XVI. celostátní konferenci Národní sítě zdravých měst ČR

Ve Velkém sále Zastupitelstva na Nové radnici dnes radní pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek zahájil XVI. celostátní konferenci Národní sítě zdravých měst ČR. Konference se koná pod záštitou Magistrátu hl. m. Prahy a ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj.

  • 4 minuty čtení

 

Ve Velkém sále Zastupitelstva na Nové radnici dnes radní pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek zahájil XVI. celostátní konferenci Národní sítě zdravých měst ČR. Konference se koná pod záštitou Magistrátu hl. m. Prahy a ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj.

 

„Akce je přístupná všem zástupcům měst, obcí a regionů se zájmem o kvalitu, strategické plánování a řízení, finanční zdroje a další aktuální témata. Zájemcům z řad samosprávy má pomoci při hledání odpovědí na otázky jak zajistit kvalitní rozvoj jejich obce, kde se inspirovat dobrou praxí a vyzkoušenými postupy či odkud čerpat know-how a informace. Na konferenci budou představeny aktuální finanční zdroje pro obce, během odpolední "burzy dobré praxe" získají účastníci konference informace o možnostech podpory kvality a udržitelného rozvoje na místní úrovni. Své zkušenosti předají zástupci z České republiky, Slovenska a Rakouska. Příklady dobré praxe z různých oblastí budou na konferenci prezentovat také zástupci vybraných Zdravých měst,“ informoval radní Petr Štěpánek, který má ve své gesci oblast životního prostředí v Praze.

„Setkání Zdravých měst přispívají ke zvýšení zájmu o životní prostředí, udržitelný rozvoj a kvalitu života ve městech, což je dobře vidět na příkladu pražských městských částí,“ řekl radní Štěpánek a připomněl zahájení programu „Zdravé město“ v dalších městských částech Prahy v letošním roce. Radní Štěpánek doplnil, že k Místní agendě 21 se v Praze již sedmým rokem hlásí Městská část Praha 7 a pátým rokem Městská část Praha-Libuš, od konce roku 2007 Městské části Praha 10 a Praha 13, od roku 2008 také Praha 1, Praha-Běchovice, Praha-Dolní Počernice a od roku 2009 nově Praha-Slivenec a Praha 18.

 

Faktografie:

V roce 1988 iniciovala OSN - Světová zdravotní organizace (WHO) mezinárodní Projekt Zdravé město (WHO Healthy Cities Project), ke kterému přizvala nejvýznamnější evropské metropole. Za patnáct let trvání projektu vzniklo v Evropě

1 300 Zdravých měst ve 31 zemích. Zdravá města realizují místní Agendy 21, jsou součástí Evropské kampaně udržitelných měst a obcí (Aalborgská charta).

Po roce 1989 se myšlenky uvedeného projektu začaly realizovat i ve městech České republiky. V roce 1994 vytvořilo jedenáct aktivních měst asociaci s názvem Národní síť Zdravých měst České republiky (NSZM ČR). Od roku 2003 je asociace otevřena všem formám municipalit. Asociaci dnes tvoří několik desítek měst, obcí, mikroregionů a krajů.

Řádní členové asociace se zapojují do postupu strategického rozvoje v souladu s požadavky EU: udržitelným rozvojem a aktivním zapojením veřejnosti do diskusí o současných záměrech i o místní či regionální budoucnosti.

Postup k vizi "Zdravého města, obce, regionu" samozřejmě není pouze záležitostí vedení municipality, zastupitelstva či úřadu - neobejde se bez každodenní úzké spolupráce s řadou místních odborných i nevládních partnerů (odborných institucí, nevládních organizací, škol, firem) i s nejširší veřejností.

Ve Zdravých městech, obcích a regionech můžete najít praktickou ukázku, co v praxi znamenají pojmy místní Agenda 21 (podpora udržitelného rozvoje na místní úrovni s aktivním zapojením veřejnosti) i LEHAP (místní akční plán zdraví a životního prostředí) - a zejména celková "dobrá správa věcí veřejných" (good governance).

V souhrnu lze říci, že Zdravá města, obce a regiony se promyšleně snaží utvářet město (obec, region) jako kvalitní a příjemné místo pro život na základě dohody s obyvateli. Věří, že občané získají "zdravý patriotismus", že lidé budou svou komunitu i krajinu považovat za svůj domov a budou o ně také takto pečovat.

NSZM ČR získala titul Světový projekt EXPO 2000 za svoji metodiku. V roce 2001 obdržela NSZM ČR jako čtrnáctá z 30ti národních sítí v Evropě certifikát kvality OSN-WHO, kterým WHO akredituje národní sítě vůči mezinárodním standardům. V roce 2003 získala NSZM ČR za svoji činnost Cenu ministra životního prostředí ČR.

Více informací o Národní síti zdravých měst ČR najdete na: www.nszm.cz

 

 Příloha
 Program   Pdf

 

V Praze 3. 12. 2009

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


 

 

 

3. prosince 2009
3. prosince 2009