WOKSHOP 1 - ÚZEMNÍ ROZVOJ A DOPRAVA

Shrnutí výsledků z jednání pracovních skupin

  • 6 minut čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva



 

Aktualizace Strategického plánu hl. m. Prahy

 

 

 

 

WOKSHOP 1 – ÚZEMNÍ ROZVOJ A DOPRAVA

 

Shrnutí výsledků z jednání pracovních skupin

 

 

 

 

 

 

V sídle sekce Útvaru rozvoje hlavního města Prahy (HMP) v Martinickém paláci na Hradčanském náměstí proběhl ve čtvrtek 2. září první ze série workshopů k aktualizaci strategického plánu hl. m. Prahy. Tématem workshopu byl územní rozvoj a doprava. V průběhu minulých dní byla obsáhlá diskuse odborníků i zainteresované veřejnosti k tématu vyhodnocena, do konce týdne byly shrnuty předběžné závěry a dnes, v pátek 10.9. od 13.30 h probíhá ve velkém jednacím sále Magistrátu hl. m. Prahy na Mariánském nám. 2 v Praze 1 prezentace  obsahu workshopu, jeho závěrů a diskuse k nim tak, aby bylo možné výsledky, spolu s dalšími podklady,  využít pro aktualizaci  Strategického plánu Prahy.  Závěry z jednání budou zpracovány a poté zveřejněny příští týden už jako oficiální závěr prvního workshopu. Shrnutí dosavadního jednání uvádíme v následující informaci.

 

Aktualizace strategického plánu by se měla zabývat především změnami představ o rozvoji způsobenými povodní v roce 2002, je třeba řešit vztah města a státu z hlediska podílu na investičním rozvoji města, zejména na budování jeho dopravní a technické infrastruktury, jak zdůraznil v úvodním vystoupení k zahájení workshopů v rámci aktualizace pražského strategického plánu primátor hlavního města MUDr. Pavel Bém. Je třeba přehodnotit rozvojové priority města s ohledem na závazky a příležitosti vyplývající z členství v Evropské unii, inventarizovat a případně revokovat některé stávající rozvojové záměry.

Náměstek primátora Ing. Jan Bürgemeister zdůraznil zejména potřebu přesnějších a konkrétnějších formulací cílů strategického plánu tak, aby bylo možné je lépe prosazovat v každodenním životě města.

 

Pracovní skupina 1 - Priority územního rozvoje

Diskusi v pracovní skupině moderoval prof. Ing. arch. Karel Maier, CSc.

Pracovní skupina zabývající se prioritami územního rozvoje byla ze všech nejpočetnější – zúčastnilo se celkem 33 zástupců samosprávy města a vybraných městských částí, ministerstva pro místní rozvoj, státních a městských organizací, Středočeského kraje, neziskových organizací a odborných pracovníků města i externistů. Účastníci se shodli především na potřebě nově formulovat znění SWOT analýzy strategického plánu. V rámci diskuse o rozvojovém potenciálu Prahy v širším kontextu posuzovali vztahy města a jeho regionu, města a státu a postavení Prahy v Evropě. V souvislosti s trendy evropské integrace ustupuje konkurence států do pozadí a je nahrazována soutěží měst a regionů. Pracovní skupina se také zabývala rozvojovými lokalitami a polycentrickým uspořádáním Prahy. Mimo jiné byl zdůrazněn význam letiště a jeho okolí jako dynamicky se rozvíjejícího se mezinárodního dopravního uzlu a potenciálního rozvojového ohniska. Účastníci také hovořili o podmínkách realizace rozvojových záměrů, o otázkách financování a spolupráce účastníků investiční výstavby. Byla zmíněna potřeba  fungující pražské rozvojové agentury a její význam pro realizaci rozvojových cílů strategického plánu.

 

Na závěr jednání pracovní skupiny byly formulovány náměty pro aktualizaci strategického plánu a doporučení pro připravované zpracování  nového územního plánu města.

