09172003-MF DNES-Kasl trpí náhlou ztrátou paměti

Kasl trpí náhlou ztrátou paměti

17.9.2003  Mladá fronta DNES  str. 05  Rodina a život v Praze

PAVEL BÉM  Pavel Bém 

Kasl trpí náhlou ztrátou paměti

Polemika

Primátor Bém kritizuje svého předchůdce

Chyťte zloděje, křičí zloděj.

Tak prostě by se daly charakterizovat postoje exprimátora Kasla, současného předsedy strany Evropských demokratů v článku otištěném v MfD 15. 9. 2003.

Pan Kasl si stěžuje, že "řádně zvolení zastupitelé nemohou vykonávat svůj mandát, a nemá tedy smysl, aby ztráceli čas sezením v zastupitelských lavicích". A přesně podle jeho slov se Klub Evropských demokratů zachoval při posledním jednání zastupitelstva města.

V demokratické společnosti platí od nepaměti stará zásada, že se rozhodnutí přijímají hlasy nadpoloviční většiny zúčastněných. Na základě tohoto principu byl již v českých zemích korunován král Jiří z Poděbrad a tak také rozhodují občanské a politické instituce v naší zemi. Panu Kaslovi se to však nezdá.

Co je to nadpoloviční většina? Pan Kasl by rád, aby stejná práva jako ta nadpoloviční většina měl v sedmdesátičlenném zastupitelstvu města i jeho patnáctičlenný opoziční klub. Takto si představuje demokracii a asi i budoucí Evropu.

Naštěstí je v Praze - a věřím, že i v celé Evropě - dost rozumných lidí na to, aby svodům vlády menšiny dokázali úspěšně čelit. Vždyť to není tak dávno, co i v naší zemi vládla vybraná menšina. S takovými menšinami je to vždy stejné a v principu nezáleží na tom, zdali ji nazýváme totalitní, autoritářskou či elitářskou.

Se svými monarchistickými a elitářskými sklony pan Kasl na zastupitelstvu neuspěl. Nelenil a hbitě obvinil současné vedení města z pohrdání základními principy demokracie. Přesně podle scénáře, který jsme tak důvěrně znali z doby minulého, komunistického režimu.

Bývalý primátor si stěžuje, že město uzavřelo nevýhodný dodatek ke smlouvě o pražském Výstavišti. Neříká však, že tento dodatek přinese nejprve 10, v časové řadě pak 20 a nakonec po realizovaných investicích 30 milionů korun ročně do městské pokladny.

Pan Kasl se nepřiznal, že za čtyři roky jeho vedení města nezískala městská pokladna z holešovického Výstaviště ani korunu. Jak je to možné, když výstavnictví je tak výhodné podnikání? Nenahrává to úvahám o tom, že třeba právě pan exprimátor mohl z tak ekonomicky nevýhodné historie těžit? Takové úvahy ponechám raději stranou.

Hlavní město Praha, podobně jako jiná česká i evropská města, vydává svůj občasník. Slouží k informování veřejnosti o dopravních problémech, uzavírkách, kultuře či jiných městských aktualitách. Současná koncepce pražského měsíčníku pochází z doby, kdy v čele města stál právě bývalý primátor.

V posledních měsících pan Kasl jako předseda opoziční strany vystupuje jako kritik pražských Listů. Je neuvěřitelné, že v okamžiku, kdy i na základě jeho podnětů je zpracován nový koncepční materiál, je dříve, než je projednán jediným orgánem města, právě panem Kaslem podroben strhující kritice.

Pan exprimátor kritizuje tzv. utajování výsledku auditu výstavby unikátního skleníku pražské Botanické zahrady - Faty Morgany.

Pan Kasl kritizuje, že v souvislosti s touto veřejnou zakázkou došlo k celé řadě pochybení při zadání a plnění zakázky a následně k mnohonásobnému navýšení ceny. Nemá už však odvahu, aby dodal, že zakázka a pochybení vznikly v době jeho působení ve funkci primátora Prahy.

Právě on je mužem, který za kauzu Faty Morgany nese nezpochybnitelnou politickou odpovědnost. Mohu přislíbit, že jako primátor se chystám zveřejnit závěry forenzního auditu, a obávám se, že pan exprimátor z nich nebude mít radost.

Podobně si pan Kasl stěžuje, že jediným viníkem škody v zatopeném metru byla voda.

Zapomněl ovšem, že ve své roli primátora byl politikem odpovědným za zpracování povodňového plánu města včetně konkrétních protipovodňových opatření v rozpočtových organizacích města i za nastavení systému řízení Prahy v krizových situacích.

Pan exprimátor nejenomže opustil Prahu dva měsíce před povodní, ale také zapomněl, že odpovědnost za zatopení metra kromě pětisetleté vody nesou i jiní - nejvyšší funkcionář závodu DP Metro, ale také ředitel ochranného systému metra.

Kritikou nešetří pan Kasl i v případě domu v Bruselu, diplomatického zastoupení města a budoucí výkladní skříně Prahy v Evropské unii.

Zdá se mi, že pan exprimátor trpí náhlou ztrátou paměti. Současný ředitel pražského zastoupení (pan Werner), který je tak častým terčem útoků pana Kasla, byl jmenován do své funkce právě v čase primátorské funkce dnešního předsedy Evropských demokratů. Takto by se dalo pokračovat.

Nechci žít v politických šarvátkách, nesmyslných třenicích, infantilních sporech s opozicí, ale nechci také žít ve virtuálním světě, který pan Kasl vytváří a kterému snad dokonce i věří. A to i v situacích, kdy naprosto zjevná realita a pravda jsou obraceny vzhůru nohama. Kdy skutečný viník sám sebe označuje za spravedlivého spasitele. Věřím, že si čtenář udělá obrázek sám. 

Autor je primátorem hl. m. Prahy

Pan Kasl se nepřiznal, že za čtyři roky jeho vedení města nezískala městská pokladna z holešovického Výstaviště ani korunu. Jak je to možné, když výstavnictví je tak výhodné podnikání?

4. prosince 2003
4. prosince 2003