Výstavu betlémů v Muzeu Karlova mostu doprovází příběh vánočního stromu

Prahu zaplavily první letošní betlémy. Obdivovat je už můžete například v Muzeu Karlova mostu. Nejen Svatou rodinu tu uvidíte ve slaměné podobě a v životní velikosti, nechybí ani tuzemský unikát - rybí betlém zapsaný v České knize rekordů, či Africký betlém z ebenového dřeva. A letos se muzeum navíc zaměřilo i na historii vánočního stromečku.

  • 1 minuta čtení
Vánoční strom je jedním ze symbolů Vánoc. A právě na něj se letošní výsava v Muzeu Karlova mostu také zaměřuje
Autor: archiv redakce

Vánoční strom je jedním ze symbolů Vánoc. A mnozí si svátky bez něj ani nedovedou představit. Víte však, kdy a kde vlastně tradice vánočního stromku a jeho zdobení vznikla?

Jedna z prvních zmínek pochází z roku 1570 - o ozdobeném stromku v místnosti vypovídá zápis v brémské kronice. V polovině a především koncem 17. století měla tuhle tradici v Německu osvojenou už většina domácností.

Vánoční stromky u nás od roku 1812

V jiných zemích si lidé na zdobení vánočního stromku začali zvykat trochu později. Třeba u nás to bylo poprvé v roce 1812 - k tomuto datu se váže i jedna zajímavá historka. Ředitel Stavovského divadla Jan Karl Liebich pořádal pro své přátele ve svém libeňském zámečku každé Vánoce taneční večírky. A v roce 1812 hosty překvapil tím, že doprostřed místnosti postavil ozdobený urostlý smrk, pod nějž navíc umístil jesličky a dárky. Od té doby se píše historie vánočního stromku u nás.

Mnohem víc se však dozvíte v Muzeu Karlova mostu. Třeba i to, co dřív bylo možné pod stromkem najít.

Rekordní betlémy

Samozřejmě nebudou chybět ani betlémy. Jako každý rok jich má muzeum pro své návštěvníky přichystáno hned několik. A ne ledajakých. Tak třeba naprosto unikátní slaměný betlém – největší svého druhu na světě! Autorem je polský umělec Andrzej Wrzecionko, který si na jednotlivých figurkách s obličeji propracovanými do nejmenších detailů dává opravdu záležet. A vyrábí je v životní velikosti.

Unikátní je mimo jiné i Vltavský rybí betlém. Ten se se svými dvaadvaceti polidštěnými rybími figurkami a váhou téměř tři tuny zapsal do České knihy rekordů.

A pozor, ještě jeden skvost v Muzeu Karlova mostu uvidíte – betlém z kukuřičného šustí. Tohle dílo se zase pyšní zápisem do Guinessovy knihy rekordů jako nejrozsáhlejší betlém svého druhu.

 

 

Víte, že…

  • dřív vánoční stromky visely ze stropu a špičkou dolů, či se umisťovaly do dřevěného podstavce ve tvaru kříže?
  • než se ujaly klasické skleněné ozdoby, lidé větve krášlili sušeným ovocem, perníčky, rozinkami či papírovými řetězy slepovanými škrobem?
  • tradice zdobení stromku hořícími svíčkami se přidala v 18. století?

Informace o výstavě

Muzeum Karlova Mostu

Křížovnické náměstí 3, Praha 1

 

Výstava trvá do 3. 2. 2019

 

Otevírací doba:

  • denně 10:00 – 18:00 hodin
  • Štědrý den: zavřeno

 

Vstupné:

  • základní: 170 Kč
  • zlevněné: 70 Kč
  • rodinné: 320 Kč
  • děti do 6 let: zdarma

Autor: hev - redakce portálu
6. prosince 2018
6. prosince 2018