Za alkohol za volantem někdo neplatí

Mladá fronta Dnes - 27.2.2003
Podtitulek: Ministerstvo dopravy chce zpřísnit postihy řidičů, kteří jeli podnapilí. V Praze jsou takových tisíce ročně
Autor: LENKA PETRÁŠOVÁ
Opilí řidiči si mohou z úřadů dělat dobrý den. Existují totiž finty, jak se i se dvěma promilemi v krvi dá vyhnout trestu.
Praha Přestože opilých lidí za volantem podle statistik magistrátu rok od roku přibývá, mnohým se daří po konfliktu s policií vyváznout bez trestu. A to i když byli natolik opilí, že si na svůj alkoholický výlet s volantem v ruce pamatují jen matně.
Jak je to možné? Trik spočívá například v oddálení rozhodnutí o trestu. Promlčecí lhůta pro prohřešek je totiž krátká, trvá pouhý rok. Přitom jen než nehodu vyšetří policisté a předají spis provinilce magistrátu k potrestání, mohou podle zákona uplynout celé dva měsíce.
Navíc úředníci magistrátu řeší tisíce přestupků řidičů. Ne všem případům se tedy mohou věnovat pečlivě, a někteří řidiči jim tak proklouznou mezi prsty.
Uniknout se dá
Úředníci i policisté sice popírají, že by se řidiči mohli vyhýbat trestu za alkohol a argumentují tím, že takové případy jsou velmi výjimečné. MF DNES se však podařilo jen během jediného dne sehnat tři řidiče, kteří vyvázli bez potrestání. Podle všeho je podobných příběhů mnohem víc.
"Když člověk nechce přijít o řidičský průkaz, protože ho auto a řízení živí, stačí, když se poradí s právníkem. Trestu se dá vyhnout," je přesvědčen jeden z těchto lidí. Sám se vykroutil z trestu přesto, že zelená trubička ukázala v jeho případě 1,8 promile alkoholu.
Ředitel odboru dopravně správních agend magistrátu však tvrdí, že za loňský rok jeho podřízení kvůli krátké promlčecí lhůtě nestihli vyřídit jen tři případy z více než pěti tisíc tří set. "To jsme ještě neměli dostatečný počet úředníků. Teď už se to prakticky nemůže stát," tvrdí. Na druhou stranu přiznává, že je problematické svolat všechny účastníky nehody dohromady. "Ale na to obrovské množství nehod to ještě zvládáme slušně," tvrdí.
I tak loni v metropoli uniklo trestu celkem 180 lidí, kteří řídili pod vlivem alkoholu nebo opilí způsobili nehodu. Jejich případy byly odloženy nebo zastaveny úplně.
Novela opilcům přitíží
Ministerstvu dopravy však nepotrestaní řidiči nedávají spát. Připravuje proto novelu zákona o pozemních komunikacích. "Navrhujeme, aby policista mohl odebrat řidičský průkaz na místě. Řidič bude muset navíc po zákazu řízení projít povinným přezkoušením a za spáchaný delikt obdrží trestné body," popsala mluvčí ministerstva Ludmila Roubcová. "To znamená, že když počet bodů bude vysoký, řidič bude vědět, že stačí, aby spáchal další méně vážné přestupky, a velice rychle mu bude hrozit zase zákaz řízení," uvedla.
Ministerstvo také navrhuje prodloužit promlčecí lhůtu na tři až pět let u závažných přestupků. "A tím jízda v opilosti rozhodně je," míní šéf pražských dopravních policistů Zdeněk Bezouška. "Je dobré, že novela chce odstupňovat závažné a méně závažné přestupky. Pokud projde, bude trestání alkoholu za volantem mnohem přísnější," dodal.
CO VY NA TO?
Jaké máte zkušenosti s alkoholem v autě?
Sedli jste si někdy za volant ne zrovna střízliví? A jak to dopadlo?
Poučila vás pokuta a ztráta řidičského průkazu, nebo jste se trestu vyhnuli?
Pište a zasílejte své zážitky na adresu MF DNES, příloha Praha, Senovážná 4, Praha 1, 111 22 nebo mailem na adresu elektronické pošty lenka.petrasova@mfdnes.cz
27. února 2003
27. února 2003