Zápis č. 1 z jednání výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP, ze dne 7.2. 2005

 

 

Místo:     Magistrát hl.m. Prahy, zasedací místnost Malý salonek,  Mariánské nám. 2, Praha 1

 

Přítomni: Ing. Marie Kousalíková, Mgr. Bohumil Černý,  RNDr. Miroslav Prokeš,

    Markéta Reedová, Jan Štrof,  Ing. Jana Vohralíková, Mgr. Ivan Martínek;

Omluveni:    Ondřej Gál, RNDr. Igor Němec,  Jan Slezák     

   Hosté:    Ing. Irena Ondráčková, zástupkyně ředitele MHMP  

    z odboru školství MHMP (SKU MHMP) :  Ing. Dáša Hostašová, ředitelka odboru,

    Mgr. Tomáš Ledvinka, Mgr. Ludmila Knížková,  Mgr. Jan Louška;

    Petr Vlasák, člen ZHMP; 

 

Jednání řídila Ing. Marie Kousalíková, předsedkyně výboru.

Jednání bylo zahájeno v 15.00 hod. a ukončeno v 16.20 hod.

Ověřovatel zápisu:  Jan Štrof

 

Program a obsah jednání:

 

    V   úvodu  členové  výboru projednali návrh  programu jednání podle pozvánky se dvěma změnami: bod 2. Problematika Speciální ZŠ pro žáky s vývojovými poruchami učení, Praha 5, Na Zlíchově 19 byl na žádost člena výboru p. Gála, který se z jednání omluvil,  z programu stažen  a  bod 3. Stanovisko k problematice asistenční služby pro zdravotně postižené v hl.m. Praze byl zařazen  jako  bod 8. S těmito úpravami byl program schválen.

 

    1.   Kontrola zápisu  z minulého jednání výboru

    Zápis  ze  6. jednání výboru  dne  6. 12. 2004 byl schválen bez připomínek.

 

2.  Informace k Dlouhodobému záměru rozvoje vzdělávání a vzdělávací soustavy v hl.m. Praze

    (DZ HMP)

    Členové výboru obdrželi předem písemný podklad zpracovaný odborem SKU MHMP, který obsahoval základní informace o stavu příprav DZ HMP na období do roku 2008.  Ředitelka odboru Ing. Hostašová  v této souvislosti informovala o  termínu zpracování  krajských dlouhodobých záměru podle nového školského zákona č. 561/2004 Sb., který krajským úřadům ukládá povinnost předložit dlouhodobé záměry Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy do 31. března 2006. Východiskem pro zpracování DZ HMP je  Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje výchovně vzdělávací soustavy ČR, který je v současné době ještě v pracovní verzi, vypořádání připomínek krajských úřadů k tomuto materiálu proběhne na MŠMT dne 14.2.2005 a do 31.3.2005 má ministerstvo materiál předložit vládě. Předložení návrhu DZ HMP, který zpracovává odbor SKU ve spolupráci s dalšími zainteresovanými partnery,  výboru pro výchovu a vzdělávání bude proto aktuální až ve druhém pololetí 2005.

 

Závěr:   výbor  ž á d á   odbor školství MHMP, aby předložil pracovní verzi Dlouhodobého záměru 

    rozvoje vzdělávání a vzdělávací soustavy v hl.m. Praze k projednání ve výboru   

       Termín: 3. 10.  2005

 

 

3.  Výroční zpráva o stavu a rozvoji školství v hl.m. Praze za  školní rok 2003/2004

 

Materiál k tomuto bodu zpracovaný odbory SKU a OMT MHMP obdrželi členové výboru e-mailem  dne 3.2.2005.  Radní Štrof vzhledem k velkému  rozsahu a důležitosti dokumentu (výroční zpráva se předkládá do 31.3.2005 na MŠMT po projednání v Radě HMP a ZHMP)  navrhl  zprávu projednat na příštím jednání  výboru. Členové výboru souhlasili a dohodli se na mimořádném termínu jednání  dne 28. února 2005.

