Výstaviště v Letňanech zatím město nepotřebuje

Mladá fronta Dnes - 17.7.2001
O budoucnosti pražského výstavnictví město rozhodlo. Méně jasno mají radní v tom, kdo stavbu nového areálu zaplatí.

Praha Radnice svůj zájem o výstavnický průmysl vyjádřila schválením nové koncepce. Ani ta však neřeší problém, kde město sežene potřebné finanční prostředky na její realizaci. Radniční opozice se proto netají obavami, zda za 5 až 7 let magistrát nebude prakticky ve stejné, ne-li ještě složitější situaci jako dnes. Tolik času totiž podle přijatého dokumentu zbývá do zahájení výstavby výstavního areálu v Letňanech.
Podle předsedy klubu zastupitelů KDU-ČSL, ODA a DEU Mariána Hoška radní nepřijali žádnou koncepci, ale pouze konstatovali současný stav.
"Přijetím rozhodnutí o pozastavení Letňan rada neplní své programové prohlášení,v němž dříve právě Letňany preferovala," uvedl Hošek.
Argument, že Letňany přijdou na řadu, až se v lokalitě vyřeší doprava, infrastruktura a vlastnictví pozemků, je podle bývalého člena představenstva ABF a starosty Letňan Josefa Dobrého chybný.
"Jakmile bude k areálu jezdit metro, cena pozemků se nesrovnatelně zvýší," tvrdí Dobrý. "Město mělo tyto pozemky koupit už dávno, protože zlatým vejcem na trhu nebude areál, ale stavby v jeho blízkosti. Řeči radního Němce o tržním chování jsou proto nehorázný nesmysl."
Sporné jsou i konkurenční podmínky výstavních ploch, kdy město před letňanským areálem na několik let upřednostnilo Veletržní palác, Kongresové centrum Praha a především holešovické Výstaviště. Průmyslový palác a další plochy holešovického Výstaviště totiž mohou poskytnout jen jedenáct tisíc čtverečních metrů výstavní plochy. Kongresové centrum Praha má zase svůj význam pouze v případě doprovodných nebo kulturních akcí, například při sympoziích nebo mezinárodních konferencích a seminářích. Veletržní palác disponuje necelými dvěma tisíci metrů, a proto se zde vejdou opravdu jen výstavy menšího rozsahu. Z informace ředitele divize veletrhů a výstav společnosti ABF Jana Novotného naproti tomu vyplývá, že PVA má jen v pevných halách 23 tisíc a při veletrzích jako je For Arch nabízí až 70 tisíc metrů čtverečních krytých ploch.
Při prvních akcích v letňanském areálu v roce 1998 někteří vystavovatelé a také návštěvníci kritizovali provizorní stav výstaviště. Přirovnávali ho ke stanovému městu nebo polnímu táboru.
Od té doby se situace značně změnila.
"Ve stálých halách jsme vybetonovali podlahy, mezi pavilony jsou asfaltové cesty, ke každému stánku vede vodovodní potrubí a vystavovatelé budou moci už na podzim využít nových počítačových i telefonních sítí," doplnil Jan Novotný. Právě od letošního podzimu by rozlehlý letňanský areál mohl kapacitně pojmout až 65% všech výstavních akcí v hlavním městě.
V příštích pěti až sedmi letech koncepce hlavního města počítá především se stálými výstavními plochami. Pokud vše půjde podle schválené koncepce, pak přijdou na řadu Letňany. Zde by podle radního Igora Němce mohlo zhruba za 18 měsíců vzniknout moderní a ze strategického hlediska velmi výhodně dislokované výstaviště evropského významu.
PETR SAULICH

Rerdakce IN
Pokud by někoho zajímala samotná koncepce výstavnictví v Praze a nikoli pouze názory na ni, najde ji v Internetových novinách Prahy ve zpravodajství ze dne 28.6. A pokud jde názory na ni, je jich samozřejmě více, ale je potřeba vnímat i to, že jde také o výrazný střet lobbystických zájmů, který se odráží i v médiích. Výstavnictví, to jsou prostě především peníze a ani články o něm nevznikají vždy pouze náhodou. A i když teoreticky jsou karty rozdané samotnou dispozicí výstavních ploch (Letňany pro velké veletrhy, Holešovice pro větší a střední akce a Kongresové centrum pro malé doprovodné výstavy ke kongresům), vždy zůstává dostatek prostoru pro konkurenční střetnutí. Město přitom v této chvíli vlastně řeklo pouze to, že se do této bitvy nehodlá příliš plést, protože vývoj už považuje do značné míry za předurčený a zbytek je o schopnosti velkých výstavnických firem dohodnout se mezi sebou, investovat a o časech atd. Pokud jde o Letňany, Praha nikdy neříkala, že chce tento areál budovat sama, ale pouze mu poskytnout prostor pro rozvoj a podporovat investory. Proto z pohledu Prahy je rozvoj letňanského výstavního areálu skutečně především o přivedení hromadné dopravy do tohoto prostou. Je přitom samozřejmě možné, aby město podnikatelsky do celé věci vstoupilo například i dalšími výkupy pozemků se spekulačními záměry, ale to už je opravdu o podnikání a koncepce výstavnictví se to bezprostředně netýká. A i na to jsou názory různé včatně takového, že výrazný vstup obce do realitního podnikání není příliš korektní, protože je to právě obec, která například územním plánem i použitím dalších "razítek" i veřejných investici (do dopravy atd.) může ceny pozemků značně ovlivnit ve svůj prospěch. A v konkurenci s jinými podnikajícími subjekty je tak zvýhodněna.
17. července 2001
17. července 2001