Výstaviště

Tady a teď -Televize ČT1 - 30.1.2001
Praha možná za 261,5 milionu korun odkoupí od společnosti Incheba Praha zbylý majetek na výstavišti. Ten společnost za tuto sumu koupila loni v červnu v konkursu banky a nyní ho chce prodat městu. Pražský magistrát je ale ostře rozdělen na dva tábory. Ten proti tvrdí, že obchod je pro Prahu nevýhodný, drahý, zbytečný a uspěchaný. Výstaviště je už 10 let šrámem na pověsti Prahy. Kvůli fiasku Všeobecné československé výstavy v roce 91 se část majetku výstaviště dostala až do konkursu ČSOB. Město se proto dohodlo se společností Zábavný a výstavní park, že ta majetek z konkursu odkoupí a bezplatně ho výměnou za výhodnou nájemní smlouvu převede na město. Loni v červnu ale do hry nečekaně vstoupila společnost Incheba Praha.

Stanislav Aubrecht, Zábavný a výstavní park:
To, co jsme psali hlavnímu městu Praze ve chvíli, kdy Incheba začala i jednat s hlavním městem Prahou, že v téhle chvíli může dojít k nepřiměřenému navyšování ceny majetku, protože se bude spekulovat na nájmu celého areálu.

Společnost Incheba Praha nakonec společnost Zábavný a výstavní park v konkursu přeplatila o půl milionu a za 261,5 milionu korun se stala majitelem třeba Křižíkových pavilonů, Spirály a Pyramidy. Incheba Praha chce nyní majetek prodat městu a to za vysokou cenu z konkursu. Chce to i město? Ano, říká pražský radní a předkladatel návrhu budoucí smlouvy Filip Dvořák, který smlouvu dnes předložil ostatním radním na pravidelné schůzi.

Filip Dvořák, radní, ODS:
Kdyby město nedisponovalo tím majetkem, tak by rozhodně byly ohroženy takové akce, které využívají všech krytých prostor na výstavišti a pokud si dovedu představit, tak takových akcí je nejméně 8, 10 do roka.

Jaroslav Čepek, jednatel společnosti Incheba:
Bude to procházet radou hlavního města Prahy a my předpokládáme, že ty smlouvy uzavřeme.

Rozhodně ne, tvrdí oponenti z rady i ze zastupitelstva hlavního města. Praha prý nemusí majetek na výstavišti od společnosti Incheba odkupovat, když ji k tomu nenutí žádná smlouva. A navíc za cenu, kterou správce konkursní podstaty při konkursu nadhodnotil. Majetek za cenu z konkursu, 261,5 milionu korun, má totiž roční výnosnost pouhých 10 milionů korun.

Jan Kasl, pražský primátor:
Když jsem si teprv v klidu přečetl ten materiál, tak mě zarazily některé věci a bavil jsem se o tom s radním Dvořákem, který říkal: "Ano, máš pravdu, v případě, že bychom neuzavřeli nájemní smlouvu, možná můžeme získat víc.".

Igor Němec:
Tak to, nutné není nic. Nutné není nic. Můžeme čekat, až všechno dopadne a nebo můžeme uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí a tím zainteresovat některé skupiny, které budou potom pokračovat na výstavišti.

Město by se tomuto obchodu mohlo vyhnout soudem. Podle některých smluv z roku 90 měl tehdejší státní majetek výstaviště přejít na město. To ale rozhodne až soud, k němuž by město mělo podat tzv. určovací žalobu. Zastupitelstvo tímto krokem v listopadu loňského roku pověřilo radního Dvořáka.

Marián Hošek, člen pražského zastupitelstva:
My jsme v listopadu vyzvali radního Dvořáka, zda podá tuto určovací žalobu. Radní Dvořák tvrdil, že ji podá, do dnešního dne ji nepodal.

Jiří Witzany, člen pražského zastupitelstva:
Proč? Myslím si, že protože by byl rád, aby byla co nejdříve uzavřena smlouva s Inchebou

Radní Dvořák ale tvrdí, že tuto žalobu má podle usnesení rady podat až těsně před podepsáním smlouvy s firmou Incheba Praha.

Já mám pocit, že v tom usnesení rady, to je takhle formulováno.

Filip Dvořák, radní, ODS:
Je to v příloze číslo 1 v těch zásadách. Já vám to tady můžu najít.

Rada zastupitelstva ho podle tohoto usnesení pověřila 19. prosince podáním určovací žaloby. O tom, že se tak má stát až před podpisem smlouvy se společností Incheba tam není ani zmínka. Toto je smlouva, kterou mělo město uzavřít se společností Zábavný a výstavní park. Je na 15 až 20 let. Po dvou letech by se 60milionové nájemné ročně začalo valorizovat.

Miroslav Ševčík, ekonom:
Nájemné oproti prvnímu roku by v pátém roce mohlo činit něco mezi 65 až 66 miliony.

A toto je návrh smlouvy radního Filipa Dvořáka, kterou by město mělo uzavřít se společností Incheba Praha. Je na 20 až 25 let. Nájemné 60 milionů ročně by se vůbec nikdy nevalorizovalo. Tato druhá smlouva je pro město méně výhodná.

Miroslav Ševčík, ekonom:
V návrhu této smlouvy tato valorizační doložka není. Tam je ale možné dohodnout cenu v souvislosti s vývojem na trhu výstavnictví, ale i v souvislosti s vývojem cen nemovitostí a pronájmů a dá se říci, že první smlouva nám představuje jisté zvýšení, to znamená kdybysme mohli použít českého přísloví - lepší vrabec v hrsti nežli holub na střeše.

Oponenti smlouvy se společností Incheba Praha včetně pražského primátora Jana Kasla proto navrhují vyčkat, jak dopadne u soudu tzv. určovací žaloba a dokud se město smluvně nevypořádá se společností Zábavný a výstavní park. O návrhu smluv města a Incheby Praha dnes jednali na magistrátu radní. Nakonec rozhodli, že město musí skutečně nejprve podat určovací žalobu. Co dál se prý uvidí až pak.

Redakce IN
Podle radního Filipa Dvořáka má být určovací žaloba podána zřejmě ještě dnes a smlouvami se bude městská rada zabývat příští týden. Na ní bude rozhodnout o dalším postupu, přičemž hlavním cílem zůstává scelení Výstaviště do majetku Prahy, aby město mohlo areál dále rozvíjet...i když zřejmě nadále prostřednictvím smluvního partnera - nájemce.
Připomeňme přitom, že problém vznikl po Všeobecné čsl. výstavě, které Praha pod tlakem státu areál pronajala a společnost pro uspořádání výstavy tam postavila řadu nových objektů. Smlouvou se přitom zavázala, že po skončení výstavy tento nový majetek převede na město. V průběhu času se ovšem zadlužila, nové objekty dala do zástavy za úvěr poskytnutý bankou a nakonec skončila v konkurzu. V té době bylo ještě Výsaviště majetkem státu, teprve následně většinu objketů a pozemků získalo město jako historický majetek Prahy. O zbytek se léta licitovalo mezi státem, bankou a městem, přičemž banka původně nabízela Praze, že jí nové objekty prodá za 800 miliónů korun, což zastupitelstvo odmítlo. Tento majetek bývalé Společnbosti pro všeobecnou čsl. výstavu nyní koupila Incheba a o tento majetek nyní jde v určovací žalobě. Stát už svůj zbývající majetek v areálu převedl na město.
31. ledna 2001
31. ledna 2001