Zápis č.8 z jednání výboru pro výchovu a vudělávání ZHMP

ze dne 15.9.2003

 

Výbor pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy

 

Z á p i s  č. 8

z jednání výboru konaného dne  15. září  2003

 

 

Místo:   zasedací místnost MHMP – zelený salonek, Mariánské nám. 2, Praha 1

 

Přítomni: Ing. Marie Kousalíková, Mgr. Bohumil Černý, RNDr. Igor Němec,

  pí Markéta Reedová,  p.Jan Slezák,  p. Jan Štrof,  Mgr. Ivan Martínek

Omluveni: p. Ondřej Gál, RNDr. Miroslav Prokeš, Ing. Jana Vohralíková, 

 

Hosté: z odboru školství MHMP: Ing. Dáša Hostašová, ředitelka odboru;  pí Iva Kapková

  Ing. Irena Ondráčková, zástupkyně ředitele MHMP; 

 

Jednání řídila  Ing. Marie Kousalíková, předsedkyně výboru.

 

Jednání bylo zahájeno v 15.00 hod. a ukončeno v 16.00  hod.

Ověřovatel zápisu:  Jan Slezák

 

Program a obsah jednání:

 

  V úvodu byl schválen program jednání dle pozvánky s doplněním o bod 5. Žádosti o změnu účelu přidělených grantů v oblasti volného času (o zařazení požádal Mgr. Martínek, ředitel odboru uměleckých škol, mládeže a tělovýchovy MHMP).

 

  1.  Kontrola zápisu  z minulého jednání výboru

  Zápis ze 7. jednání výboru  dne 25.8.2003 byl schválen bez připomínek.

 

  Splnění úkolu bodu 3. zápisu:  do Rady školy Jedličkova ústavu a škol, Praha 2, V Pevnosti 4,  výbor navrhuje Ing. Zdeňka Kováříka, člena ZHMP,  a Ing. Janu Vohralíkovou, členku ZHMP a místopředsedkyni výboru; oba  projevili o členství  v radě zájem.

Ředitelka odboru školství MHMP Ing. Hostašová vzala tuto informaci na vědomí a  návrh bude zapracován do materiálu předkládaného ke schválení  Radě hl.m. Prahy. 

 

 

2.  Návrh zásad pro přidělování bytů učitelům

  Členové výboru obdrželi předem Návrh zásad pro přidělování bytů z fondu HMP učitelům, který zpracoval odbor školství MHMP. Současně jim byl zaslán „Návrh postupu MHMP ve věci přidělování bytů učitelům, prodlužování nájemních smluv a případné výměny dříve přidělených bytů“, a to v pracovní podobě s komentářem a alternativami.

  Předsedkyně výboru vyzvala přítomné k vyjádření k uváděným alternativám a k dotazům, na které za zpracovatele odpovídala ředitelka odboru školství Ing. Hostašová a pí Kapková, referentka téhož odboru. Zásady pro přidělování bytů učitelům budou přikládány  k uzavíraným nájemním smlouvám.

Po diskusi přítomní členové výboru

-  souhlasili s přidělováním bytů výhradně učitelům škol a školských zařízení zřizovaných hl.m. Prahou a vypuštěním alternativně uváděné možnosti přidělovat byty učitelům škol všech zřizovatelů na území hl.m. Prahy;

-  nepožadovali zastoupení výboru v  pracovní komisi pro posouzení žádostí o učitelské byty, neboť z jiného bodu č.8 zásad plyne, že návrhy na přidělení bytů bude pracovní komise  vždy výboru předkládat k posouzení;

-  souhlasili při posuzování žadatele o byt s přihlédnutím k aktuální i perspektivní potřebnosti kvalifikace žadatele pro jeho pracoviště, k jeho  pracovnímu hodnocení a bytové situaci  a s vypuštěním alternativního návrhu stanovit obecně potřebné aprobace učitelů v Praze;

-  souhlasili s uzavíráním nájemních smluv na dobu tří let s prodloužením o dvakrát tři roky při dodržení podmínky výkonu profese a po tomto prodloužení,  tj. po devíti letech,  změnit nájemní smlouvu z doby určité na dobu neurčitou; to odpovídá i magistrátním pravidlům pro přidělování bytů;

-  souhlasili s projednáváním žádostí o prodloužení nájemní smlouvy a  o výměnu bytu ve výboru jen v odůvodněných případech nebo na požádání, tedy s vypuštěním alternativy projednávat  ve výboru žádosti všechny;

 

  V  „Návrhu postupu MHMP ve věci přidělování bytů učitelům, prodlužování nájemních smluv a případné výměny dříve přidělených bytů“ tedy odbor školství MHMP vypustí alternativní text. Předložený „Návrh zásad pro přidělování bytů učitelům z fondu HMP“ tak zůstává beze změn.

