Zahájení školního roku 2006/2007 na pražských školách

V nadcházejícím novém školním roce přivítají učitelé základních škol na území hlavního města Prahy na 82 731 žáků, z toho více než 9 400 prvňáčků. Také ve většině pražských středních škol, vyšších odborných škol a učilišť je definitivně rozhodnuto, jaké studijní obory budou otevřeny a kolik studentů a učňů nastoupí do prvních ročníků. Kapacity gymnázií a většiny středních odborných škol jsou dávno naplněny, zatím zbývá v celé Praze jen necelých 400 volných míst. Celkový počet studentů pražských středních škol činí cca 72 000, z toho 16 700 studentů bylo přijato do 1. ročníků. V odborných učilištích se bude připravovat 15 600 učňů.

  • 13 minut čtení

Školství

 

V nadcházejícím novém školním roce přivítají učitelé základních škol na území hlavního města Prahy na 82 731 žáků, z toho více než 9 400 prvňáčků. Také ve většině pražských středních škol, vyšších odborných škol a učilišť je definitivně rozhodnuto, jaké studijní obory budou otevřeny a kolik studentů a učňů nastoupí do prvních ročníků. Kapacity  gymnázií a většiny středních odborných škol jsou dávno naplněny, zatím zbývá v celé Praze jen necelých 400 volných míst. Celkový počet studentů pražských středních škol činí cca 72 000, z toho 16 700 studentů bylo přijato do 1. ročníků. V odborných učilištích se bude připravovat 15 600 učňů.

Hlavní město Praha (HMP) je zřizovatelem zhruba dvou set škol a školských zařízení. Jsou to zejména gymnázia, střední a vyšší odborné školy, odborná učiliště, ale také speciální a základní umělecké školy, dětské domovy, pedagogicko-psychologické poradny, školy v přírodě a domy dětí a mládeže.

V březnu letošního roku schválilo Zastupitelstvo HMP strategický dokument Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy hl. m. Prahy, který v souladu se zákonem č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) vymezuje priority rozvoje vzdělávací soustavy na území HMP v krátkodobém a střednědobém výhledu. Klíčovými prioritami stanovenými tímto dokumentem jsou:

  • zkvalitnění a modernizace vzdělávání;
  • sledování a hodnocení kvality vzdělávání;
  • zvyšování kvality vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami a dětí, žáků a studentů nadaných;
  • budování a rozvoj poradenských a informačních systémů;
  • prevence sociálně patologických jevů;
  • rozvoj základního uměleckého a zájmového vzdělávání;
  • zvyšování profesionality a společenského postavení pedagogických pracovníků a jejich další vzdělávání;
  • další vzdělávání v rámci celoživotního učení;
  • optimalizace sítě škol a jejich vzdělávací nabídky;
  • využívání ESF.

 

Z iniciativy radního J. Štrofa vznikl projekt webového portálu pražského školství, jehož cílem je poskytování uceleného přehledu o školství na území HMP a zpřístupnění toku informací nejen mezi správními úřady a školami, ale především směrem k veřejnosti. Jednou z nejčastěji využívaných služeb portálu byla zatím webová stránka Přijímací řízení 2006, která poskytovala zájemcům úplný přehled volných míst a termínů přijímacích řízení na jednotlivých středních a vyšších odborných školách.

Hlavní město věnuje trvalou pozornost integraci zdravotně postižených dětí a mládeže. V Praze bylo zřízeno celkem 120 míst asistentů pedagoga a díky finanční podpoře MHP bylo v uplynulém školním roce umožněna téměř 3 600 dětí, žáků a studentů se speciálními potřebami účast na vzdělání v běžných typech škol. 

 

 

POŽADAVKY NOVÉHO ŠKOLSKÉHO ZÁKONA

 

Školské rady

Na všech školách zřizovaných HMP byly v souladu s novým školským zákonem ustaveny školské rady, které se podílejí na správě škol. Protože jednu třetinu členů rady jmenuje zřizovatel, zapojila se touto formou do bezprostřední činnosti škol celá řada zastupitelů jak HMP, tak i jednotlivých městských částí a svými zkušenostmi přispívají k řešení konkrétních problémů pražského školství.

