Workshop k taxislužbě proběhl

V úterý 12. listopadu 2002 od 10,00 hodin se uskutečnil na Magistrátu hl.m. Prahy, ve velkém zasedacím sále Nové radnice, Mariánské nám. 2, Praha 1 workshop se zahraniční účastí k taxislužbě. V průběhu akce, jejímž smyslem byla mj. výměna zkušeností s provozováním taxislužby a seznámení se s právní úpravou v zahraničí, se prezentovala města Birmingham, Budapešť, Paříž a Vídeň. Další oslovená zahraniční města poskytla pořadatelům písemné informace, které byly dány k dispozici příslušným odborům, které se v Praze problematikou taxislužby zabývají. V úvodu workshopu byl dán k dispozici písemný materiál shrnující problematiku pražské taxislužby. Kromě zástupců zahraničních měst a pracovníků vybraných odborů Magistrátu hl.m. Prahy se zúčastnili zástupci ministerstev financí, dopravy a spojů a ministerstva průmyslu a obchodu ČR, pražských i mimopražských živnostenských a dopravních úřadů, Český metrologický institut a zástupci taxikářů.
Jednání zahájil ředitel Magistrátu hl.m. Prahy, který po přivítání shrnul některé problémy taxislužby v hlavním městě Praze a nastínil možnosti jejich řešení. Následovala prezentace taxislužby v hl.m. Praze a blok vystoupení jednotlivých zahraničních účastníků, kteří prezentovali taxislužbu ve „svých“ městech. Ve vystoupeních se zaměřili především na podmínky vstupu do taxislužby, vydávání licencí, provádění a obsah zkoušek potřebných pro získání licence, kontrolní systémy a trestání řidičů, kteří porušují stanovená pravidla. Ve svých vystoupeních se zaměřili i na problematiku stanovení ceny za poskytnutou službu. Ve všech zúčastněných městech je cena taxislužby regulována, buď stanovením maximální nebo pevné ceny. Probírán byl i systém zřizování taxistanovišť a režimu jejich provozování. Z jednání vyplynulo, že podmínky pro vstup do taxislužby se příliš neliší, počty vydaných licencí s výjimkou Paříže nejsou limitovány, obdobně jako typy a stáří vozidel. Právní úprava v jednotlivých zahraničních městech je však preciznější. Na prvním místě vždy stojí veřejný zájem a ochrana zákazníka. Ve všech městech, jejichž zástupci se zúčastnili prezentace, je jednou z podmínek získání licence úspěšné složení zkoušek řidiči. Zkoušky z hlediska obsahu a způsobu provádění jsou organizovány různě. Hlavní pozornost je zaměřena na prokázání znalostí z místopisu, ať formou jízdy nebo zakreslení nejkratší trasy při stanovení výchozího a cílového místa. V některých případech je obsahem zkoušky znalost celostátní a místní právní úpravy související s provozováním taxislužby, přezkoušení z pravidel silničního provozu, ale i např. komunikativnost či jazykové znalosti řidiče. Součástí zkoušek a podmínkou vydání licence je pak kontrola řidičského oprávnění, bezúhonnosti a zdravotní způsobilosti řidiče. Pro všechna města platí, že řidiči s jejich licencí mohou taxislužbu provozovat jen v jejich územním obvodu, popř. mimo něj mohou zákazníka pouze odvézt, event. přivézt zpět.
V odpoledním bloku pak probíhala diskuse, při které zahraniční účastníci workshopu reagovali na celou řadu dotazů, týkajících se problematiky taxislužby a smluvní dopravy, kontroly, užívání taxametrů, odhalování řidičů neoprávněně podnikajících apod. Naopak domácí účastníci s ohledem na značný zájem zahraničních účastníků informovali o dosavadních zkušenostech ovlivňování správného chodu taxametrů při použití tzv. „ turba „ a výsledcích cenových kontrol. Rovněž zaznělo, že především v Budapešti se taxislužba potýká zhruba se stejnými problémy jako taxislužba pražská, nicméně i v ostatních městech není tato služba zcela bezproblémová.
Oboustranně vzájemná výměna informací a praktických zkušeností bezesporu přinesla řadu poznatků, z nichž některé bude možno využít i v podmínkách hl.m. Prahy.
Dne 13. 11. workshop pokračuje problematikou zkoušek řidičů taxislužby s přímou účastí na nich v Ústavu dopravního inženýrství hl.m. Prahy.

Tiskovému oddělení OPR MHMP informace poskytl
živnostenský odbor MHMP
12. 11. 2002
13. listopadu 2002
13. listopadu 2002