 

 

Závěr:  Výbor  s c h v a l u j e  Návrh zásad pro přidělování bytů učitelům z fondu HMP

  zpracovaný  odborem školství MHMP v předloženém znění (Příloha č. l  usnesení). 

  Schváleno jako bod usnesení všemi šesti  přítomnými členy výboru, tj. nadpoloviční 

  většinou  všech členů. 

 

 

 

3.  Jmenování zástupců zřizovatele do Rady školy Konzervatoře a VOŠ Jaroslava Ježka, Praha 4,

  Roškotova 4

  Ředitelka odboru školství Ing. Hostašová předložila žádost o návrh dvou zástupců zřizovatele do

  rady výše uvedené školy.

  O členství v radě projevila zájem členka výboru pí Markéta Reedová – návrh byl schválen pěti

  hlasy (pí Reedová se hlasování zdržela).

  Výbor pověřil předsedkyni Ing. Kousalíkovou, aby po projednání se členy ZHMP  oznámila  do 30.9.2003 Ing. Hostašové  jméno druhého zástupce zřizovatele.   

 

  Dále byla projednávána žádost studentů, s níž se osobně obrátili na předsedkyni výboru, a to o možnost vyššího zastoupení studentů v Radě školy  Konzervatoře a VOŠ J. Ježka tak, aby měli své zástupce za všechny vyučované obory.

  Protože počet členů a poměr zastoupení zřizovatele, pedagogických pracovníků, zástupců  nezletilých žáků  a zletilých žáků v radě školy stanoví zákon (§ 17c zákona č.564/1990 Sb., o státní správě a samosprávě ve školství, v platném znění), je nutné  zde uvedené zastoupení zletilých žáků  v radě školy dodržet. Členové výboru proto  v daném případě navrhli  možnost vytvoření poradního orgánu při radě školy,  kde by studenti mohli mít širší zastoupení. Předsedkyně výboru bude v tomto směru studenty informovat s tím, že požádá zástupce zřizovatele v radě školy,  aby vytvoření takového poradního orgánu iniciovali.   

 

 

4.  Výše příspěvku rodičů v mateřských školách, školních družinách a školních klubech

 

  Radní Slezák informoval výbor o průzkumu  stanovisek  MČ hl.m. Prahy k potřebě zvýšit  příspěvek  stanovený vyhláškou hl.m. Prahy v uvedených předškolních a školských zařízeních a o dalších návrzích. Průzkum mimo jiné ukázal značnou rozdílnost návrhů na novou výši příspěvku a na diferencovanost příspěvku podle sociálních poměrů. Naopak shodu názorů městských částí na zrušení snížení příspěvku při polodenní docházce dítěte a na zvýšení příspěvku  ve školních družinách a školních klubech. Některé  městské části  chtějí navyšovat příspěvek v mateřské škole, avšak  bez toho, že by byl v konkrétní škole, kde byl vybrán, také využit.

  Radní Slezák na závěr své informace  uvedl, že městské části byly vyzvány, aby zaslaly své  požadavky na změny vyhlášky s patřičným zdůvodněním. Pokud se ukáže potřeba vyhlášku novelizovat, bude se pak postupovat podle pravidel pro vydávání obecně závazných vyhlášek hl.m. Prahy, tj. po projednání s  náměstkem primátora Blažkem by probíhala tvorba předpisu a  připomínkové řízení se všemi  příslušnými partnery  včetně městských částí.

   V diskusi k tomuto tématu členové výboru kromě jiného zdůrazňovali zejména potřebu  diferencovat výši příspěvku, zvýhodnit především matky – samoživitelky, přihlížet k sociálním  podmínkám rodin. Projednávání tohoto bodu  bude pokračovat na příštím jednání výboru.

 

Závěr:  výbor  vzal na vědomí  informaci radního Slezáka  o průběhu  projednávání  výše příspěvku rodičů v mateřských školách, školních družinách a školních klubech na MČ hl.m. Prahy.

