířenými pravomocemi je nesmysl. Česká republika má zhruba tolik obyvatel jako New York. Jedna policie k zajištění pořádku a bezpečnosti stačí," míní jeden z pražských obvodních policejních ředitelů. "Nejmenujte mě. Stačilo, že se pražský policejní ředitel generál Radislav Charvát dostal do problémů jen proto, že měl odvahu veřejně říci, že strážníci jsou zbyteční," dodal.

Kasl není sám
Volání pro zrušení obecní či městské policie je podle Kasla předem odsouzené k nezdaru. "Žádný starosta se nevzdá šance mít vliv na udržení veřejného pořádku pomocí strážníků. Jsem přesvědčen, že naopak rozšíření pravomocí strážníků umožní starostům hájit veřejný pořádek energičtěji než nyní," zdůraznil. Místopředseda pražského bezpečnostního výboru a starosta Kbel Pavel Žďárský tvrdí, že republiková policie nedokáže efektivně prosazovat zájmy hlavního města. "Dostatečným příkladem je osud nelegálního vietnamského skladu Bokave v Kunraticích. Pražští strážníci musí dostat takové pravomoci, aby mohli rázným zásahem ukončit činnost Bokave a dalších nelegálních skladů, a živností, když to nedokáží státní policisté a úředníci, "zdůraznil.
Pavel Blažek

Redakce IN, Luděk Schreib
Nic ve zlém, ale nějak jsem v "bramborové polévce" tohoto článku ztratil přehled co chce autor vlastně říci. Tak abychom to zjednodušili...
Primátor Kasl není žádným mimořádným zastáncem posílení policie městské, ale kdyby si mohl vybrat, vytvořil by policii metropolitní...Což není posílená policie městská, jak z článku tak nějak zvláštně vychází, ale v podstatě naše dnešní státní policie bez kriminálky a některých dalších složek...Ale s tím základním rozdílem, že spadá nikoli pod ministerstvo vnitra, ale pod vedení městské radnice. Je to obdoba toho, co mají například v New Yorku a v dalších městech. Potom by samozřejmě byla městská policie zbytečná a mohla by se případně včlenit do policie metropolitní. (Jen tak z čiré zvědavosti, stali by se potom strážníci policisty nebo naopak policisté strážníky? Co myslíte?) Připomeňme, že v Praze (i jinde) městská policie vznikala v podstatě ze dvou důvodů - za prvé síly policie státní nedostačovaly a za druhé obce měly na jejich chod prakticky minimální vliv a chtěly složku, která by se starala o veřejný pořádek...Tedy o to, co státní polcie nechávala z velké části stranou ať už z nezájmu (je to pod její úroveň) nebo proto, že na to neměla síly. Tato situace se nezměnila a proto ani Kasl nezastává názor zrušit městskou policii.
Že by šéf pražské státní policie Charvát rád viděl peníze z obecní pokladny ve své pokladně a strážníky ve svých řadách je vcelku logické - peníze mu chybí a stavy policistů už léta nedokáže naplnit. Ale jak vyplývá z předchozích řádků, jeho starosti patří na ministerstvo vnitra a nikoli na pražskou radnici. A o tom, co navrhuje, ze strany obce pochopení není.
15. listopadu 2001
15. listopadu 2001