Z pracovního setkání novinářů s radním Blažkem

Radní Rudolf Blažek dnes na dopoledním setkání s novináři hovořil mimo jiné o přípravě „psí vyhlášky“, kontrolách taxislužeb a dalších otázkách.
K návrhu vyhlášky uvedl:“ Není to nic definitivního. Je to návrh, jakýsi „výkop“, který jsme provedli, protože o problém z hlediska Prahy nepochybně jde. Ale současně jsme ponechali šedesát dní na průběh připomínkového řízení a v průběhu této lhůty se vyjádří nejen městské části, ale budeme diskutovat i s kynologickými organizacemi, ochránci zvířat a dalšími organizacemi a skupinami. A někdy na konci srpna nebo na začátku září, až budou k dispozici odborná stanoviska, bych chtěl zorganizovat veřejnou diskusi v podobě jakéhosi veřejného slyšení k návrhu vyhlášky. Nevyhýbám se široké diskusi, naopak máme o ni zájem, protože to není problém jednoduchý a chtěli bychom najít rozumné řešení. Na městském webovém chatu na adrese www.praha-město.cz už tato diskuse probíhá.“
Jak Blažek také uvedl, ani rozdělení na velké a malé psy, které návrh vyhlášky zahrnuje a je jedním z konfliktních bodů v dosavadní diskusi, není nic dogmatického. Velcí psi podle něho na jedné straně skutečně budí v některých lidech větší strach a představují v případě kolize i větší faktické nebezpečí, na druhé straně má pravdu řada lidí, kteří uvádějí některá bezproblémová plemena atd. Stejně regulérní je diskuse o tom, zda nějakým způsobem omezovat pohyb psů obecně nebo jen v určitých oblastech, jako to například dělá vyhláška Českých Budějovic nebo zvolit nějaké jiné řešení. Jak Blažek také řekl, sám má malého psa a nemá zájem na nějakých drastických řešeních, která by zbytečně bránila psům v tom se vyběhat atd. „Zatím ale nikdo nic neschválil, je tady určitý návrh, který prošel příslušnými komisemi zastupitelstva Prahy, ale je to současně jen podklad. A máme dva měsíce na to, abychom k němu vedli racionální diskusi a hledali co nejlepší řešení,“ řekl.

Dále Blažek informoval o některých opatřeních, která městská policie připravuje pro letošní turistickou sezónu. Ta navazuje na věci již zavedené, jako jsou například mobilní stanoviště městské policie, kde pracují i jazykově vybavení studenti a poskytují především zahraničním turistům informace, ale městská policie posílí v létě i některé čistě bezpečnostní složky. Tradičním problémem jsou například známe „kapsářské“ tramvajové linky 9 a 22, kde strážníci od 1. července posílí hlídkovou službu. Blažek ale současně uvedl, že jde především o věc policie ČR. „Trochu nechápu poměrně malé výsledky její skupiny Kapsa a očekáváme, že i státní policie posílí své hlídky. Kapsáři jsou především její starost.“

Za úspěšné Blažek označil probíhající kontroly parkování zaměřené především na taxíkáře v centru. Ty přinášejí výsledky a budou pokračovat. Jako velmi efektivní Blažek označil také opatření magistrátu, který v odboru dopravně správních agend zavedl čtyřiadvaceti hodinovou službu vyřizující dopravní přestupky. „Ani policista například nemůže řidiči, kterého zadržel a zjistil u něho alkohol, na místě zadržet řidičský průkaz. To může udělat jen správní orgán a praxe proto byla taková, že policista přestupek zaregistroval a potom následovalo správní řízení s předvoláními, upomínkami atd. To se táhlo i řadu měsíců, protože řidiči se na předvolání často nedostavují. Teď má policista možnost řidiče okamžitě a kdykoli v průběhu dne i noci předvést na příslušný odbor magistrátu, kde mu mohou předběžně zadržet řidičský průkaz okamžitě a potom už následuje vlastní správní řízení, ve kterém řidič o řidičák přijde a další sankce s pokutou až do deseti tisíc atd. To se přitom samozřejmě netýká jen jízdy pod vlivem alkoholu, ale i ostatních vážných dopravních přestupků. Účinnost trestu spočívá mimo jiné v tom, že následuje rychle po přestupku, a změna, která platí od 3. června, v tom výrazně pomáhá,“ řekl.
19. června 2002
19. června 2002