08262004-rozhovor-MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy-MF DNES-Bém: Mýtné bude za čtyři roky

Rozhovor s primátorem o zadluženosti města a hledání peněz na dopravní stavby

Bém: Mýtné bude za čtyři roky

 

 

 

Mladá fronta DNES | 26.8.2004 | rubrika: Praha | strana: 3 | autor: PETR SEHNOUTKA

Rozhovor s primátorem o zadluženosti města a hledání peněz na dopravní stavby

Téma - PRAHA DNES

Málokdo dnes věří tomu, čemu primátor Pavel Bém. Ten říká, že za několik let bude stát městský okruh. Věří, že stavby půjdou rychleji, než se plánuje. I s vědomím, že například dnes otevíraný tunel Mrázovka má zpoždění dva roky.

* Na rozhovor jste přišel pozdě, protože jste uvíznul v zácpě. Hlavní nápor řidičů se však očekává až o víkendu. Město slibuje, že se nebude opakovat kalamitní situace ze začátku prázdnin - je to reálné?

Nemohu tvrdit, že nenastane taková kalamita jako 1. července, ale také bych to nesrovnával s těmito problémy způsobenými neúspěšným načasováním velkých dopravních rekonstrukcí. Většina oprav je již dokončena nebo bude v průběhu tohoto týdne.

* Nyní se otevírá tunel Mrázovka za více než sedm miliard korun. Město však bude muset splácet i mnoho dalších staveb, třeba metro. Je v silách města splatit úvěry a dluhy za tyto již postavené stavby a navíc pokračovat ve stejném tempu dopravních investic?

V této chvíli jsou dluhové služby města na maximu. Máme ještě možnost čerpat a čekají nás další klíčové dopravní stavby, do kterých peníze půjdou. Je to například další plánované prodloužení trasy metra A, výstavba depa Hostivař, ale i příprava výstavby trasy metra D. Praha počítá se splácením po roce 2010 a zároveň každým rokem vytváří nezbytný objem finančních prostředků, tak aby peníze vůbec mohla začít splácet. Jinými slovy, na to, co je nyní rozestavěno, tak na to Praha zdroje má.

* A jak to bude s dalšími stavbami?

Významná stavba, která se do dluhové složky městských peněz nevešla, je severozápadní část městského okruhu, od severu Strahovského tunelu po Pelc-Tyrolku. Stavba bude stát přibližně 20 miliard korun a počítalo se se zprovozněním kolem roku 2011.

* Kde tedy peníze najít?

Uvažuje se o různých modelech, ale nalézt ten nejoptimálnější je na bedrech vítěze veřejné obchodní soutěže společnosti Atkins. Já optimisticky říkám, že by stavba mohla být dokončena před rokem 2010 a neskromně věřím, že by se to mohlo podařit na přelomu let 2008/2009.

* Hovoří se o spolupráci soukromého a veřejného sektoru. Je to nejlepší způsob zaplacení okruhu?

Já si myslím, že nejreálnější. Jestli je nejlepší, to je otázka. Pro nás by samozřejmě bylo nejlepší, kdyby to platil stát. A to říkám s ohledem na svoji zkušenost z návštěvy olympijských Atén. Před deseti lety neměly rychlostní komunikace, tramvaj, ani kolejové propojení na letiště. Dneska toto všechno mají a 95 % prostředků platil stát. U nás však existuje nepsaná dohoda, že stát se stará o pražský tranzitní okruh a město o budování vnitřního městského okruhu.

* Projevily už o financování těchto staveb nějaké firmy zájem?

O projekt je mimořádný zájem. Jak mezi domácími, tak mezi zahraničními firmami. A to proto, že se jedná o první velkou významnou infrastrukturní stavbu, která se připravuje touto metodou, pokud nebudu počítat tu nešťastnou zkušenost s dálnicí D47, která tak také byla původně koncipována a nakonec skončila jako obrovský tunel.

* Kolik firem má zájem investovat do městského okruhu?

