Z jednání zdravotního výboru městského zastupitelstva

Zdravotní výbor Zastupitelstva hl. m. Prahy dnes projednával vztahy mezi městem a pobočkou Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a zvláště mezi Zdravotnickou záchrannou službou a VZP. Předseda výboru MUDr. Petr Hanuš omluvil z jednání některé členy, mj. náměstka primátora Otto Kechnera, a naopak přivítal pozvané hosty – vedle ředitele pražské pobočky VZP Ing. Čekala ředitele záchranné služby MUDr. Schwarze, dále prezidenta České lékařské komory MUDr. Ratha, zástupce pražských nemocnic Bulovka a Motol a další.
Přeseda Hanuš nastínil některé problémy, které souvisejí s fungováním VZP, financemi, informováním o činnosti VZP, zpožďováním plateb a které se podle jeho vyjádření táhnou již delší dobu, avšak nebylo možné začít hledat jejich řešení před vznikem krajů. „Tyto problémy se zvětšují, zpožďuje se proplácení výkonů. Pokud jsem chtěl informace o působnosti pražské pobočky VZP, pražská čísla, nedostal jsem je, k dispozici je pouze výroční zpráva,“ prohlásil MUDr. Hanuš a uvedl některé konkrétní příklady. Toto konstatování odmítl ředitel pražské pobočky VZP Ing. Čekal s tím, že není pravda, že se problémy zvětšují, že se platby opožďují. „O činnosti VZP je pravidelně informována správní rada, kde má město své zástupce,“ dodal. A uvedl, že v Praze má VZP 950 tisíc pojištěnců a 4,5 tisíce smluvních partnerů. Pokud jde o výroční zprávu, je podle slov Ing. Čekala zpracována pouze za celou VZP, která hospodaří jako celek – pojistné jde do centra a finanční prostředky jsou rozdělovány.
V diskusi, která byla přítomnými shodně označena za výchozí pro další jednání, tedy jejím účelem bylo nastínění problémů, kterými se měl výbor v budoucnu zabývat, se hovořilo o srovnání VZP a jiných pojišťoven, o otázce vybírání pojistného a možnosti získat peníze od dlužníků, o systému VZP, který pro Prahu s určitými zvláštnostmi není vyhovující, o regulacích daných ministerstvem zdravotnictví, o byrokracii a nepřehlednosti ve vykazování výkonů a dalších otázkách.
Prezident ČLK David Rath konstatoval, že řadu věcí by mohla vyřešit změna zákona o veřejném zdravotním pojištění a o zdravotních pojišťovnách, protože i po vzniku krajů existují přesahy mezi kompetencemi. Vyjmenoval pak několik problémů, které považuje za důležité řešit. „Je třeba udělat inventuru počtů úvazků ve zdravotnických zařízeních –zejména v nemocnicích. Obecně v Praze jich je moc. Někde mají deklarovány úvazky a ve skutečnosti je nenaplňují. Dále je to existence některých problematických lůžkových zařízení – je tu disproporce mezi úrovní a kvalitou, což je podle mne vůči Pražanům nefér. Stejně tak existuje různý přístup VZP k úhradám nemocnicím – některé mají výsadní postavení,“ uvedl David Rath a konstatoval, že VZP má nepřehledný informační systém, jak pracují pobočky a jak celek. Pozastavil se také nad tím, že i když se VZP potýká s nedostatkem financí, že hradí nadstandardní péči, například v ozdravných projektech pro děti „Mořský koník“. Pokud jde o neplatiče pojistného, tak podle prezidenta ČLK by pojišťovna k nim měla přistupovat daleko ofenzivněji, využít například možnosti dát je do konkursu. „Je lepší získat alespoň něco, než nic,“ zdůraznil a dodal, že připravovaná změna legislativy by měla zvýšit pravomoce krajů v ovlivňování zdravotnictví.
Druhý hlavní bod dnešního jednání zdravotního výboru městského zastupitelstva uvedl ředitel Záchranné zdravotnické služby hl. m. Prahy MUDr. Zdeněk Schwarz. Jde o úhradu výkonů v souvislosti se zavedením tzv. setkávacích systému, které podle současné legislativy VZP není schopna zaplatit. „Ačkoliv jiné pojišťovny tyto výkony pražské záchrance bez problémů proplácejí,“ zdůraznil MUDr. Schwarz. Informoval také, že podle dohody s VZP záchranka přefakturuje letošní výkony a VZP tyto proplatí. „Ovšem část výkonů, která nemůže být podle současné legislativy vykázána, zůstane nezaplacena,“ dodal ředitel záchranné služby.
Prezident ČLK David Rath je toho názoru, že by návrh na zařazení tohoto systému do vyhlášky měl být podán co nejdříve, aby tyto výkony mohly být bez problémů propláceny.
V další diskusi zazněly názory na lékařskou službu první pomoci, na její řešení v budoucnu, hovořilo se o spádovosti nemocnic v Praze a o dalších problémech. Příští jednání zdravotního výboru městského zastupitelstva je plánováno na leden 2002.
23. listopadu 2001
23. listopadu 2001