Žáci pražských škol nasbírali téměř 600 tisíc kilogramů druhotných surovin

24. června 2011

V pořadí již 17. ročník sběrových ekologických soutěží  na pražských školách vyvrcholil tento týden, v úterý 21. června, slavnostním vyhodnocením a předáním cen a pohárů primátora hl. m. Prahy nejlepším školám. Ekologicko-výchovný projekt, ve kterém si děti osvojují zásady správného třídění odpadů, pořádá ve spolupráci a pod záštitou Magistrátu hl. m. Prahy akciová společnost České sběrné suroviny. Projektu se účastní základní, mateřské a speciální školy.

• 3 minuty čtení

Soutěž škol ve sběru druhotných surovin probíhá již od r.1994, kdy se začala na školách sbírat tradiční sběrová surovina–papír a do soutěže se zapojilo 20 pražských základních škol. S postupem let přibývalo soutěžících škol i sbíraných druhotných surovin (r.2000 - plastová víčka, 2002 - hliník, 2004 - nápojové kartony). Školy jsou hodnoceny ve dvou kategoriích – I. podle množství nasbírané suroviny a II. podle průměru na žáka.

Stejně jako v minulých letech se s žáky nejlepších škol a s jejich pedagogy setkali zástupci organizátorů projektu, partnerských společností i sdělovacích prostředků. Dětem byla při slavnostním vyhlášení ve Velkém sále Nové radnice předána řada hodnotných cen, které věnovaly do soutěže partnerské firmy.

Odměny získaly tři nejlepší školy podle celkového množství nasbíraného papíru a další tři nejlepší školy podle průměrného množství na jednoho žáka. Současně byli odměněni i nejlepší účastníci doprovodných ekologických soutěží ve sběru plastových víček a hliníkových obalů.

Celkem se sběru starého papíru ve školním roce 2010/2011 zúčastnilo 23 185 žáků ze 69 pražských škol, kterým se podařilo nashromáždit 593 100 kg této suroviny. V průměru tak připadá na jednoho žáka 25,6 kg sběrového papíru. Nasbírané množství papíru na školách představuje 3 % z celkového množství vytříděného papíru v Praze za dané období a to zcela bez dopadu na rozpočet města.

Vítězem letošního ročníku soutěže se staly ZŠ Ratibořická 1700, Praha 9 - Horní Počernice (podle celkového množství nasbíraného papíru - 90 060 kg) a ZŠ Mýtní 73, Praha 9 (podle průměru na žáka - 166 kg).

V doprovodných ekologických soutěžích se z pražských škol nejlépe umístila ZŠ Strossmayerovo náměstí 4 z Prahy 7, která si odnesla 1.cenu za celkové množství 305 kg sesbíraných hliníkových obalů, ve sběru plastových víček byly nejlepší FZŠ a MŠ U Studánky, Umělecká 8, Praha 7 s celkovým množstvím 680 kg.

Žákům z pražských škol se tak podařilo nasbírat a vrátit do recyklačního procesu celkem 598 241 kg cenných druhotných surovin.

Vedle cen byly nejlepším pražským školám předány poháry primátora hl.m.Prahy. Toto ocenění získala ZŠ Ratibořická 1700, Praha 9 - Horní Počernice. Žáci této školy se opravdu snaží a již několik let si udržují první příčku ve sběru starého papíru. S celkovým množstvím 90 060 kg papíru daleko předběhli ostatní pražské školy. V rámci II. kategorie, tj. podle nejlepšího průměrného množství nasbíraného papíru na jednoho žáka, obdržela pohár primátora ZŠ Mýtní 73, Praha 9 s průměrem 166 kg.

Dle sdělení sběrových koordinátorů vítězných škol jsou finanční prostředky získané za sběr papíru využívány na různé účely (společné kulturní akce, třídní výlety, knihy do žákovské knihovny, ceny do soutěží a projektu školy, pomůcky pro interaktivní výuku a také dávají děti část peněz na charitu).

Vedle pohárů primátora byl také předáván pohár hejtmana Středočeského kraje a pohár města Kladna, neboť soutěž probíhala paralelně i na území Středočeského kraje.

Tabulka umístění pražských škol (sběr papíru)