Vzkaz primátoru Kaslovi

Lidové noviny - 23.8.
Vzkaz primátoru Kaslovi
Hnutí Pražské matky zaslalo v těchto dnech primátoru Janu Kaslovi dopis následujícího znění.
Blíží se začátek školního roku a musíme bohužel konstatovat, že některé přístupové cesty do škol i jiných dětských zařízení nejsou dosud bezpečné (na mnohých místech nejsou např. vyznačeny přechody, chybí světelná signalizace a retardéry). Stále postrádáme i jasnou koncepci města týkající se bezpečnosti silničního provozu i politickou vůli se jí zabývat. Jistě víte, že ačkoliv chodci způsobují jen zlomek nehod na silnicích, stávají se nejčastějšími a nejzranitelnějšími oběťmi automobilového provozu . Pokud jde o dětskou nehodovost, patří Česká republika k zemím s nejvyšším počtem dětských obětí ve věku 1014 let (tedy právě těch, které se již pohybují po ulicích samy a denně směřují samy do školy). A ani současný trend neslibuje změnu k lepšímu. Ve srovnání s některými vyspělými zeměmi ale i například s Polskem či Maďarskem u nás počet nehod a jejich následků neklesá a odborníci obrat neočekávají. V březnu jsme pana primátora oslovily s nadějí, že nám pomůže zvrátit současný vývoj. On však naši prosbu o schůzku a podporu nevyslyšel a dopis předal odboru dopravy. Ten svůj úkol v oblasti bezpečnosti silničního provozu neplní mimo jiné i proto, že se mu k tomu nedostává prostředků, neboť zastupitelstvo vyčlenilo pro BESIP nepatrnou částku kolem 30 mil. Kč (světelná signalizace na jediné křižovatce stojí několik milionů Kč). Ve srovnání s miliardami městského rozpočtu, jež jdou na rozvoj silničních komunikací, je taková investice do bezpečnosti nepoměrná a vypovídá s prominutím o malé úctě představitelů města k životu a zdraví. Obracíme se na pana primátora jako na nejvyššího představitele pražské samosprávy, který nese zásadní odpovědnost za určování politických priorit rozvoje města. Zdraví i životy dětí mezi ně podle našeho názoru rozhodně patří. Naše žádost by neměla být znovu vrácena výkonným úředníkům, kteří tyto priority určovat nemohou, právě tak jako nejsou zmocněni rozhodovat o finančních zdrojích k plnění svých úkolů. Cíle rozvoje města by měly být přehodnoceny a spolu s radou by měly být prosazovány především takové investice, které prospějí kvalitě života, zdraví obyvatel Prahy a jejích návštěvníků. Očekáváme, že pro naše děti budou zajištěny bezpečné a zdravé cesty do školy, ale i po městě. Nelze zapomínat, že volný pohyb patří nejen k základním právům svobodného člověka, ale i k potřebám zdravého vývoje osobnosti. Fakt, že na silnicích zbytečně umírají a přicházejí o šanci prožít plnohodnotný život děti za naprostého nezájmu politiků, které jsme si do vedení města jako své zástupce zvolily, je pro nás nepřijatelný. Tak jako loni uspořádáme i letos před zahájením školního roku tiskovou besedu, abychom informovaly o tom, jak se město na nový školní rok připravilo.