 

Projekt KOORDINÁTOR

Podle nového školského zákona musí každá škola, která zajišťuje povinnou školní docházku, připravit vlastní školní vzdělávací program, podle nějž od  1. 9. 2007 zahájí výuku. MHMP proto zajistil v rámci tohoto projektu proškolení zástupců těchto škol ve znalostech potřebných pro přípravu školních programů základního vzdělávání.

 

Nová koncepce maturitních zkoušek

Ve školním roce 2007/2008 poprvé proběhnou jednotné maturitní zkoušky, koncipované  podle nového školského zákona. Pro zajištění stejných podmínek na všech středních školách, zabezpečení úspěšného průběhu maturit a standardizovaného hodnocení jejich výsledků je nutné provést plošné proškolení všech ředitelů škol, maturitních komisařů i ostatních pedagogů. Protože MŠMT poskytne finanční krytí pouze na proškolení lektorů CERMAT, musí HMP najít v rozpočtu rezervy pro pokrytí ostatních nákladů těchto školení.

 

 

OPTIMALIZACE STRUKTURY PRAŽSKÝCH ŠKOL

HMP jako zřizovatel vyšších odborných škol, středních škol a speciálních škol musí v oblasti vzdělávání průběžně upravovat nabídku oborů vzdělání a kapacitu škol podle demografického vývoje a požadavků trhu práce.

Optimalizace sítě pražských škol a školských zařízení probíhá již od školního roku 2002/2003. Zatím bylo provedeno 26 dílčích optimalizačních kroků s celkovou hospodářskou úsporou ve výši téměř 45 mil. Kč.

K datu 1. 7. 2006 byly realizovány dva optimalizační záměry. Sloučením tří středních odborných učilišť na Praze 10 byla vytvořena nová Střední škola elektrotechniky a strojírenství se sídlem v Praze 10, Jesenická 1. Podobně byly na Praze 9 sloučeny dvě střední školy a vytvořena Střední průmyslová škola Na Proseku se sídlem v Praze 9, Novoborská 2.

Ke stejnému datu se uskutečnila i optimalizace sítě pražských pedagogicko-psychologických poraden. Nové uspořádání sedmi poradenských pracovišť reflektuje potřeby a specifika rozvoje jednotlivých městských částí.

S optimalizací struktury pražského středního školství souvisí i preference všeobecného vzdělávání gymnaziálního a lyceálního typu. V Praze sice momentálně dochází k poklesu počtu žáků, končících povinnou školní docházku, přesto se daří zvyšovat počty volných míst ve třídách 1. ročníků gymnázií a lyceí úpravou kapacit některých škol díky stavebním úpravám (Gymnázium Christiana Dopplera, Praha 5, Zborovská 45, Gymnázium prof. Jana Patočky, Praha 1, Jindřišská 36) a zřizováním odloučených pracovišť stávajících gymnázií (Gymnázium, Praha 4, Budějovická 680, Gymnázium, Praha 7, Nad Štolou 1).

 

 

PODPORA VZDĚLÁVÁNÍ A VÝCHOVY

 

Projekty podporované Evropským sociálním fondem

V rámci Jednotného programového dokumentu pro Cíl 3 se ve školním roce 2005/2006  úspěšně realizovaly tři projekty. Cílem projektu HODINA bylo odstranění nežádoucích disproporcí v kvalitě vzdělávání mezi víceletými gymnázii a ostatními školami poskytujícími základní vzdělání rozšířením výuky volitelných předmětů. Projekt JARO podporuje jazykové vzdělávání pedagogických pracovníků a projekt PILOT GP podporuje tvorbu a ověřování školních programů gymnaziálního vzdělávání.

Zároveň se podařilo připravit a zahájit další tři projekty. Projekt EKOGRAMOTNOST, realizovaný na 31 pražských školách, je zaměřen na ekologickou výchovu, osvětu a environmentální vzdělávání. Projekt PŠP – partnerství, škola, povolání zajistí v 13 vybraných školách zřízení pracoviště školního psychologa s cílem ověřit model a metodiku práce psychologických a speciálních pedagogických služeb. Projekt INOSKOP zavádí do práce učitelů základních škol pedagogické a didaktické inovace, kompatibilní s evropskými trendy a podporující přípravu na celoživotní vzdělávání.

