100 dní pražské koalice

15. března 2011
15. března 2011

Vedení hlavního města Prahy začalo plnit závazky programového prohlášení i bez formální deklarace.Koaliční smlouva zavázala oba partnery k naplňování záměrů ve všech zásadních věcech. V programovém prohlášení ODS a ČSSD se zapracovávají se poslední připomínky.

  • 2 minuty čtení

„Řadu problémů, které vznikaly dlouhodobě, neumíme vyřešit během několika dnů, ale od prvního dne nástupu do funkcí na nich tvrdě pracujeme. Nic přitom neskrýváme a na zásadních věcech spolupracujeme i s opozicí,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda k prvním 100 dnům vlády.

Například problematika výstavby Ústřední čistírny odpadních vod je řešena v komisi, kde jsou představitelé TOP09, odborníci na danou problematiku a zástupce Ministerstva životního prostředí. Nové vedení města upravilo tendr tak, aby se do něj mohlo přihlásit více zájemců, nepreferuje přitom předem žádnou technologii a po dlouhé době začalo seriózně jednat přímo s Evropskou komisí.

K rychlé změně přistoupilo město také v projektu Opencard - v únoru samo převzalo provozování kartového centra, které zajišťuje vydávání a správu karet. Zároveň Rada nastavila nový systém kontrol stavby tunelového komplexu Blanka zejména v oblasti financování stavby, aby se situace s navyšováním nákladů z doby minulého vedení města nemohla již opakovat. „Další kroky budou následovat po projednání a případné revizi objemu prací se všemi organizacemi dotčenými výstavbou této části Městského okruhu. Komplexní informaci o celkových nákladech a časovém harmonogramu, bychom chtěli mít do konce dubna,“ řekl primátor Svoboda. 

Primátor už v prosinci stanovil pět základních priorit 100 dnů vlády. „Dali jsme tím jasný a veřejný závazek, že chceme v Praze provést zásadní změny, ke kterým nám voliči - ať se to někomu líbí či nikoli - dali mandát,“připomněl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda a pokračoval: „Zaprvé - zahájili jsme audity důležitých zakázek, smluv a dalších majetkových transakcí města z minulosti. Zadruhé - vypsali jsme výběrová řízení na všechny ředitele a vedoucí odborů Magistrátu hlavního města Prahy a snížili jsme počet odborů z 30 na 26, z pěti na čtyři bude snížen také počet zástupců ředitele magistrátu. Zatřetí – v programu  "Praha bez korupce!" začala pracovat Pražská protikorupční rada – PRAPOR , ve které pracování odborníci se zaměřením na ekonomiku a protikorupční opatření. Začtvrté – zformovali jsme Pražskou radu pro výzkum a ekonomiku – PRVEK, která v nejbližší době oficiálně zahájí činnost na podporu pražské ekonomiky. A konečně zapáté je připravena k činnosti Pražská rada hospodářské a sociální dohody, tzv. krajská tripartita.“

K dalším diskutovaným smlouvám města primátor uvedl, že je nyní analyzují právníci. Podle jejich názoru je nejčastějším problémem, že jejich znění v mnoha případech neodpovídá veřejné soutěži a jsou uzavřeny bez možnosti výpovědi. Město teď pracuje na jejich možném ukončení bez dalších finančních nákladů. K časově náročnější agendě patří i kontrola územního plánu a k projednání jsou připraveny první návrhy změn.

 

 


Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. – primátor hl. m. Prahy

Do funkce zvolen 30. 11. 2010. Působnost v oblasti finanční politiky, bezpečnosti, vnějších vztahů, legislativy vědy a výzkumu. Vykonává dohled nad činností odboru městského investora MHMP.