Vlastní obchodní veřejné soutěže se zúčastnily asi 4 významné developerské instituce, které mají s tímto modelem financování již zkušenost. Ze strany investorů má zájem snad každá velká stavební firma působící na českém trhu.

* Aby se tento projekt mohl zaplatit, uvažuje se o zavedení mýtného.

Podíváme-li se na vnitřní městský okruh v severozápadní části, můžeme uvažovat o zpoplatnění formou obdoby dálniční známky.

* Jak je to s budoucností mýtného v centru města?

Vážně uvažujeme o přípravě zavedení mýtného do centrální části Prahy v horizontu let 2007, 8 až 9. V optimistické variantě předpokládám, že Praha bude mít dokončený vnitřní městský okruh a ve velké části bude mít i tranzitní okruh, a tím pádem to nezbytné propojení krajů města. Projekt, který v sobě skrývá různé varianty, velikosti, území, jež by podléhalo placení mýtného, se nyní připravuje.

* Dopravní stavby ve městě však zatím vždy měly zpoždění. Věříte, že se to opravdu může stihnout v termínech, o kterých mluvíme?

Já vás opravím. Všechny stavby měly skluz s výjimkou otevření tramvajové trati na Barrandov.

* Dobře, ale s tou se počítalo už na začátku 90. let.

Od okamžiku zahájení výstavby to tak ale není. Samozřejmě můžete namítnout, že o výstavbě nadřazeného dopravního systému a vnitřního městského okruhu se diskutovalo už na začátku 90. let a dnes jsme v roce 2004 a mohli bychom si říci, že už dávno měl být dokončen. S tím budu souhlasit. Ano, na úrovni koncepčních příprav má celá výstavba vnitřního městského okruhu obrovské zpoždění.

* Čím to je?

Dle mého názoru to je dáno nízkou politickou prioritou předchozích vlád a nedostatečně razantním přístupem politického vedení magistrátu v předchozích obdobích. Prostě jsem přesvědčen, že se mohlo dělat více.

* Politickou prioritou se dnes stala výstavba tranzitního okruhu kolem Prahy.

Dokonce se dostala i do programového prohlášení vlády. To i já, jako představitel opozice, která tvrdí, že programové prohlášení vlády nepřináší nic nového, uznávám jako jedinou výjimku.

* A to říkáte i s vědomím, že v době dokončení staveb, o které mluvíte, už nemusíte být primátorem...

Ano, říkám to i proto, že vím, že pro kroky, které se v realitě stanou za pět až sedm let, je potřeba klíčových rozhodnutí, která se stanou dnes. Samozřejmě nemohu nést odpovědnost za to, jestli se stavba opozdí o měsíc, o dva, o tři, ale mohu říci, že to metaforické "položení kolejí pro budoucí vlak", to bude jednoznačně uděláno.

* Vy jste také již připustil, že byste se vydal i na dráhu premiéra, daly by se i v téhle pozici prosazovat potřeby Prahy?

Za prvé, nikdy jsem to nepřipustil. Otázka premiérování má mnoho kondicionálů. Politik by si však neměl před sebe stavět kategorická NE a měl by si samozřejmě zachovat ambice. Zároveň jsem také říkal, že v této chvíli 150 % energie času a činnosti, vědomostí investuji do našeho krásného města.

* Ale říkal jste, že stát by se měl na stavbách podílet více. Tedy jako premiér...

Ano, to bych stoprocentně podepsal. Pokud budu mít v budoucnu možnost z kterékoliv pozice zasáhnout nebo ovlivnit budoucnost budování dopravní infrastruktury, tak vždy tak, aby byla vybudována co nejrychleji. A to proto, že se skutečné nejedná o problém nebo fenomén pouze jednoho milionů Pražanů, ale týká se celé České republiky. Každý Čech mnohokrát do roka jede do svého hlavního města Prahy, projíždí svým hlavním městem.

ZÁVAZKY SPLNÍM. Primátor Pavel Bém tvrdí, že město zaplatí dluhy za dopravní stavby a zároveň připraví podmínky pro financování dalších staveb.

26. srpna 2004
26. srpna 2004