Zapálit si v práci? Velký problém!

Večerník Praha - 27.3.2003
Autor: Dana Machurková
Zákaz používání tabákových výrobků v zaměstnání není nový, omezoval ho už zákon z roku 1989 i platný Zákoník práce. Zatímco dříve většina zaměstnavatelů kouření spíš tolerovala, dnes se situace prudce mění. S nástupem cizích firem a ideálem manažera jako ze žurnálu se začíná kuřákům v práci dařit o poznání hůř. Úředníci pražského magistrátu mají omezení kouření upraveno v pracovním řádu přibližně rok. "Jedná se o interní nařízení ředitele magistrátu z loňského roku," upřesňuje Radek Cuc z personálního odboru. Jednou ze základních povinností všech zaměstnanců je podle něj zákaz kouření ve všech prostorách magistrátu. "Za porušení pracovní kázně se považuje, když zaměstnanec kouří na pracovišti či ve společných prostorách zaměstnavatele," vysvětluje Cuc. Vedoucí pracovníci mohou být podle tohoto interního nařízení ředitele magistrátu sankcionování za nekontrolování a nevyžadování dodržování tohoto zákazu. V praxi to podle Cuce vypadá tak, že jsou skutečně vymezena pouze okrajová místa, do kterých se smějí kuřáci se svou cigaretou uchýlit. Jako příklad uvedl přísálí u místnosti, ve které zasedá zastupitelstvo. "Dále pak záleží na ředitelích jednotlivých odborů, jak řeší tento problém ve svém teritoriu, někde je například vymezen omezený prostor u toalet,"dodává Cuc.
V obchodním centru Carrefour je boj proti kouření přímo strategií firmy. Z toho důvodu zde nekoupíte ani cigarety. Jako v mnoha nadnárodních organizacích, i tady jsou zásadně nekuřácká pracoviště a vedení dělá vše proto, aby nekuřáci nebyli ohrožováni. "Kouřící pracovníci z administrativního sektoru mají speciální kuřárny, do kterých si mohou odskočit," vysvětlila mluvčí obchodního centra Jana Havlíčková. Prozradila však, že kuřárny jsou prosklené a často kolem nich prochází vedení společnosti. "Je tudíž zřejmé, že se tam kuřáci neradi zdržují," dodala. Když však jde někdo kouřit, musí k tomu využít pauzu na oběd nebo takzvané odpočinkové pauzy.
Pojišťovna Alianz nemá globálně nikde ošetřeno, že by její zaměstnanci nesměli na pracovištích kouřit. Jak informoval mluvčí pojišťovny Milan Káňa, ani žádné zvláštní sankce se pro kuřáky nepřipravují.
"Zákaz kouření však platí v celé budově v Římské 15, ovšem jedná se o bezpečnostní opatření," prozradil Káňa. Kuřáci z této budovy podle něj většinou chodí ven nebo do budovy druhé. "Snažíme se samozřejmě tyhle výpadky kuřáků co nejvíce omezit, záleží však na rozhodnutí každého vedoucího, jak se ke kouření svých podřízených postaví. Je samozřejmé, že svou práci si odvést musí," doplnil mluvčí.
Většina pracovišť Eurotelu je nekuřácká. "Maximálně existují vyhrazené místnosti, pokud to je možné," upřesnil mluvčí Eurotelu Jan Kučmáš. "Například v centrále je zákaz kouření na všech místech a chodíme do naší kavárny," doplnil. Ani tady si však lidé závislí na nikotinu své kouření odpracovávat nemusejí. "Já? Já pracuji, i když kouřím," smál se Kučmáš. Jako tiskový mluvčí prý může být bez problému na svém mobilním telefonu i v kavárně.
27. března 2003
27. března 2003