Zahájení projektu

Kromě informace, že projekt lze zahájit i před podpisem smlouvy, článek upozorňuje na několik kroků nezbytných při spuštění projektu.

NÍŽE UVEDENÉ POSTUPY MOHOU BÝT JEŠTĚ UPRAVENY. JEJICH KONEČNÁ VERZE BUDE K DISPOZICI V PROJEKTOVÉ PŘÍRUČCE OPPA, JEŽ BUDE ZVEŘEJNĚNA NEJPOZDĚJI KE DNI VYHLÁŠENÍ PRVNÍ VÝZVY K PŘEDKLÁDÁNÍ PROJEKTOVÝCH ŽÁDOSTÍ.

 

Zahájením realizace projektu se oficiálně rozumí datum stanovené v grantové smlouvě jakožto zahájení projektu. Návrh data zahájení se jakožto předpokládané datum zahájení uvádí do projektové žádosti. Je důležité, aby žadatel při plánování zahájení zohlednil délku trvání výběru projektů, která - počítáno od uzávěrky příjmu žádostí - činí až 6 měsíců. Doporučujeme zároveň, aby bylo zahájení realizace stanoveno vždy na začátek kalendářního měsíce, protože se tak usnadní prokazování výdajů na mzdy či např. výdajů na nájemné apod.

Platí, že náklady jsou způsobilé, jestliže vznikly v době realizace projektu a byly skutečně uhrazeny mezi dnem předložení žádosti o projekt a dnem předložení závěrečného vyúčtování projektu (nejpozději však 31. 12. 2015). Toto pravidlo umožňuje, aby byl projekt zahájen ještě před tím, než je na něj schválena podpora. Žadatel ale v takovém případě riskuje. Může se stát, že jeho projekt ve výběrovém procesu neuspěje a nezíská podporu. Prostředky, které do projektu vloží, budou pak navždy peníze z jeho  vlastních zdrojů.

 

Poskytnutí první zálohy

Po podpisu grantové smlouvy je uvolněna první zálohová platba, která bude vypočítána tak, aby pokryla náklady v období prvního až třetího měsíce realizace projektu. První záloha je poskytnuta do 30 dnů od podpisu smlouvy, případně - pokud se jedná o projekt, který bude zahájen později než 1 měsíc od podpisu grantové smlouvy – nejpozději k datu zahájení projektu. Výše první zálohy bude uvedena v grantové smlouvě. Částku navrhuje příjemce už v samotné projektové žádosti, po schválení podpory na projekt může být výše první zálohy po vzájemné diskusi mezi příjemcem a hl. m. Prahou stanovena odlišně než je v projektové žádosti.

Pro projekty, u nichž realizace začala ještě před podpisem smlouvy, může být v grantové smlouvě stanoven odlišný harmonogram poskytování podpory.

 

Partnerské smlouvy

Pokud se ve schváleném projektu předpokládá zapojení partnera s finančním příspěvkem, tj. partnera, který přijímá prostřednictvím příjemce část finanční podpory, musí být vztahy mezi příjemcem a partnerem stanoveny písemnou partnerskou smlouvou. Partnerská smlouva musí být uzavřena do 3 měsíců od zahájení realizace projektu. Obsahem smlouvy musí být zejména rozdělení kompetencí mezi příjemcem a partnerem v rámci projektu a nastavení finančních podmínek partnerství (rozpočet výdajů partnera, termíny předložení vyúčtování výdajů, termíny poskytnutí podpory příjemcem partnerovi apod.).

Odpovědnost za realizaci projektu má na základě grantové smlouvy příjemce. Příjemce vůči hlavnímu městu Praze garantuje, že projekt je realizován dle pravidle OPPA a podle grantové smlouvy. Jeho povinností tedy je ověřovat si, zda také aktivity realizované partnery splňují všechna relevantní pravidla. Příjemce se ve vztahu k partnerům do jisté míry chová jako hlavní město Praha vůči příjemci; tj. musí mít přehled o realizovaných aktivitách, přehled o realizovaných a plánovaných nákladech, musí si ověřit, že vykázané náklady příjemci skutečně vznikly atd. Je to z důvodu, že poskytování peněz vždy probíhá mezi hlavním městem Prahou a příjemcem a případné nezpůsobilé výdaje realizované partnerem sníží částku poskytnutou příjemci.

V případech, kdy schválený projekt počítá se zapojením pouze partnerů bez finančního příspěvku, tj. partnerů, kteří se podílí na realizaci věcných aktivit projektu (např. formou konzultací, odborné garance apod.), ale není jim poskytováno žádné finanční plnění za účast na projektu, není písemná partnerská smlouva povinností. I v těchto případech ovšem doporučujeme, aby nastavení spolupráce mezi příjemcem mělo formu písemného dokumentu.

11. prosince 2007
11. prosince 2007