Začíná výstavba dalšího úseku Pražského okruhu

Rychlejší a jednodušší doprava v Praze se začíná od plánů přesouvat více k realitě. Dnešním dnem začíná výstavba prvního šestikilometrového úseku Lahovice – Slivenec z celkové čtyřiadvacet kilometrů dlouhé jižní části Pražského okruhu. Slavnostního zahájení stavby se zúčastnil také náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister. Výstavba tohoto úseku bude stát 9 miliard korun. Financována bude z úvěru od Evropské investiční banky, Fondu soudržnosti EU a rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury.

  • 3 minuty čtení

Rychlejší a jednodušší doprava v Praze se začíná od plánů přesouvat více k realitě. Dnešním dnem začíná výstavba prvního šestikilometrového úseku Lahovice – Slivenec z celkové čtyřiadvacet kilometrů dlouhé jižní části Pražského okruhu. Slavnostního zahájení stavby se zúčastnil také náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister. Výstavba tohoto úseku bude stát 9 miliard korun. Financována bude z úvěru od Evropské investiční banky, Fondu soudržnosti EU a rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury.

 „Kdyby se dnešní slavnost konala na počest završení stavby a otevření této části okruhu, řekli bychom si 'včera bylo pozdě',“ řekl náměstek Jan Bürgermeister. „Léta přešlapování na místě vedla k velmi problematické dopravní situaci a periodicky se opakujícím kolapsům např. v oblasti Barrandova. Sešli jsme se zde ale ke slavnostnímu zahájení stavby a nezbývá, než si přát, aby postupovala hladce a co nejrychleji,“ uzavřel náměstek Bürgermeister.

Na část okruhu mezi Lahovicemi a Slivencem (stavba 514) bude navazovat výstavba dalších úseků mezi Lahvicemi a Vestcem (druhá polovina roku 2006) a úseku Vestec – Jesenice (2007). K propojení dálnic D1 a D5 Pražským okruhem by mělo dojít na podzim roku 2009.

„Stavba ulehčí celé jižní části naší metropole a jižní spojce, která je ve špičkách stojící kolonou. Úkolem Pražského okruhu je a hlavně bude odlehčit zatížené síti městských komunikací a propojit všechny dálnice a rychlostní silnice u Prahy a umožnit tak tranzitní dopravě plynulý přechod mezi všemi dálkovými trasami, které se z Prahy radiálně rozbíhají. Možná se to ani nezdá, ale vzhledem k poloze naší republiky uprostřed Evropy, aktuálnímu dokončování páteře našich dálnic a vzhledem k plánovanému zrušení hranic lze v příštích letech očekávat silný tranzit přes naše území,“ komentuje zahájení výstavby dalšího úseku Pražského okruhu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR Petr Laušman. Podle něj zaznamenaný zvýšený podíl kamionů po vstupu do EU v květnu 2004 tomuto tvrzení dává za pravdu. Všechna tato doprava bude využívat Pražský okruh namísto problematického a pomalého projíždění Prahou.

Celková délka trasy stavby 514 je 6,013 kilometrů. Stavba bude obsahovat 1,7 km dlouhý tunel (klesající trasa 2 pruhy, stoupající 3 pruhy), 2 mimoúrovňové křižovatky, čtrnáct mostních objektů, přičemž estakáda o délce 2,1 km přes údolí Berounky bude vůbec nejdelší most u nás. Rozpočet na výstavbu úseku je 9 miliard korun. Celková cena Pražského okruhu se odhaduje na 84 miliard korun.

Projekt je spolufinancován Evropskou unií z prostředků Fondu soudržnosti. Nevratný příspěvek Evropské unie z tohoto fondu činí  103 233 300 eur, což představuje 30 % celkových uznatelných nákladů. Konečným příjemcem pomoci a současně objednatelem stavby je Ředitelství silnic a dálnic ČR. Zbývající část nákladů bude hrazena z úvěru od Evropské investiční banky a Státním fondem dopravní infrastruktury. Jedná se o projekt obecného zájmu z oblasti dopravní infrastruktury podporovaný Českou republikou a ztotožňující se s hlavními směry přijatými rozhodnutím Evropského parlamentu a Rady o hlavních směrech Společenství pro rozvoj transevropské dopravní sítě. Výše finanční pomoci (nenávratného grantu), kterou Evropská unie poskytla na rozvoj transevropských sítí v ČR v rámci programů spolufinancovaných z prostředků ISPA a Fondu soudržnosti z rozpočtu na roky 2000 – 2006 činí 298 485 754 eur.

V Praze 25. 5. 2006



Ing. Jan Bürgermeister – náměstek primátora hl. m. Prahy


do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 1, kompetence v oblasti územního rozvoje, bytové politiky, ochrany památek, spolupráce s vládními organizacemi v oblasti výstavby, reforma veřejné správy se zaměřením na rozdělení působnosti mezi hl. m. Prahou a městskými částmi


Další informace o Janu Bürgermeisterovi najdete na adrese http://www.burgermeister.cz/.

Tiskovou zprávu naleznete na webových stránkách Magistrátu hl. m. Prahy.

Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete ve fotogalerii.

Za správnost: Tereza M. Dvořáčková / tel. 236 002 945

25. května 2006
25. května 2006