Závěr :  

návrh Výroční zprávy o stavu koncepce a  rozvoje sítě a vzdělávací soustavy  v hl.m. Praze za  školní rok 2003/2004 bude projednán na mimořádném zasedání výboru, které bude svoláno na pondělí 28. února 2005 od 13.00 hod. – místo jednání Malý salonek MHMP. Tajemník výboru zajistí obvolání všech členů.

 

4.   Informace o činnosti výboru za II. pololetí 2004

 

    K návrhu tisku Z-455 Informace o činnosti Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hl.m. Prahy za II. pololetí 2004 neměli členové výboru připomínky. Tisk předloží předsedkyně výboru   do ZHMP v souladu s čl. 2 odst. 6 Jednacího řádu výborů Zastupitelstva hlavního města Prahy.

 

Závěr:  výbor souhlasí s předložením   tisku Z-455   Informace   o   činnosti  Výboru  pro  výchovu  a 

    vzdělávání Zastupitelstva hl.m. Prahy za II. pololetí 2004 do ZHMP.

 

 

5.   Návrh Pravidel pro ustanovení školské rady, její činnosti a volební řád, obsazování školských rad

 

      Odbor školství MHMP zpracoval návrh Volebního řádu pro volby členů školské rady. Návrh byl předem zaslán členům výboru spolu s informací o oslovení členů ZHMP a předsedů politických klubů dopisem předsedkyně výboru s žádostí o pomoc při výběru zástupců zřizovatele ve školských radách škol zřizovaných hl.m. Prahou. Podle ustanovení § 167 zákona č.561/2004 Sb. (školský zákon) je nutné tyto školské rady zřídit v základních, středních a vyšších odborných školách do konce  roku 2005.

    Radní Štrof informoval, že po projednání s odborem legislativním a právním MHMP bude  uvedené ustanovení zákona naplněno tím, že Rada HMP zřídí  jedním usnesením školské rady na všech školách zřizovaných hl.m. Prahou, stanoví počet jejich členů a vydá Volební řád. Tisk s přílohou Volebního řádu  bude do 14 dnů předložen ke schválení Radě HMP. Návrhy na jmenování členů  školských rad   za zřizovatele pak budou u jednotlivých škol  předkládány  do Rady HMP postupně v průběhu tohoto roku – po projednání v tomto výboru.

Ing. Hostašová doplnila, že zatím je počet zájemců o členství v těchto radách za zřizovatele   minimální,  na dopis předsedkyně výboru Ing. Kousalíkové  reagovalo do dnešního dne pouze 13 zájemců. Radní Štrof proto členy ZHMP a zástupce politických klubů znovu osloví.  Ing. Kousalíková vyzvala všechny členy výboru, aby ve svých obvodech a v politických klubech vyvinuli zvýšenou iniciativu k získání dalších zástupců zřizovatele.

 

Závěr:  výbor  bere na vědomí výše uvedený postup při zřizování školských rad škol, jejichž zřizovatelem je hl.m. Praha  a  souhlasí  s  návrhem Volebního řádu pro volby členů školské rady předloženým odborem školství MHMP.

 

6.  Vyhodnocení projektů Celoměstských programů podpory volného času dětí a mládeže na rok 2005

 

Radní Štrof  stručně komentoval písemnou informaci odboru uměleckých škol, mládeže a tělovýchovy  MHMP (OMT MHMP) o jednání Komise Rady HMP pro udílení grantů v oblasti volného času dětí a mládeže dne 25.1.2005.  V osmičlenné komisi bylo šest členů výboru, jejím předsedou byl p. Jan Slezák. Bylo přijato celkem  825  projektů s celkovou výší požadované částky 53,5 mil. Kč. Pro nesplnění podmínek stanovených ve vyhlášení grantů  bylo  vyřazeno  40 projektů. Komise navrhla přidělení grantů  na 669 projektů v pěti programech (prostory pro činnost, akce ve volném čase, akce pro neorganizované děti a mládež v Praze, kluby otevřených dveří, prezentační a soutěžní akce v zahraničí) v celkovém finančním objemu 23 244 000,- Kč. Zbývající  4 256 000,- Kč budou využity na krytí aktuálních potřeb v oblasti volného času dětí a mládeže.