Jarmila Johnová
hnutí Pražské matky

Jan Kasl, primátor hl.m.Prahy
Vzkaz Pražským matkám
Milé Pražské matky, obdržel jsem Váš vzkaz (Lidové noviny, 23. 8. 2000, přišel i dopisem), který podle mého názoru měl vyvolat dojem, že město nedbá o bezpečnost chodců, a s nadcházejícím začátkem školního roku, především o bezpečnost dětí. Že mezi jeho priority patří všechno možné, jen ne dopravou ohrožené životy školáků.
Nevím, z čeho jste nabyly takového dojmu. Možná, že článek měl přilákat více lidí na Vaši avizovanou tiskovou konferenci. Možná, že jde o neznalost či neochotu se dozvědět pravdu.
Je samozřejmé, že bezpečnost občanů a především dětí je jednou z priorit, které město má. Princip bezpečnosti pohybu chodců (a výslovně i dětí) je obsažen v hlavních principech dopravní politiky města. Ostatně, je všeobecně známo, že téměř polovina městského rozpočtu jde do dopravy. Konečným cílem i velkých dopravních investic (zejména městský a silniční okruh) je účinná regulace dopravy, její odvedení tam, kudy nechodí lidé.
Uznávám, že účinek velkých investic nemusí být hned vidět, ale i těch drobnějších je dost a vidět jsou. Samozřejmě by jich mohlo být více, ale je také potřeba uznat, že město má i jiné priority, kde jde také o životy občanů (hasiči, záchranná služba atd.).
Pro bezpečnost v dopravě jsme např. jen v r. 1999 uvedli do provozu jedenáct nových světelných signalizačních zařízení (semaforů), šest jsme jich zcela rekonstruovali, na 28 jsme provedli nákladnou výměnu řadičů. Byly to investice za cca 70 mil. Kč. Do centra města jsme zakázali vjezd nákladních automobilů. I to zvyšuje bezpečnost dětí.
Jen krátce se musím zmínit o tom, že na vlastní dopravně bezpečnostní opatření věnovalo např. v r. 1999 město 44,3 mil. Kč a letos to bude podobná částka. Za uvedené peníze jsme instalovali dvě zařízení jízdy na červenou, 37 zpomalovacích příčných prahů (jsou vidět zejména u škol), na 12 ulicích chrání chodce betonové bloky, v 7 ulicích vzniklo přisvícení přechodů pro chodce, před 22 školami jsme zvýraznili vodorovné značení (barevná dopravní značka „Děti na vozovce“), před jedenácti školami jsme vyznačili přechody u škol vodorovným značením - „zebrou“, na 35 ulicích jsem provedli zdrsnění vozovek, které byly za mokra kluzké ... a tak bych mohl pokračovat dál a dál.
V letošním školním roce budou strážníci Městské policie hlídat už u sedmdesáti nejrizikovějších přechodů u škol. Jistě bude Pražské matky zajímat, že ještě do začátku školního roku stihneme postavit nový semafor na křižovatce Čimická a Písečná za 1,034 mil. Kč. Jistě se také bude Pražským matkám líbit akce Bezpečně do školy, kterou pořádá Městská policie společně s Ústředním automotoklubem.
Jednou z  nejúčinnějších cest ke snižování dopravních nehod ohrožujících děti je výchova k dopravní kázni a informovanost. Touto problematikou se zabývá i Ústav dopravního inženýrství. V roce 1999 bylo poskytnuto na akce tohoto typu konané na území hl. m. Prahy 600 tisíc Kč. V oblasti dopravní výchovy dětí se jednalo zejména o Program pro začínající cyklisty, Rozhlasový výchovný program základů chování a jednání v silničním provozu „Zlatá zebra“, Výtvarný program „Děti, pozor, červená!“ (základních kol se účastnilo 4454 žáků), Program systematického výcviku na dětských dopravních hřištích (v r. 1999 prošlo výcvikem 33 531 dětí). Pro 4 395 dětí byla loni zorganizována představení „Pohádkový semafor“. Kromě toho se uskutečnily přednášky a soutěže pro neslyšící děti, proběhly masové soutěže Jízd zručnosti, soutěže o Pohár hl. m. Prahy a řada dalších akcí. Na žádné z nich jsem ale nikoho z hnutí Pražské matky nepotkal.
Závěrem bych rád položil otázku Pražským matkám: Co ony dělají pro bezpečnost svých dětí v pražské dopravě? Kolik dětí proškolily? Kolika dětem ukázaly praktické chování např. na dopravním hříšti? Městu totiž v tomto směru „prošlo rukama“ doslova tisíce dětí. Zkoušky na „Dětský řidičský průkaz“ udělovaný Městskou policií složilo tisíce dětí. Tisíce dětí se během školního roku učí správnému chování na dopravních hříštích a na dalších místech m.j. pod vedením městských policistů (také za městské peníze). Ověřil jsem si, že sdružení Pražské matky nenabídlo dosud městu žádnou pomoc v této velmi náročné výchovné práci, která vede prokazatelně nejúčinněji ke snížení nehodovosti dětí. Je mi to líto, ale halasně kritizovat a sám nic nedělat umím též, ale nedělám to. Přesto si ale neodpustím malou poznámku. Bez aktivní pomoci rodičů (a matek zvlášť) při výchově dětí k dopravní kázni vyjde pravděpodobně značné procento našich snah naprázdno.
 Jan Kasl
 primátor hl. m. Prahy

23. srpna 2000
23. srpna 2000