 

Pracovní skupina 2 – Podpora a rozvoj hromadné dopravy

Diskusi v pracovní skupině moderovali prof. Ing. Petr Moos, CSc. a Ing. Petr Vychodil

Pracovního jednání o hromadné dopravě v Praze v rámci aktualizace strategického plánu se celkem zúčastnilo 26 osob. V rámci analýzy současného stavu veřejné hromadné dopravy v Praze účastníci diskuse konstatovali mimo jiné, že rozvoj hromadné dopravy v uplynulém období patřil mezi priority města. Praha je ve střední Evropě příkladem kvalitního a promyšleného řešení hromadné dopravy. Dopravní systém je flexibilní, schopný řešit složité situace (fungování při povodni). Město hromadnou dopravu výrazně podporuje (v současné době zhruba 1/3 rozpočtu), otázkou je efektivnost vynaložených prostředků. Pražská integrovaná doprava (PID) je vcelku stabilizovaná a reaguje na růst počtu obyvatel v příměstské oblasti a mimo jiné tak podporuje turistickou atraktivitu okolí Prahy. Výstavba na území Prahy je, resp. může být dostatečně dopravně obsloužena stávající sítí HD. Dopravní obsluha některých nových rozvojových lokalit musí být řešena výstavbou nových dopravních sítí, včetně prodloužení současných. K méně pozitivním uvedeným skutečnostem patřilo, že řízení HD dostatečně nevyužívá moderní organizační struktury. Přes pokročilou integraci do systému HD železnice dosud není jeho plnohodnotnou součástí. Účastníci jednání se také shodli, že dochází ke zpomalení výstavby parkovišť P+R.

 

Pracovní skupina dále diskutovala o tématech, která by se měla promítnout do aktualizace Strategického plánu hl. m. Prahy a seskupila je do hlavních tématických okruhů. Prioritní okruhy byly pouze naznačeny a předpokládá se jejich další rozpracování do konkrétních cílů a úkolů strategického plánu. Jedním z důvodů je skutečnost, že současné znění strategického plánu v dostatečné míře zohledňuje většinu prioritních témat. K prioritním strategickým okruhům bezesporu i nadále patří obsluha Prahy veřejnou dopravou jako centra státu a regionu, plnohodnotné zapojení železnice do systému hromadné dopravy města a regionu, vazba na individuální automobilovou dopravu, zvýšení atraktivity hromadné dopravy a její řízení a financování. Dále byly formulovány problémové oblasti, z nichž by měly vzejít priority rozvoje hromadné dopravy v Praze na další období.

 

Pracovní skupina 3 – Řízení a organizace automobilové dopravy

Diskusi v pracovní skupině moderovali Ing. Vladimír Kadlec a Ing. Jiří Jaroš

Jednání v pracovní skupině se celkem zúčastnilo 31 osob. V diskusi se všichni přítomní shodli na konkrétních prioritách rozvoje hlavní uliční sítě v letech 2005 – 2013 a v oblasti řízení a organizace automobilové dopravy na stejné období. K jednoznačným prioritám i nadále patří silniční Pražský okruh a městský okruh. U silničního Pražského okruhu se v první fázi cca do roku 2010 se předpokládá zprovoznění částí jih (Slivenec - Lahovice - Jesenice - D1) a severozápad (Ruzyně R7 - Březiněves D8). Rok 2010 je reálný jen za předpokladu realizace varianty J, která je v souladu s Územním plánem hlavního města Prahy. Za příznivých okolností by mohl být do roku 2013 zprovozněn celý silniční Pražský okruh.

 

Severozápadní část městského okruhu (Strahovský tunel – Pelc - Tyrolka) by mohla být zprovozněna cca do roku 2013 v návaznosti na 1. fázi (do roku 2010) silničního Pražského okruhu. Postup výstavby severozápadní části městského okruhu by měl být koordinován s výstavbou severozápadní části silničního Pražského okruhu tak, aby silniční Pražský okruh zmírnil dopad výluk během výstavby městského okruhu na pražskou dopravu a tak, aby byl úsek Strahovský tunel - Pelc-Tyrolka v celém rozsahu zprovozněn nedlouho po zprovoznění severozápadní části silničního Pražského okruhu. Součástí řešení dopravního systému jsou radiály, k prioritním patří Vysočanská (od silničního Pražského okruhu k Průmyslovému polookruhu) jako součást etapové komunikační objízdné trasy - zprovoznění v koordinaci s 1. fází do r. 2010 silničního Pražského okruhu.

 

Cílem bylo zhodnotit možnosti, jak zmírnit dopad automobilové dopravy na život ve městě. Účastníci dále diskutovali o problematice mýtného, placeného parkování, světelné signalizace, telematiky a dalších tématech v oblasti řízení a organizace automobilové dopravy.

 

 

 

V Praze dne 10.9.2004

 

 

 

 

  Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

  oddělení Public Relations OPR MHMP
  Tel.:  236 002 355
  Fax: 236 007 093
  E-mail: Tisk@cityofprague.cz

  Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1
10. září 2004
10. září 2004