Výsledky územní analýzy pořádání LOH 2016 resp. 2020 v hl.m. Praze

Rada hlavního města Prahy vzala dnes na vědomí výsledky územní analýzy pořádání LOH 2016 resp. 2020 v hl.m. Praze. Jedná se o popis možných variant umístění hlavních olympijských sportovišť a aktivit a dále o analytickou část kapacitních požadavků LOH a potřeby sportovního vybavení hlavního města. S vyhodnocením i závěry těchto materiálů radní souhlasili a uložili náměstkovi Janu Bürgermeisterovi, aby je předložil Zastupitelstvu hl.m. Prahy.

  • 4 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva



 

Územní rozvoj

 

 

Výsledky územní analýzy pořádání LOH 2016 resp. 2020 v hl.m. Praze

  (Zpráva z 11. zasedání rady dne 16.3.2004)

 

Rada hlavního města Prahy vzala dnes na vědomí výsledky územní analýzy pořádání LOH 2016 resp. 2020 v hl.m. Praze. Jedná se o popis možných variant umístění hlavních olympijských sportovišť a aktivit a dále o analytickou část kapacitních požadavků LOH a potřeby sportovního vybavení hlavního města. S vyhodnocením i závěry těchto materiálů radní souhlasili a uložili náměstkovi Janu Bürgermeisterovi, aby je předložil Zastupitelstvu hl.m. Prahy.

 

„Jedním z hlavních podkladů při rozhodování hlavního města o pořádání LOH je zvážení stavu existujících sportovišť a sportovních komplexů v Praze a rozvojových možností v oblasti sportu, a to jak na plochách určených k funkční transformaci, tak na plochách volných, určených k zastavění. Analýza možností rozvoje ploch pro sportovní aktivity bude sloužit nejen úvahám o pořádání sportovních událostí evropského i světového významu, ale především vyhodnocením možností a potřeb pro domácí sportovní akce, sport a rekreaci obyvatel Prahy,“uvedl předkladatel návrhu Jan Bürgermeister, do jehož kompetencí spadá územní rozvoj hlavního města. Sekci Útvar rozvoje hl.m.Prahy bylo radou uloženo, aby předložila návrh finanční a marketingové analýzy související se záměrem pořadatelství letních olympijských her v roce 2016, resp. 2020 v hlavním městě.

 

„Z dosavadních úvah je zřejmé, že Praha v zásadě disponuje územními možnostmi pořádat LOH za podmínky nezbytné součinnosti státu a některých regionů. Důležitým předpokladem uspořádání této významné sportovní události jsou dobudované systémy dopravní a technické infrastruktury, tak jak jsou obsaženy v územním plánu hl.m.Prahy. Pouze část těchto systémů je již realizována,  část by měla být dokončena v harmonogramu územního plánu nezávisle na konání her. Rámcové finanční srovnání variant, které je podkladem pro vyhodnocení možností, se týká proto jen dopravních podmiňujících investic, které jsou za současného stavu považovány za bezpodmínečně nutné v časovém horizontu pro konání Olympiády,“ uvedl Jan Bürgermeister. Jak dodal, v oblasti technického vybavení je základním krokem analýzy možností pořádat LOH zhodnocení kapacit celoměstských zdrojů v oblasti vodního hospodářství a energetiky pro zajištění potřeb tohoto záměru.

 

První fáze hodnocení zvolených možností územní strategie LOH je v současné době zpracována odborem strategické koncepce. V návrhu obsahuje struktura hodnocení stanovení cílů a metodické vysvětlení, hodnocení záměru pořadatelství LOH a dílčí analýzy čtyř původně navržených variant územního řešení. Základními kritérii jsou vliv jednotlivých variant na Prahu, případně na další regiony a reálná uskutečnitelnost variant.

 

Závěrečná kapitola pak shrnuje provedené návrhy a analýzy a doporučuje k podrobnějšímu rozpracování varianty Severní terasu a variantu Východní. „Koncepce v severním sektoru Prahy je navržena jako částečně kompaktní. Většinový podíl sportovních zařízení je umístěn v hlavním areálu v Letňanech. Tento areál je doplněn stávajícími či navrženými solitéry - většinou sloužícími jednomu sportu. K nim patří nový areál Maniny, budovaná víceúčelová hala ve Vysočanech, nově projektovaná víceúčelová hala ve Strašnicích Hagibor, výstaviště Holešovice se stávající T-Mobile arénou, fotbalové stadiony, vodní sporty a jezdectví. Druhá z uvedených variant  prověřuje umístění olympijských zařízení v rozvojových územích východní části města. Význam těchto staveb pro rozvoj území a další využití pro obyvatele v navazujících velkých obytných celcích, které dosud nemají dostatečné vybavení. Jedná se o částečně kompaktní variantu s olympijským areálem v prostoru Štěrboholy a se souborem menších areálů a solitérních zařízení vzájemně propojených městským okruhem a na něj napojenými příjezdovými komunikacemi: Strahov, Chodov- Šeberov, Jižní město –Háje, Maniny-Štvanice, Stadion Sparta-Letná, stadion Slávia-Eden, Hala Sazky, hala Hagibor, Pankrác- Reitknechtka, Císařská louka. Výjimkou je pouze lokalita Běchovice s vazbou na Pražský silniční okruh,“ přiblížil náměstek Bürgermeister stručnou územní charakteristiku dvou variant, které byly vyhodnoceny jako nejvhodnější s možností dalšího prolínání.  Obě se podle něj stanou podkladem pro ekonomickou a marketingovou analýzu možnosti konání LOH v Praze v letech 2016 resp. 2020.

„Lokalita Strahov, s jejími jedinečnými výhodami, plynoucími z těsné blízkosti k nejkrásnějším částem centra města, tradicí existujícího sportovního vybavení a centrálním fotbalovým stadionem bude v každém případě součástí nabídky olympijských sportovišť,“ dodal náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister s tím, že souhrnný materiál výsledků rozpracované územní analýzy a výstupů ekonomické a marketingové analýzy bude vyhotoven na podzim 2004.

 

 

 

   V  Praze  16. 3. 2004

 

  Ing. Jan Bürgermeister – náměstek primátora hl. m. Prahy

  do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 1, působnost v oblasti

  územního rozvoje, bytové politiky, ochrany památek, spolupráce s vládními organizacemi v oblasti

  výstavby, reforma veřejné správy se zaměřením na rozdělení působnosti mezi hl. m. Prahou a

  městskými  částmi

 

  __________________________________________________________________­­­____________________________

 

Tiskovou zprávu naleznete na http://magistrat.praha-mesto.cz – Tiskový servis

  

 

 



 

Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

Za správnost: E. Petržílková/ l. 2578
oddělení Public Relations OPR MHMP
Tel.:  236 002 355
Fax: 236 007 093
E-mail: Tisk@cityofprague.cz

Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1
16. března 2004
16. března 2004