V novém školním roce se rozbíhá nový projekt EVALUACE. Jeho cílem je vytvoření systému evaluačních a autoevaluačních procesů na II. stupni ZŠ a všech typech středních škol a jejich praktického využití pro zkvalitnění výuky a efektivní uplatnění absolventů.

 

Grantová politika

Z prostředků HMP jsou každoročně financovány Celoměstské programy podpory vzdělávání na území hl. m. Prahy. V roce 2006 byla k rozdělení formou grantů přidělena částka 10 mil. Kč, z níž byly 3 mil. Kč přímo určeny na integraci zdravotně postižených žáků a na zbývajících 7 mil. Kč byly vyhlášeny dva programy a to Program na podporu rozvoje vzdělanosti, spolupráce s vysokými školami, vědeckými a výzkumnými institucemi a Program na podporu vzdělávání a začleňování žáků – cizinců a žáků ze sociokulturně znevýhodňujícího prostředí do škol a školských zařízení.

 

 

PODPORA ICT

 

Projekty SIPVZ

Hlavní město podporuje aktivity škol a školských zařízení v oblasti zavádění moderních IT do výuky. Zdrojem většiny finančních prostředků na zajištění ICT je státní rozpočet v rámci realizace programu Státní informační politiky ve vzdělávání MŠMT. Podmínkou čerpání dotace je však  současná spoluúčast školy či zařízení. HMP pomáhá jím zřizovaným školám poskytnutím mimořádné dotace z rozpočtové rezervy k pokrytí nákladů vlastní spoluúčasti. Projekty realizované v roce 2005 byly prezentovány na konferenci, uspořádané v prostorách radnice.

 

Portál pražského školství

Vyvíjený webový portál www.praha-skoly.cz obsahuje jednak obecnou informační část primárně určenou veřejnosti a jednak aplikační část, umožňující správu dat jednotlivých agend škol a školských zařízení, kterým přináší nový moderní prostředek výměny dat, snadnou údržbu základních údajů i možnost práce se soubory školní matriky. V budoucnu se počítá s podporou e-learningu a provázáním s vnitřními informačními sítěmi jednotlivých škol.

 

Microsoft School Agreement

Hlavní město Praha a společnost Microsoft uzavřely dohodu o spolupráci ve věci licencování softwaru. Smlouva, vycházející z této dohody zaručuje pražským školám a školským zařízením nejvýhodnější podmínky při legalizaci programů Microsoft.

 

Jednotné průkazy studentů středních a vyšších odborných škol

Rada HMP schválila Memorandum o spolupráci se společností GTS International, na jehož základě byla středním a vyšším odborným školám nabídnuta možnost zavedení jednotného studijního průkazu na bázi moderních čipových karet ISIC. Průkaz plní nejen identifikační funkci jako doklad o studiu, ale bude využit v interních IT aplikacích jednotlivých škol a při uplatnění studentských slev, např. v rámci pražské integrované dopravy. Pilotní fáze projektu se v uplynulém školním roce účastnilo pět pražských škol, pro nový školní rok se k projektu připojilo dalších 20 škol.

 

 

OPRAVY A MODERNIZACE PRAŽSKÝCH ŠKOL

V rozpočtu HMP pro rok 2006 bylo vyčleněno na investice a opravy škol a školských zařízení zřizovaných HMP téměř 440 mil. Kč. Z rezervy rozpočtu pak byla tato částka v průběhu prvního pololetí navýšena o dalších 50 mil. Kč.

Práce byly samozřejmě soustředěny do období letních prázdnin, kdy se proinvestovalo kolem 400 mil. Kč. Mezi větší letošní investiční akce patří pokračující rekonstrukce a nástavby Obchodní akademie v Praze 10 v objemu přes 30 mil. Kč, výměna oken v celé historické budově Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné zdravotnické školy na Alšově nábřeží v Praze 1 v objemu 20 mil. Kč a zateplení fasád včetně výměny oken objektu Střední průmyslové školy strojnické v Praze 9.