Ing. Kousalíková spolu s dalšími členy komise závěrem konstatovala velmi dobrou přípravu podkladů   pro jednání komise ze strany odboru  OMT MHMP.

Závěr:   výbor  

s o u h l a s í  s  rozhodnutím Komise Rady HMP pro udílení grantů v oblasti volného času  dětí a mládeže  dne 25.1.2005 o vyhodnocení projektů Celoměstských programů podpory  volného času dětí a mládeže na rok 2005

a   d o p o r u č u j e   Radě hl.m. Prahy a ZHMP schválit návrh komise na přidělení  grantů beze změn.

 Schváleno jako bod usnesení všemi 6 přítomnými členy výboru, tj. nadpoloviční  většinou všech členů.   

       

 

8.   Stanovisko k problematice asistenční služby pro zdravotně postižené v hl.m. Praze 

   

    Projednávání tohoto bodu navazovalo na jednání výboru 6.12.2004, kdy bylo odboru školství  MHMP uloženo zpracovat stanovisko k výše uvedené problematice, která je součástí návrhu Krajského plánu hl.m. Prahy vyrovnání příležitostí pro občany se zdravotním postižením (dále jen „Krajský plán“). Autorem návrhu Krajského plánu je odbor sociální péče a zdravotnictví MHMP ve spolupráci s Pražskou krajskou radou zdravotně postižených. Připomínky a stanovisko odboru školství k tomuto materiálu byly členům výboru zaslány předem.

Mgr. Louška z odboru školství MHMP v komentáři k připomínkám mimo jiné uvedl, že  celková koncepce Krajského plánu není podle názoru odboru vyvážená a je třeba rozšířit kap. 5,  týkající se problematiky vzdělávání osob se zdravotním postižením. Odbor školství dále upozorňuje na nutnost   zohlednění nové školské legislativy (školský zákon č.561/2004 Sb. a zákon o pedagogických pracovnících č. 563/2004 Sb.) v materiálu a také specifických podmínek hl.m. Prahy ve sledované oblasti. Co se týká asistenční služby pro zdravotně postižené ve školách a jiných vzdělávacích zařízeních, upozornil Mgr. Louška  na připravovaný Metodický pokyn MŠMT k zabezpečení vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami s podporou asistence. Zde jsou rozlišovány tři druhy asistentů -  asistent pedagoga pro žáky se zdravotním postižením, asistent pedagoga pro žáky se sociálním znevýhodněním (ustavuje se zejména pro žáky z romské komunity) a osobní asistent. Asistent pedagoga je pedagogickým pracovníkem ve smyslu zákona č.563/2004 Sb., osobní asistent je  zabezpečován prostřednictvím poskytovatelů sociálních služeb z finančních prostředků MPSV.  Metodický pokyn popisuje náplň činnosti asistentů, jejich platové zařazení a také z jakých zdrojů jsou financováni.

Ing. Vohralíková informovala, že sociální výbor ZHMP   ke Krajskému plánu  připomínky ještě zpracovává,  spolu s předsedkyní sociálního výboru PhDr. Janíkovou také zpracovaly    připomínky ke stanovisku odboru školství MHMP – budou předány ještě tento týden Mgr. Louškovi a k  využití také členům výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP.   

Ing. Kousalíková zdůraznila, že je třeba aby finance na asistenční služby byly poskytovány z obou zdrojů (MŠMT, MPSV) tak, aby se děti se zdravotním postižením v co největší míře integrovaly do běžných škol a měly svého asistenta i ve škole. V dalším Mgr. Černý upozornil na nevyváženost návrhu Krajského plánu, kde převažuje sociální oblast nad školstvím, chybí zde některé vzdělávací cíle - nejde  jen o zajištění financí, ale i o otázky přípravy pedagogických pracovníků;  na tvorbě materiálu by se měly podílet  např. zástupci Asociace Pedagogicko-psychologických poraden.

V diskusi, která se týkala zajištění asistenčních služeb pro děti se zdravotním postižením dále vystoupili pí Reedová, Ing. Vohralíková, radní Štrof, RNDr. Prokeš, zástupkyně ředitele MHMP Ing. Ondráčková, ředitelka odboru školství MHMP Ing. Hostašová a jako host p. Vlasák, člen ZHMP.