 

 

5.  Žádosti o změnu účelu přidělených grantů v oblasti volného času

 

Mgr. Martínek, ředitel odboru uměleckých škol, mládeže a tělovýchovy MHMP (dále jen „odbor OMT MHMP“), předložil  následujících šest  žádostí o změnu účelu přidělených grantů:

 

   Pionýr – Pražská rada:  žádá  o  změnu  účelově  vázaných  finančních  prostředků  ve  výši 14 000,- Kč přidělených 52. Pionýrské skupině na dopravu, ubytování a spotřební materiál při akcích v letním období 2003. Žádá o využití při akcích Tahák nebo Sedmikvítek, bez konkrétního upřesnění využití. OMT MHMP změnu účelu nedoporučuje –  akce Tahák již proběhla, akce Sedmikvítek byl podpořen třemi granty a dotací MŠMT.

 

  SAN (Sdružení amatérských novinářů), Praha 7: žádá o změnu využití přidělené částky ve výši 10 000,- Kč na krytí nájmu a provozních nákladů v místě působiště organizace. Během roku nastala změna působiště, původní prostory na Senovážném náměstí č.16 byly nahrazeny prostory v areálu pražského Výstaviště v Průmyslovém paláci. Na krytí nájmu a provozních nákladů na novém místě bude využita celá přidělená částka. Účel využití se nemění, nová nájemní smlouva byla předložena.

  OMT MHMP změnu doporučuje.

   Pionýr - 269. PS Pangea:  žádá  o  změnu  účelově  vázaných  finančních prostředků ve  výši  19 000,- Kč přidělených na letní akce, na úhradu pronájmu a provozních nákladů klubovny a tělocvičny.  OMT MHMP změnu účelu nedoporučuje – nedodaná smlouva u tělocvičny (ani v případě původního projektu), v případě klubovny rozhodla grantová komise projekt nehradit z důvodu trvale vysokého pronájmu .

  Dům  dět í a  mládeže  Praha 7:  žádá  o  změnu  přidělených  finančních  prostředků ve výši 20 000,- Kč  na vybavení klubu pro mládež  na osvětlení a ozvučení prostor,  na vybavení klubu sedacím nábytkem. OMT MHMP změnu  doporučuje.

  Margaritas (dětské divadlo), Praha 6 :  žádá o částečnou změnu účelově vázaných finančních prostředků přidělených na pronájmy sálů, doložených nájemní smlouvou. Žádost obsahuje rozšíření čerpání prostředků i na pronájem sálů, které nejsou podloženy nájemními smlouvami, a to na sály Alecent Praha 5, Žižkovské divadlo, Mlejn, Novodvorská, Evropa Dejvice.

OMT MHMP změnu  doporučuje.

  Junák 97. středisko:  z důvodu změny působiště organizace během roku žádá využití přidělené finanční částky ve výši 10 000,- Kč na pronájem klubovny v ul. Kurzova, Praha 13 na pronájem klubovny v ul. Kuncova, Praha 13. Doložena dohoda o skončení nájmu a nová nájemní smlouva. Účel se nemění.  OMT MHMP změnu  doporučuje.

 

Závěr:   výbor  

  1. n e  s o u h l a s í s požadovanou změnou účelu u organizace Pionýr – Pražská rada;

  2.  s o u h l a s í  s požadovanou změnou účelu u  organizace SAN, Praha 7;

  3.  n e s o u h l a s í  s požadovanou změnou účelu u  organizace Pionýr 269.PS  Pangea;

  4.  s o u h l a s í  s požadovanou  změnou účelu u Domu dětí a mládeže Praha 7;

  5.  s o u h l a s í  s požadovanou  změnou účelu u organizace Margaritas, Praha 6;

  6.  s o u h l a s í  s požadovanou změnou účelu u  organizace Junák 97. středisko.

 

O žádostech bylo hlasováno jednotlivě,výše  uvedená stanoviska byla schválena jako body  usnesení  všemi 6 přítomnými členy, tj. nadpoloviční většinou všech členů výboru.

 

 

6.  Různé

 

6.1.  Z podnětu předsedkyně výboru byla projednána žádost  pí Koutkové, ředitelky soukromé Řemeslné školy oděvní – OU a U, o.p.s. (odborné učiliště a  učiliště),  o pomoc při získání prostor.

 

6.2.  Na podnět pí Reedové požádala  Ing. Kousalíková  ředitelku odboru školství Ing. Hostašovou zjistit u ředitele odboru zahraničních vztahů MHMP  podrobnosti o úloze města při  vzniku  Evropské univerzity  v Praze a  informovat výbor na příštím jednání. 

 

 

 

Příští  jednání  výboru se bude konat v pondělí  13.  října  2003  od  15. 00  hod. v zasedací místnosti MHMP  č. 430,  IV. patro,  Mariánské nám. 2,  Praha l.

(Změna místa jednání  z důvodu stavebních úprav velké zasedací síně MHMP.)

