Základní škola Marjánka slaví 100 let

Náměstkyně primátora hl. m. Prahy se včera zúčastnila slavnostního sázení lípy, které bylo součástí oslav 100 let výročí základní školy se specializovanou výukou jazyků a tělesné výchovy Marjánka. Akce se zúčastnil také převor Prokop Siostrzonek, který lípu posvětil. Poté následovala beseda s doktorem Zdeňkem Mahlerem o historických tématech a velkých osobnostech české kultury.

  • 3 minuty čtení

 

Náměstkyně primátora hl. m. Prahy se včera zúčastnila slavnostního sázení lípy, které bylo součástí oslav 100 let výročí základní školy se specializovanou výukou jazyků a tělesné výchovy Marjánka. Akce se zúčastnil také převor Prokop Siostrzonek, který lípu posvětil. Poté následovala beseda s doktorem Zdeňkem Mahlerem o historických tématech a velkých osobnostech české kultury.

 

„Jsem nesmírně ráda, že jsem byla pozvána, abych se spolu s vámi zúčastnila dnešních oslav tak významné události, jakou je sté výročí založení vaší školy - zde, na krásném Břevnově. Ne každému člověku se podaří dosáhnout tak požehnaného věku. U škol to může být podobné, spousta jich zanikne daleko dříve. U těch, které hranici sta let překračují, je to známka kvality a úspěchu. Jsem velmi ráda, že právě vaše škola je při svém úctyhodném věku plná síly a života, i když přečkala i tak dramatické a nelehké časy, jakými byly obě světové války. Myslím, že sto let této instituce je jasným důkazem toho, že se jedná o školu mimořádných kvalit, a já jí přeji mnoho budoucích let, spousty výborných žáků a skvělých učitelů,“ řekla k významnému výročí školy Marjánka náměstkyně primátora hlavního města Prahy pro oblast školství Marie Kousalíková.  


Z historie školy na Marjánce

V roce 1908 vznikla jako pobočka školy u sv. Markéty, tehdy jediné břevnovské školy. Roku 1910 začíná v samostatné budově na Marjánce vyučování v pěti postupných ročnících s pěti paralelními třídami. V roce 1914 vypukla 1. světová válka a školní budova byla zabrána pro vojenskou nemocnici, takže zdejší žáci opět docházejí za vzděláním do školy u sv. Markéty, a to až do července roku 1918.
Významná změna nastala v roce 1930, kdy byla dosavadní smíšená škola rozdělena na obecnou školu chlapeckou a obecnou školu dívčí. Ze zápisů v kronice 2. dívčí školy obecné se dovídáme, že v jedné třídě se učilo kolem 50 žákyň. Za 2. světové války se žáci břevnovských obecných škol učili na Hradčanech. V budově školy na Marjánce se soustředily na krátkou dobu školy měšťanské. Učilo se na směny, vyučovací hodiny byly kráceny, aby se vše stihlo do povinného zatemnění. Po skončení války ji obsadili českoslovenští vojáci, a tak skončila jako záchytná stanice pro repatrianty, kteří se vraceli zpět do své původní vlasti. Budova byla v této době velice zpustošena. Před znovuzahájením výuky ji bylo nutno vymalovat, umístit znovu tabule a stupínky, opatřit lavice. Při úpravě tříd pomáhali rodiče dětí, členové učitelského sboru, rodičovského sdružení a všichni zaměstnanci školy.
Ve školním roce 1990/1991 nastaly významné změny ve výuce žáků. Děti I. stupně mohly navštěvovat zájmové kroužky anglického a německého jazyka, od 4. ročníku se žáci začali učit anglicky nebo německy povinně. Rovněž byla znovu zahájena výuka náboženství.

 

 

V Praze 9. 4. 2010

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m.  Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.


 

 

 

 

9. dubna 2010
9. dubna 2010