Za betlémy o svátcích

Na Štědrý den a o vánočních svátcích je obvykle příležitost vzít děti a podívat se na betlémy. Kam letos v Praze zamířit? Možná by se Vám líbilo navštívit některé z originálních podání tradičního biblického výjevu…

  • 1 minuta čtení
Perníkový betlém
Autor: http://www.matejstranti.com

Živý betlém na Chvalském zámku

V kočárovně vás česká svatá rodina – Marie, Josef, Ježíšek a živá zvířátka, s nimiž si děti mohou pohrát. Přineste si lucerničku, abyste si mohli odnést pravé Betlémské světlo od Skautů.

Na nádvoří uslyšíte vánoční písně a koledy – od 14 hodin zazpívá nadějná zpěvačka z Horních Počernic Majda Moudrá, od 14.50 oblíbená kapela Boží nadělení.

Otevřeny budou výstavy Ladovské Vánoce – reprodukce J. Lady a Andělé a betlémy řezbáře J. Haldy.

  • 24. 12.: 14.00 - 16.00 hodin
  • Vstup na nádvoří a do kočárovny zdarma, výstava za běžné vstupné.
  • Chvalský zámek, Na Chvalské tvrzi 3, Praha 9 - Horní Počernice, http://www.chvalskyzamek.cz,

Perníkové jesličky u sv. Matěje

Jesličky zde mají více než 30 letou tradici. Skládají se z více než 300 ručně zdobených čerstvých perníkových figurek. Postavy jsou ztvárněné v krojích z jednotlivých krajů Čech, Moravy a Slezska.

Otevírací doba:

  • 24. 12.: 11.00 - 16.00 hodin
  • 25. a 26. 12.: 11.00 - 18.00 hodin

  • Vstup zdarma
  • Kostel sv. Matěje, U Matěje, Praha 6 – Dejvice, http://www.matejstranti.com

Betlémy pro radost

Ne jen jeden, ale nejrůznější betlémy z celého světa, jaké jste ještě neviděli, jsou vystaveny v pasáži paláce YMCA.

Betlémy pocházejí z různých koutů světa, jsou cínové, keramické, ze skla, háčkované nebo ručně šité, papírové, ale i z prvorepublikové reklamy na kávu nebo s Ježíškem v podobě červeně svítící diody. Vedle domácí lidové tvořivosti tu návštěvníci uvidí i vzácný poválečný dřevěný polychromovaný betlém z Nové Paky, který na výstavu zapůjčilo Sdružení českých betlémářů. Mezi unikáty patří rovněž něžný háčkovaný betlém či betlém skautský. Tuzemské exponáty doplní oblékaný keramický betlém z Itálie, papírový rozkládací z Velké Británie a další díla pocházející třeba z Ameriky nebo z Indonésie.

Zajímavostí jsou například na betlémy Jiřího Jaromíra Kubáta: betlém ze stavebnice Merkur, Betlém s bleskojistkou, Betlém nezaměstnané montážní dělnice Tesly Orava či Betlém s elektronkami. Ten vytvořil jejich autor, původně soustružník v Motorletu a nyní pracovník Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, technikou asambláže ze starého elektromateriálu.

 

18. prosince 2017
18. prosince 2017