Zanedbané pražské pozemky nahrazují moderní projekty

Nevzhledné a ladem ležící pozemky se ve spolupráci hlavního města se soukromým kapitálem pozvolna mění v účelné a příjemné lokality. Dokladem toho jsou Radlice, kde zanedbaná území vystřídaly bytové domy i moderní obchodní komplex. Oba projekty jsou nejen vzorem soudobých trendů, ale také ohleduplnosti k životnímu prostředí.

  • 2 minuty čtení

 

Nevzhledné a ladem ležící pozemky se ve spolupráci hlavního města se soukromým kapitálem pozvolna mění v účelné a příjemné lokality. Dokladem toho jsou Radlice, kde zanedbaná území vystřídaly bytové domy i moderní obchodní komplex. Oba projekty jsou nejen vzorem soudobých trendů, ale také ohleduplnosti k životnímu prostředí.

 

„Dlouhodobě nevyužité plochy jsou náročné na údržbu, nákladné je i zajištění jejich bezpečnosti. Ukazuje se, že spolupráce se soukromým sektorem je pro město ideálním řešením. Nové projekty však musí garantovat, že stavby budou esteticky ladit a splynou s okolním přírodním prostředím,“ řekl náměstek pražského primátora Pavel Klega.

Tuto podmínku splnil například záměr na výstavbu nového ústředí banky ČSOB, které je citlivě zasazeno do Radlického údolí. Ojedinělá administrativní budova, postavená podle návrhu českého architekta Josefa Pleskota, získala v roce 2007 dokonce dvě prestižní ocenění v kategorii Stavba roku a Nejlepší z realit.

Sídlo, které je tvořeno šesti pavilony, dvěma dvory a třemi prosklenými atrii, nijak nepřevyšuje okolní budovy, ani jinak neruší ráz krajiny. Hojným využitím prvků zeleně naopak splývá se zdejším přírodním prostředím harmonicky. „Přirozenost stavby, v kontextu s okolím, podtrhuje zeleň pokrývající nejen střechu, ale i fasády. Nebyl dokonce položen základní kámen, jak to obvykle bývá, ale zasazen základní strom,“ doplnil Pavel Klega. Pracovní prostředí v blízkosti metra Radlická je pro cca 2 400 zaměstnanců příjemné a kvalitní. „Moderní projekt soukromého investora zde přesně splnil záměry města. Nejen, že zkultivoval dříve nevzhlednou lokalitu, o což nám především šlo, ale také přispěl k pozitivnímu vývoji celého okolního prostředí. Potvrdil, že podobná řešení problematických pozemků jsou cestou, kterou bychom měli sledovat i v budoucnu,“ uvedl Klega.

Dalším důkazem efektivity rozvojových projektů kultivace nevyužitých ploch je výstavba bytů rovněž v Radlicích. Jedná se o příjemnou lokalitu u ulice Štorkánova. Původně protínalo staveniště, které bylo hustě porostlé rozmanitou zelení, jen několik spontánně vytvořených pěšin pro chodce. Nevzhledný pozemek se však pod taktovkou dalšího soukromého investora, proměnil ve 146 bytů, umístěných v sedmi moderně řešených vilových domech cca 250 metrů od stanice metra B - Radlická. „Do rezidenčního areálu se lidé již nastěhovali. Objevili jeho atraktivitu. Byty jsou obklopeny zelení a většina z nich má díky svému umístění nad Radlickým údolím krásný výhled do krajiny. Stávající obyvatelé zase oceňují, že zmizelo zanedbané území a nahradila je příjemně vypadající zástavba s upraveným okolím, která sem vnesla život,“ podotkl Pavel Klega.

 

 

V Praze  21.4.2008

 


Ing. Pavel Klega – náměstek primátora hl. m. Prahy odpovědný za hospodářskou politiku města.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti správy městského nemovitého majetku, hospodářské politiky, ekonomického využití rozvojových lokalit a dále v oblasti zásobování vodou, rozvoje a správy kolektorové sítě a problematiky technické vybavenosti MČ.


 

21. dubna 2008
21. dubna 2008