11272003-Metro-Prožijte krásný adventní čas

Prožijte krásný adventní čas  
Metro | 27.11.2003 | rubrika: Publicistika | strana: 6 | autor: Pavel Bém, primátor prahy

sloupek

Nastává doba, kdy lidé jsou proměnění, kdy ulice dostávají jinou tvářnost. Tento týden byly zahájeny vánoční trhy a v neděli rozsvítíme s Lucií Bílou více než sto tisíc světel na vánočním smrku na Staroměstském náměstí. Těším se na čas, který je před námi, a samozřejmě přemýšlím, jaký byl stejný čas našeho města před sedmdesáti, sto, stopadesáti lety? Zcela jistě kvetly trhy. Každé náměstí mělo svůj ráz. Nejpyšněji prý vypadal Ovocný trh, hromady žlutých a červených jablek se na něm vršily do impozantní výše, do Rytířské ulice bylo za tři dny navezeno sedmdesát tisíc hus. Na Kampě se ve své nabídce předháněli hrnčíři a vánoční trh vrcholil na Staroměstském náměstí. Mezi starou radnicí a Týnem se po desetiletí přes noc vyrojilo městečko bud a krámků, na krámcích množství pamlsků, perníků, tureckého medu, jižního ovoce, obrázků, hraček a nejrůznějších cetek, jak říkávaly naše prababičky. A nesmím zapomenout na desítky zpěváků jarmarečních písní, střelnice, loutkáře, mechanické divadlo, kabinet voskových figur, na mořskou pannu a předvádění živého tuleně

Všude v kostelích i v domácnostech vládly tradiční jesličky a prosté obřady kolem nich. Snad nejslavnější betlém se nachází u kapucínů na Loretánském náměstí, ale také v Týnském chrámu, U Křižovníků, poutí za jesličkami bychom prošli celou Královskou cestu. Představuji si, jak místo stromků snášeli otcové z půdy jesle a Vánoce začínaly jejich každoroční správkou, které se účastnily především děti. Možná klečely na židli, dívaly se a mech voněl. Traduje se, že první vánoční strom předvedl roku 1812 ředitel Stavovského divadla Karel Liebich. Na Štědrý večer pozval vyšší a bohémskou společnost do své vily Šilboch na Čertově vršku v Libni. Zde po bohaté tabuli, přesně o půlnoci za zvuků vánoční hudby, předvedl hostům jako překvapení vysokou jedli, zdobenou planoucími svíčkami a zavěšenými dárky. Druhý den se po Praze o ničem jiném nemluvilo a o příštích Vánocích již jedle zdobila mnoho pražských salonů. Většina domácností však stromek neměla a nemohla si dovolit ani tradiční rybu, a tak se i v Praze jedla převážně "venkovská" houbová, švestková a ovocná vánoční jídla. Naši dnešní rybí potřebu by měli uspokojit kapři připravení již několik týdnů na Zbraslavi.

Vánoce jsou svátky světla. Letos budu mít tu čest a spolu s kardinálem Miloslavem Vlkem převezmeme od skautů na Staroměstském náměstí Betlémské světlo. Bude umístěno vedle betléma a příchozí si ho zde budou moci zapalovat, odnášet domů a šířit ho dál jako symbol vzájemného spojení duší. Na světlo byly v minulosti Vánoce intimní. Za oknem svíčka, na ulicích smolnice, pochodně, středověké olejové lampy. V roce 1847 byla v Karlíně postavena plynárna a prvních 260 plynových svítidel rozjasnilo hlavní ulice a náměstí. Luceren s jasně svítícími punčoškami každoročně přibývalo, až se na Staroměstském náměstí objevila v roce 1883 první elektrická oblouková lampa Františka Křižíka. Plynové svítilny byly i v historických částech města nahrazeny modernějšími. Poslední plynová lampa, která ještě donedávna svítila, se nachází na zdi Karolina proti Stavovskému divadlu. Až půjdete vánoční procházkou Prahou, můžete se u ní zastavit. Je pro mne potěšením převzít záštitu nad nejkrásnějšími svátky v roce. Chtěl bych popřát tomuto městu požehnání, které nás ochrání od živelních neštěstí a od událostí, které nás činí bezmocnými. Prožijte krásný adventní čas, ve kterém všichni hledáme to lepší v nás.
4. prosince 2003
4. prosince 2003