27.5.2003 - TZ Známé i neznámé pražské pasáže, průchody, podchody

  • 2 minuty čtení
Obrázek bez popisku HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva


Známé i neznámé pražské pasáže, průchody, podchody

(Výstava prodloužena do neděle 8.6.2003)

 

 

Útvar rozvoje hlavního města Prahy pořádá od 25. března do 8. června 2003 v Sále architektů na Staroměstské radnici výstavu nazvanou „Známé i neznámé pražské pasáže, průchody, podchody“. (Vstup zdarma).

 

Podchody, průchody a pasáže představují několik forem městských komunikací pro pěší, které umožňují zkrácení cesty, aniž by se  chodci dostávali do kolize s ostatní dopravou. Podchody představují nejmladší formu těchto pěších cest. Jejich vznik byl podmíněn zejména vzrůstem automobilové dopravy, jejíž neustále stoupající hustota začala ztěžovat pohyb pěších. Počet takových prostor začal výrazně stoupat v souvislosti s výstavbou podzemní dráhy, kde už zpravidla nemají pouze charakter obyčejné pěší komunikace, ale jsou obohaceny o obchody a další vybavenost, stávají se tak spíše podzemními obchodními pasážemi.

Průchody jsou narozdíl od podchodů nejstarší formou těchto typů komunikací, vznikaly již za středověku, kdy nesloužily pouze pěším, ale umožňovaly i vjezd povozů do dvorů uvnitř bloků. Průchod je většinou dlouhý jako je hloubka budovy, kterou vede. Průchody spolu s dvory umožnily vytvořit i u velkých areálů systém vnitřních komunikací tak, jak to vidíme například u Klementina.

Pasáže lze považovat za nejvyspělejší formu pěších komunikací tohoto typu. Pod tímto pojmem si zpravidla představujeme krytý prostor vybavený obchody se vstupy do kin, divadel a stravovacích zařízení, který v celém svém průběhu poskytuje nejen klidný pohyb pěších, ale chrání je také před nepřízní počasí. Pasáže, zejména v historickém jádru města, umožnily vytvořit paralelní systém pěších koridorů, který zkracuje cesty a zároveň významně obohacuje interiér města.

Je velice obtížné stanovit přesnější hranici mezi pasáží a průchodem. Rovněž pojmenování pasáž  pro prostory v nových nákupních centrech se výrazně liší od klasické formy, kterou jsme doposud znali a bylo by možná vhodné z typologického hlediska je označit jiným termínem.

 

Výstava postihuje následující tematické bloky:

Historicky vzniklé průchody a pasáže do roku 1914

Zlatá éra pasáží v letech 1918 až 1938

Poválečné období do roku 1989

Nový rozkvět pasáží v obchodních centrech  v letech 1990 až 2002

Evropské pasáže

 

Výstava představuje množství nových barevných fotografií z roku 2003 a některé černobílé fotografie z let 1995 až 1997 pořízené při pěším průzkumu města. Expozice je doplněna obchodní a kulturní inzercí ze sbírek UMPRUM a Obuvnického muzea ve Zlíně, stejně jako trojrozměrnými exponáty zboží, které se v pasážích ve 20. a 30. letech minulého století nejvíce prodávalo. Autory  scénáře výstavy jsou Ing. arch. Ladislav Honeiser, CSc. a Mgr. Eva Skalická.

 

Informaci poskytl Útvar rozvoje hl.m.Prahy (PhDr. Marie Plívová, tel. 224 308 282)

 

 


Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

Za správnost:
Tiskové oddělení OPR MHMP, Alena Molíková
Tel.: 236 002 356, fax: 236 007 105
E-mail: Tisk.Oddeleni@cityofprague.cz

Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1
27. května 2003
27. května 2003