Výstava o příběhu tropického skleníku Fata Morgana

Tropický skleník Fata Morgana slaví letos 20 let. Za tu dobu se stal unikátní džungli ve velkoměstě. Hostil desítky nejrůznějších výstav. Je domovem chameleonů, žabek, ryb a tropických motýlů. Botanická zahrada hl. m. Prahy k výročí připravila výstavu, kterou je možné vidět do 31. srpna ve Výstavním sále v Ornamentální zahradě.

  • 1 minuta čtení
Skleník Fata Morgana z ptačího pohledu
Skleník Fata Morgana z ptačího pohledu Autor: Botanická zahrada hl. m. Prahy

O skleníku

Tropický skleník Fata Morgana je moderní stavba s neobvyklým esovitým půdorysem. Zajímavostí je jeho zapuštění do podloží, které je skvěle využité k pěstování rostlin. Pozoruhodná expozice o rozloze přibližně 1 800 m2 je rozdělená do tří částí s odlišnou teplotou a vlhkostí.

První část představuje vegetaci převážně suchých lesů, tropů a subtropů, v níž si můžete prohlédnout rostliny, které se dokážou přizpůsobit suchu a slunečnímu záření. Najdete tu řadu cenných sukulentních rostlin, léčivé aloe a další zajímavosti.

Do druhé části se dostanete podzemní štolou, která se postupně mění na průchod tropickým jezerem, jež je největší sladkovodní nádrží u nás. Prosklený tunel jezero dělí na dvě části – flóru a faunu Starého a Nového světa.

Nížinný deštný les charakterizuje trvale teplé a vlhké klima. Expozice představuje vzácné i užitkové dřeviny, palmy, liány i orchideje.

Poslední, chlazená část vám přiblíží prostředí vysokých tropických hor. Unikátní je expozice stolových hor Venezuely, kde v průběhu roku rozkvétají masožravé rostliny rodu Heliamphora.

Příběh skleníku

Začal v roce 1993. Tehdy vyhrál konkurs na ředitele Jiří Haager a prohlásil, že botanická zahrada bez tropického skleníku není tou pravou botanickou zahradou. Nezůstalo jen u slov a o pouhých deset let později se konala kolaudace Faty Morgany.

Od té doby mohou návštěvníci sledovat, jak rychle tropické rostliny dokážou ovládnout jeho prostor, jak zmohutní a rozkvetou.

Vide a fotografie dokumentují, jakou dalo práci vybudovat skleník uprostřed skalnaté stráně, udělat v něm největší sladkovodní nádrž v České republice a celý ho osázet bezmála 5 000 různými druhy rostlin.

Cesta kolem světa tropickým pásmem znamená i mnoho reálných expedičních výprav za rostlinami do mnohdy odlehlých a dalekých koutů naší planety, které jsou nedílnou součástí odborné botanické práce. A tak na výstavě nechybí ani fotografie a záznamy z těchto dobrodružných cest napříč světem.

Skleník si žije svým vlastním životem a je krásné jeho nekonečnou proměnu pozorovat. Přijďte se projít v „botanických botách" skleníkem i výstavou. Čeká vás dobrodružná cesta tropickou historií trojské džungle, která nikdy nespí.

20. května 2024
20. května 2024