Z pražské radnice se má stát moderní úřad

Právo - 3. 8. 2001
Program Moderní úřad, který vypracovalo vedení pražského magistrátu, má ambicózní cíle. Radnice má v pětiletém horizontu občanům ukazovat čitelnou, vzdělanou, přívětivou a otevřenou tvář.
"Když vstupuji do budovy na Mariánském náměstí, mám trauma z toho temného a chladného prostoru," přiznal Zdeněk Zajíček, zastávající již dva roky funkci ředitele magistrátu. Spolu s širším vedením radnice, k němuž patří ředitelé jednotlivých odborů, připravil vizi či program, co a jak by se mělo zlepšit. "Manažerské pravidlo zní, že firmu, jako je magistrát, lze změnit za pět let," poznamenal Zajíček s tím, že se radnice bude přizpůsobovat evropským modelům, ty by mohly být podle něj na radnici uplatněny okolo roku 2005. Úředník by podle Zajíčka "neměl mít studený čumák, ale vyjadřovat potěšení, že za ním klient přichází", měl by odolat lobbismu i tlaku ekologů.

Počítače úředníkům
Vedení radnice si je vědomo rizik, ke kterým patří například korupce, a vsází na elektroniku - na jasná a definovaná pravidla počítačovou šablonou. Modernost se má lidem přiblížit i zavedením jedné podatelny, a to na občanovi nejdostupnějším úřadu, pro celé město. Žádost podaná v městské části pak má ve výhledu sama podstoupit úřední proceduru. Prvním krokem bude letošní připojení všech 57 radnic na městskou informační síť. Zda se podaří záměr uskutečnit, bude záležet i na ochotě radnic zapojit se do jednotného systému. "Myslím, že současná právní úprava by to umožňovala. Je to v rovině úvah, které by mohl omezit nový správní řád," upřesnil. ředitel. V systému by se podle něj nesmělo stát, aby se jakýkoli dokument ztratil. Dokumentaci, kterou nelze zasílat elektronicky, by mezi radnicemi roznášela zřejmě doručovací služba. Potíže zatím činí rozdílný software, magistrátu v jeho sjednocení dosud nepomohl ani úřad pro státní informační systém.

Boj s rutinou
Vize je pojata jako soubor vlastností, které by měl úřad mít; hovoří mimo jiné o výkonu, kontrole, profesionalitě, vzdělanosti a otevřenosti. Nejtěžší na prosazování těchto představ je podle ředitele přesvědčit úředníky, změnit rutinní přístup. "Běžný úředník mluví v jazyku ptydepe," připomněl Zajíček proslulou metaforu Václava Havla. Aby se čelilo neporozumění, Moderní úřad počítá s rozšiřováním způsobů poskytování informací, s rozšířením jejich spektra či se zlepšením komunikace s úřadem, a to jak hlasem, tak faxem či počítačem. Již nyní je po dobu celého týdne si s kýmkoli z magistrátu telefonicky domluvit schůzku, termíny se neomezují na úřednické pondělí a středu, i přesto, že se tomu ředitelé odborů podle Zajíčka silně bránili. Úředníci podstoupí jazykové kursy, budou zavedeny vnitřní odborné zkoušky. Již nyní je učí lektoři z Birminghamu, Praha spolupracuje s Vídní a Helsinkami, chystá se rozvoj vztahů s Irskem. Radnice spolupracuje s Karlovou univerzitou, hodlá založit Institut pro evropská studia, který by "vytvořil určité zázemí i pro úředníky ze zahraničních měst". Vedení magistrátu již v dubnu vypracovalo etický kodex zaměstnance, který na radnici funguje co by nařízení ředitele. Při porušování zásad kodexu, hrozí úředníkům, že přijdou o místo. Jde o zásady zákonnosti, kvality a efektivity, etiky práce, informační otevřenosti, neovlivnitelnosti, neúplatnosti a poctivosti.

Zastupitelé bez kodexů
O etice se přou i pražští zastupitelé, nejde ale o jednání s občany, jako spíše o etiku při střetu zájmů - ten nyní upravuje i jednací řád zastupitelstva - při zastupování města v představenstvech a v dozorčích radách akciových společností. Podle návrhu Jiřího Krafta (ČSSD) magistrát pro zastupitele vypracoval kodex zastupování, zastupitelé ho následně nepřijali. "Etika je v české uličce," komentoval to tenkrát Michael Hvížďala (US). Zástupce ředitele magistrátu Martin Trnka k tomu Právu řekl: "Moderní úřad se zaměřuje na úředníky, nikoli na samosprávné orgány. Záleží na úvaze zastupitelů, jak vystupují a jak přistupují ke konkrétním záležitostem." Podle Trnky do toho úřad nemá co mluvit. "Uřad je od toho, aby splnil požadavky ze strany zastupitelů, zabezpečil ty záležitosti, které jsou po něm žádány," doplnil Trnka. Volání hlavně z řad opozice po jasných pravidlech, kterými by se pražští poslanci v byznysu města řídili, po tom, aby jednotlivci zveřejňovali své příjmy z těchto aktivit či výhody plynoucí ze zahraničních cest, na které za akciové společnosti jezdí, tedy závisí na vůli většiny zvolených zástupců Pražanů. Protože takový návrh byl již jednou zamítnut a většina se zřejmě pro nový nenajde, hrozí útrobám Nové radnice na Mariánském náměstí, že v nich bude sídlit moderní úřad a scházet se nemoderní (čili zastaralé) zastupitelstvo.

Moderní úřad je:
- výkonný
- kontrolovaný a kontrolující
- čitelný
- profesionální
- vzdělaný
- dostupný a přístupný
- otevřený
- přívětivý
Pramen: Magistrát hlavního města Prahy 2001
Autor: Petr Janiš
3. srpna 2001
3. srpna 2001