Dále byla dokončena rekonstrukce areálu bývalého SOU v Učňovské ulici v Praze 9 pro nové sídlo Základní umělecké školy Praha 3 (celkem 33 mil. Kč z rozpočtu HMP), rekonstrukce objektu Základní umělecké školy Praha 5, Na Popelce a rekonstrukce odloučeného pracoviště školy Pod Klikovkou. K začátku nového školního roku je ukončena 1. etapa rekonstrukce budovy Základní umělecké školy Ilji Hurníka.

Kapitálové prostředky nejsou směřovány jen do samotných škol. V letošním roce bylo z rozpočtu HMP přiděleno pražským DDM celkem 52 mil. Kč na investiční akce. Dokončena byla I. etapa výstavby pavilonů Stanice přírodovědců v Praze 5 s celkovými náklady ve výši 26 mil. Kč. Mezi další větší investice patřilo pokračování rekonstrukce objektu DDM Praha 9, Měšická a rekonstrukce DDM Praha 3, Na Balkáně. Opraveny a modernizovány byly i některé mimopražské turistické a táborové základny DDM (Višňová, Lomy, Žloukovice.)

Přesto lze konstatovat, že ačkoli HMP stabilně poskytuje z vlastního rozpočtu značné částky na investice do škol a školských zařízení, každoročně vzniká deficit cca 100 mil. Kč, potřebných na další nutné opravy a modernizace. Celkové investiční požadavky škol a školských zařízení zřizovaných HMP převyšují částku 1 800 mil. Kč.

 

 

ZÁKLADNÍ UMĚLECKÉ ŠKOLSTVÍ A MIMOŠKOLNÍ AKTIVITY

 

Základní umělecké školství

Hlavní město je zřizovatelem 26 základních uměleckých škol, které umožňují získat základy vzdělání ve čtyřech uměleckých oborech – hudebním, tanečním, výtvarném  a  literárně dramatickém. Představují tak základní stupeň třístupňového systému uměleckého vzdělávání, jehož organizace je upravena vyhláškou MŠMT č. 71/2005 Sb., o základním uměleckém vzdělávání.

Ve školním roce 2005/2006 studovalo na ZUŠ 19 652 žáků. Více než polovina škol vyučuje všem čtyřem uměleckým oborům, ovšem již tradičně největší podíl zaujímá obor hudební s převažující individuální výukou. Převis poptávky po studiu hudebního oboru i zájem o studium obecně, který v současnosti převyšuje kapacitní možnosti některých škol, je zatím řešen přesunem volných kapacit mezi školami. V současnosti největší školou je ZUŠ Jižní Město v Křtinské ulici s 1267 žáky, naopak nejmenší je ZUŠ U Půjčovny v Praze 1 s 301 žákem. Cíleně se zvyšuje nabídka zřizováním nových odloučených pracovišť stávajících škol (Satalice, Černý Most) i počty žáků v rozvojových částech Prahy.

HMP rozvoj základních uměleckých škol trvale podporuje. Většinu provozních nákladů sice kryje školné, HMP ze svého rozpočtu přiděluje školám prostředky na nájemné i na investiční akce. Z rozpočtu HMP je také financována Hudební škola hl.m. Prahy.

ZUŠ se pravidelně účastní řady prestižních hudebních, výtvarných a divadelních akcí, např. festivalu nejmladších klavíristů, festivalu Libeňské jaro mladých, soutěže Concerto Bohemia, Wolkerova Prostějova, výtvarné Shankarovy soutěže Indie, Alšovy země a mnohých dalších.

Pravidelnými hosty na koncertech řady ZUŠ bývají známí umělci i profesionální koncertní tělesa a naopak žáci i učitelé jsou zváni jako spoluúčinkující na vystoupení profesionálních umělců. Za všechny lze např. jmenovat tradiční koncert „Josef Suk uvádí mladé talenty“ za účasti žáků Hudební školy hl.m. Prahy. Školy nezapomínají ani na spoluúčast při charitativních akcích.

V květnu 2006 se v sálech Novoměstské radnice uskutečnila výstava výtvarných oborů ZUŠ, která navázala na tradici společných prezentací jednotlivých uměleckých oborů.

