07172004-článek-MUDr.Pavel Bém,primátor hl.m.Prahy- MF Dnes, Ministr, spisovatelka a klece

Jako by se inspiroval dílem Joanne Rowlingové, rozhodl se ministr Kubinyi vyřešit její protest proti používání klecových a síťových lůžek v českých zdravotnických zařízeních. Mávnutím kouzelného proutku. Jenže tak to funguje jen v pohádkách.

Ministr, spisovatelka a klece  
Mladá fronta DNES | 17.7.2004 | rubrika: Názory | strana: 6 | autor: PAVEL BÉM

Jako by se inspiroval dílem Joanne Rowlingové, rozhodl se ministr Kubinyi vyřešit její protest proti používání klecových a síťových lůžek v českých zdravotnických zařízeních. Mávnutím kouzelného proutku. Jenže tak to funguje jen v pohádkách. Že si tohoto není vědoma autorka dětských knížek, je při jejím uměleckém naturelu pochopitelné, ale že na pohádky a kouzla věří člen vlády, je na pováženou.
V medicíně, podobně jako v politice, je třeba rozhodovat na základě faktů, pečlivé diagnózy a zkušenosti, nikoli na popud v oboru nijak zběhlé celebrity.
Rozhodnout pouze na základě virtuální reality bez znalosti odborných faktů je postupem svérázným a poněkud bezhlavým. Dotýkáme se totiž fenoménu, který má vztah k systému psychiatrické péče a který souvisí s bezpečím pacientů, ochranou před sebepoškozením, který odráží obecně etické principy a zdravotní hlediska, organizační a bezpochyby i finanční možnosti našeho zdravotnictví. Toho by si měl být ministr vědom. Jinak by za populistické a nesystémové opatření nemusel vyslechnout oprávněnou kritiku prezidenta Klause. A také by třeba zjistil, že v tuzemsku nejde vždy o klece ze všech stran uzavřené, ale jen o postýlky s postranními zábranami. Pokud bychom chtěli jejich užívání označit za týrání a omezování osobní svobody, musely by před soudem pro lidská práva stanout všechny maminky, které své ratolesti ukládají do dětských postýlek s ohrádkami.
Ale teď vážně. Problematika užití restriktivních prostředků v péči o sobě či okolí nebezpečné pacienty je komplikovaná. Ani v psychiatrických kruzích na ni nepanuje jednotný názor. Britové dávají přednost medikaci, Francouzi polstrovaným izolačním místnostem (včetně kurtování řemeny), ale v Rakousku považují za humánnější ona síťová lůžka. Shoda panuje v jednom, vždy je lepší individuální dohled nad pacientem. To v reálných podmínkách nejen českého zdravotnictví možné není.
Nicméně pan ministr "neumělým" kouzlem vyslal do světa signál, že se omlouváme za něco, co jsme neudělali. Místo toho, aby jako kouzelník Harry Potter zachránil svět, dopadl spíš jako jeho spolužák Neville Longbottom, který na co sáhne, to pokazí. Bohužel se to našim ministrům zdravotnictví stává s neotřesitelnou pravidelností. Zadlužené české zdravotnictví si žádá redukční dietu, jasné, cílené a přitom uvážené a citlivé reformní kroky. Místo nich se už tři vlády (a brzy nejspíše čtvrtá) oddávají neodpovědné politice připomínající hru na slepou bábu. Když je pak nejhůř, vyšlou "zázračný" šíp v naději, že se zdravotnictví uzdraví samo.
Poté, co tak hbitě vyhověl známé spisovatelce, však už vím, že až zase budu pana ministra žádat o podklady ke slučování pražských nemocnic, obrátím se nejspíš na Anetu Langerovou nebo možná rovnou na představitele Harryho - Daniela Radcliffa. Pokud si svého slavného mluvčího najde i Česká lékařská komora či zdravotní pojišťovny, reforma zdravotnictví bude evidentně hotova za několik dní.

Autor je pražským primátorem za ODS a původní profesí psychiatr

***

Hyde Park
Jak vidí problém klecových lůžek...

Pavel Bém

Omlouváme se kvůli ministrovi za něco, co jsme neudělali
22. července 2004
22. července 2004