VÝSTAVA PRAHA – ČECHY – EVROPA

Clam-Gallasův palác, Husova 20, Praha 1 – Staré Město
7. dubna – 1. června 2003

V pondělí 7. dubna 2003 v 16.30 hod. primátor hlavního města Prahy Pavel Bém společně s rektorem Univerzity Karlovy Ivanem Wilhelmem slavnostně zahájí ve staroměstském Clam-Gallasově paláci výstavu Praha – Čechy – Evropa. Historickou expozici, zaujímající deset výstavních sálů, připravili u příležitosti referenda o vstupu České republiky do Evropské unie hlavní pořadatelé Archiv hlavního města Prahy, Městská část Praha 1 a Univerzita Karlova ve spolupráci s řadou spolupořadatelů a zapůjčitelů exponátů (v abecedním pořadí jsou jimi Archiv Pražského hradu, Diecézní muzeum Bamberg, Divadelní ústav Praha, Domus Pragensis Praha, Galerie hlavního města Prahy, Institut mezinárodních studií Fakulty sociálních věd UK, Městské muzeum Bamberg, Městský archiv Bamberg, Muzeum hlavního města Prahy, Nadace Jiřího z Poděbrad, Národní galerie Praha, Národní knihovna Praha, Národní muzeum v Praze, Státní archiv Bamberg, Státní knihovna Bamberg, Státní ústřední archiv v Praze, Ústav dějin a archiv UK a Útvar rozvoje hlavního města Prahy).
Prostřednictvím více než 400 exponátů – významných archeologických nálezů, uměleckých děl, archivních dokumentů, starých knih, plánů a modelů se pořadatelé výstavy pokoušejí ukázat historické kořeny a tisíciletou tradici Prahy jako ekonomického, politického a kulturního ohniska střední Evropy, které od 10. století vždy bylo jednou z evropských metropolí, místem evropských setkávání i historických rozhodnutí a nedílnou součástí evropské civilizace, evropské ekonomiky, politiky i kultury. Snahou vystavovatelů je ukázat význam, pozitiva i rizika evropského soužití v nejstarší i nedávné minulosti a zpřístupnit pražské veřejnosti významná historická svědectví včetně konkrétních dokladů o stycích a spolupráci Prahy, Univerzity Karlovy a dalších institucí s jinými evropskými zeměmi, městy či korporacemi.
Návštěvníci výstavy dostávají příležitost zhlédnout v originálech i věrných kopiích mimo jiné nejstarší keltské mince, nádoby z doby příchodu Slovanů, první písemné památky pražského původu, Zlatou bulu sicilskou, zákoník Karla IV. Majestas Carolina, nejstarší listiny a pečeti pražských měst, deník mírového poselstva krále Jiřího z Poděbrad, nejstarší tištěnou knihu v německém jazyce - Oráče z Čech autora Jana ze Šitboře, Rudolfův majestát (1609) a stavovskou konfederaci z doby českého povstání 1618-1620, ale také např. zbraně a uniformy z revoluce 1848, medaile z prvních světových výstav, osobní dokumenty a rukopisy Franze Kafky či Karla Čapka, nejstarší knihu čestných měšťanů Prahy, doklady o odboji 1939-1945 nebo archivní exempláře Akčního programu 1968 a Charty 77 (některé z těchto vzácných exponátů nemohou být vystaveny po celou dobu a budou proto v průběhu výstavy vyměněny za jiné stejně hodnotné kusy nebo za faksimile nerozeznatelná od originálu).
Výstava bude otevřena denně včetně pondělí (Po-Út od 9.30 do 18 hod. , St-Ne od 10 do 18 hod.) a má ji doprovázet řada doplňujících akcí, např. vydání publikace Praha – Čechy – Evropa, diskusní zasedání odborníků, nebo soutěž pro studenty pražských středních škol, dotovaná hodnotnými cenami pro vítěze.

Informaci poskytl ředitel odboru Archiv hl. m.Prahy Václav Ledvinka
Tel. sekretariát odboru: 23600 4088, 4044

V Praze dne 2. dubna 2003
2. dubna 2003
2. dubna 2003