 

Domy dětí a mládeže a aktivity ve volném čase

Hlavní město Praha zřizuje od roku 2001 13 domů dětí a mládeže, které působí na území hl.m.Prahy. Z celkových patnácti zřizují dva domy dětí a mládeže městské části. Pražské DDM naplňují na vysoké úrovni  poslání školských zařízení tohoto typu. Na území HMP je tak vytvořena dobře fungující a dostupná síť DDM. Všestranná nabídka činností a odborné zázemí pražských DDM představuje základní strukturu  mimoškolních vzdělávacích a rekreačních aktivit pro pražské děti a mládež. Činnost DDM vychází ze školského zákona a vyhlášky č. 74/2005 Sb., o zájmovém vzdělávání.

V září 2005 byl vytvořen propagační  projekt Volný čas Praha s cílem nabídnout veřejnosti souhrnnou informaci o všech aktivitách a programech pražských domů dětí a mládeže. Jedná se o internetový portál www.volnycaspraha.cz. Projekt pokračuje i v novém školním roce.

Od roku 1998 podporuje HMP vznik a činnost Klubů pro mládež. Jedná se o nabídku spontánního trávení volného času mládeži odmítající standardní formy institucionalizované  péče či dávající přednost pasivnímu trávení volného času. V současné době jsou tyto kluby provozovány při všech DDM, tedy ve všech městských částech.

Provozní výdaje jsou financovány částečně z vlastních příjmů, částečně jsou kryty z rozpočtu HMP. V roce 2006 tak byly organizacím na úhradu provozních nákladů přiděleny prostředky ve výši 13 mil. Kč.

Z  rozpočtu HMP je financován Dům dětí a mládeže hl.m. Prahy, jehož schválený rozpočet neinvestičních výdajů na rok 2006 představuje částku 37 mil. Kč.

 

Celoměstské programy pro oblast volného času

Pražské DDM a více než sto občanských sdružení, která pracují s dětmi a mládeží ve volném čase, představují důležitý prvek ve vytváření nabídky pro aktivní využití volného času dětí a mládeže během školního roku i o prázdninách. HMP tyto aktivity podporuje již od roku 1994 každoročně vypisovanými Celoměstskými programy podpory volného času, koncipovanými jako projekt společenské objednávky města, jehož cílem je systematické vytváření podmínek pro činnost dětí a mládeže ve volném čase. 

Prostřednictvím těchto programů jsou zajištěny nejen základní předpoklady pro činnost subjektů pracujících s dětmi a mládeží (pronájem prostor, provozní náklady, opravy a rekonstrukce kluboven, klubů, táborových základen), ale i podpora konkrétních akcí včetně prezentace a soutěží v zahraničí. Každoročně HMP na tyto programy vyčleňuje 28 mil. Kč. Na rok 2007 již byly uvedené programy vyhlášeny.

Význam tohoto způsobu podpory aktivit dětí a mládeže spočívá v potlačování negativních jevů, souvisejících s psychosociálními problémy velkoměsta. Programy mají své pevné místo v prevenci kriminality a sociálně patologických jevů a protidrogové prevenci.

 

Poznámka pro editory

   

Počty dětí, žáků a studentů v Praze

školní rok 2005/2006

(denní forma studia)

 

 

 

Druh školy

Běžné třídy/oddělení

Speciální třídy/oddělení

Mateřské školy

27 724

756

Základní školy

79 503

4 452

MŠ při zdravotnickém zařízení

286

 

ZŠ při zdravotnickém zařízení

644

 

Gymnázia, střední odborné školy

52 879

 

Konzervatoře

1 321

 

Vyšší odborné školy

5 296

 

Střední odborná učiliště

17 473

 

CELKEM

185 126

5 208

 

 

 

Zdroj: Sběr dat ÚIV

 

 

V celkových počtech zahrnuti děti, žáci nebo studenti škol všech zřizovatelů. Čísla včetně škol speciálních.

 

V Praze 30. 8. 2006


 Oblast školství, dětí a mládeže a oblast místního názvosloví spadá do působnosti radního hl. m. Prahy Bc. Jana Štrofa

 

  • Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete ve fotogalerii.
30. srpna 2006
30. srpna 2006