 

Závěr:  

výbor 

ž á d á   své členy o zaslání připomínek k výše uvedené problematice sociálnímu výboru ZHMP

a zařadí informaci o úpravách Krajského plánu hl.m. Prahy vyrovnání příležitostí pro občany se zdravotním postižením  na příští mimořádné  zasedání  dne 28.2.2005.

Připomínky sociálního výboru ZHMP ke stanovisku odboru školství MHMP a  výše uvedený návrh Metodického pokynu MŠMT  rozešle všem členům tajemník výboru obratem.   

 

 

9.    Různé

 

a)    Na dotaz předsedkyně výboru ke změně  Statutu hl.m. Prahy –  úprava kompetencí Městských částí HMP v oblasti školství v souladu s novými školskými zákony -  odpověděla ředitelka odboru školství MHMP Ing. Hostašová, že probíhá zkrácené připomínkové řízení a materiál bude v únoru předložen Radě HMP a ZHMP;  účinnost změny Statutu se předpokládá od 1.března 2005;

b)    Předsedkyně Ing. Kousalíková informovala o dopisu předsedy finančního výboru ZHMP Ing. Pocheho, který žádá výbor o projednání priorit v příslušné kapitole rozpočtu HMP pro jejich dodatečné financování v případě nárůstu finančních zdrojů. Radní Štrof upřesnil, že jde o aktualizaci investičních záměrů s realizací v roce 2005 a 2006.  Ing. Poche bude pozván k projednání priorit v rozpočtové kapitole 04 Školství, mládež a samospráva na mimořádném zasedání  výboru 28.2.2005.  Pozvání zajistí tajemník výboru.

c)    Radní Štrof informoval o jednání s primátorem hl.m. Prahy o návrhu koncepce optimalizace Pedagogicko-psychologických poraden v hl.m. Praze (návrh koncepce předložen výboru dne 6.12.2005 odborem školství MHMP). S uplatněním připomínek p.primátora předloží přepracovaný materiál do výboru ředitelka odboru školství Ing. Hostašová a radní Štrof.

d)     RNDr. Prokeš upozornil na nedostatek financí na realizaci ustanovení nového školského zákona o  povinnosti mateřských škol  přijmout bezplatně děti v posledním roce před zahájením školní docházky. Informoval, že v Parlamentu ČR se připravuje změna zákona, která by tuto povinnost měla zrušit, což se negativně projeví především v integraci dětí romské komunity do škol a následně i společnosti.   

 

 

 

Příští  jednání  se bude konat v mimořádném termínu v pondělí  28. února  2005  od 13. 00  hod. v zasedací místnosti MHMP  Malý salonek,  I. patro,  Mariánské nám. 2,  Praha l.

 

 

 

V Praze dne  11. 2. 2005

Zapsala: Mgr. Marta Šmahová, OMT MHMP

 

 

 

 

 

  ……………………………………               ……………………………………

    Mgr. Ivan  M a r t í n e k           Ing. Marie  K o u s a l í k o v á

    tajemník výboru    předsedkyně výboru

                   

    ………………………………….

       Jan  Š t r o f   

            ověřovatel zápisu

 

 

 

Přílohy:  1. usnesení výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP ze dne 7. 2.  2005

    2. prezenční listina

 

 

 

 

 

 

 

 

Výbor pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy

 

 

Usnesení

zasedání výboru dne  7.  2.  2005

 

 

 

Výbor pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy

 

 

    I.  s o u h l a s í 

 

    s  rozhodnutím Komise Rady HMP pro udílení grantů v oblasti volného času  dětí a mládeže 

    dne 25.1.2005 o vyhodnocení projektů Celoměstských programů podpory  volného času dětí a

    mládeže na rok 2005 

 

      a    d o p o r u č u j e  

 

    Radě hl.m. Prahy a ZHMP schválit návrh komise na přidělení  grantů beze změn.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           ……………………………………

               Ing. Marie  K o u s a l í k o v á

                předsedkyně výboru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17. února 2005
17. února 2005