 

V Praze dne 18. 9. 2003

Zapsala: Mgr. Marta Šmahová, OMT MHMP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

………………………………………      ……………………………………

  Mgr. Ivan  M a r t í n e k      Ing. Marie  K o u s a l í k o v á

  tajemník výboru        předsedkyně výboru

 

………………………………….

   Jan Slezák 

      ověřovatel zápisu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přílohy:  1. usnesení výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP ze dne 15. 9.  2003

  2. prezenční listina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výbor pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy

 

 

Usnesení

zasedání výboru dne  15. 9.  2003

 

 

 

 

 

Výbor pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy

 

I.  s c h v a l u j e

  návrh zásad pro přidělování bytů učitelům z fondu HMP  předložený odborem

  školství MHMP dle Přílohy č. l tohoto usnesení; 

 

 

  II.  p r o j e d n a l   

  následující žádosti o změnu účelu čerpání finančních prostředků v rámci Celoměstských 

  programů  pro volný čas 2003 se závěry:

 

  1.  n e s o u h l a s í  u organizace Pionýr – Pražská rada  se  změnou účelově vázaných

finančních prostředků ve výši 14 000,- Kč přidělených 52. Pionýrské skupině na dopravu, ubytování a spotřební materiál při akcích v letním období 2003, na  využití při akcích Tahák nebo Sedmikvítek

  2.  s o u h l a s í   u organizace SAN (Sdružení amatérských novinářů), Praha 7 se změnou účelově vázaných finančních prostředků ve výši 10 000,- Kč přidělených na krytí nájmu a provozních nákladů v původním místě působiště organizace na Senovážném náměstí č.16, na tentýž účel v novém působišti v Průmyslovém paláci pražského Výstaviště.

  3.  n e s o u h l a s í  u organizace  Pionýr - 269. PS Pangea se změnou účelově  vázaných  finančních prostředků ve výši  19 000,- Kč přidělených na letní akce,  na úhradu pronájmu a provozních nákladů klubovny a tělocvičny.

  4.  s o u h l a s í   u organizace Dům dětí a mládež Praha 7 se změnou účelově vázaných finančních prostředků  ve výši 20 000,- Kč  přidělených na vybavení klubu pro mládež  na osvětlení a ozvučení prostor,  na vybavení klubu sedacím nábytkem.

  5.  s o u h l a s í   u organizace  Margaritas (dětské divadlo), Praha 6  se změnou účelově vázaných finančních prostředků přidělených na pronájmy sálů, doložených nájemní smlouvou, i na sály Alecent Praha 5, Žižkovské divadlo, Mlejn, Novodvorská, Evropa Dejvice.

  6.  s o u h l a s í   u organizace  Junák 97. středisko  se změnou účelově vázaných finančních prostředků ve výši 10 000,- Kč přidělených na pronájem klubovny v ul. Kurzova, Praha 13,  na pronájem klubovny v ul. Kuncova, Praha 13.

 

 

 

 

 

 

 

         ……………………………………

       Ing. Marie  K o u s a l í k o v á

          předsedkyně výboru

Příloha č.1

 

Návrh zásad pro přidělování bytů z fondu HMP učitelům

 

 

 

  1. Byty pro učitele se přidělují na základě usnesení RHMP.
  2. Žádost o nájem bytu se podává na předepsaném formuláři, který je možno získat na odboru školství, na bytovém odboru či na internetových stránkách MHMP.
  3. Nájemní smlouvy se uzavírají s učiteli, kteří jsou v trvalém pracovním poměru ve škole, jejímž zřizovatelem je hlavní město Praha.
  4. Nájemní smlouvy se uzavírají na dobu určitou tří let s možností dvojího prodloužení.
  5. Po uplynutí druhého prodloužení (tedy po devíti letech) je možné změnit nájemní smlouvu na dobu neurčitou.
  6. O prodloužení či změnu nájemní smlouvy žádá nájemce ve lhůtě tři měsíce před uplynutím doby stanovené ve smlouvě.
  7. Prodloužení nájemní smlouvy a její změna na dobu určitou jsou podmíněny pracovním poměrem na dobu neurčitou ve škole, jejímž zřizovatelem je hlavní město Praha, kladným pracovním hodnocením a řádným užíváním předmětného bytu včetně pravidelného placení nájemného.

Výjimku z první podmínky tvoří učitelé škol jiných zřizovatelů, kterým byl byt přidělen podle dřívějších podmínek, tj. pracují úspěšně ve škole jiného zřizovatele na území HMP.

  1. Žádosti posuzuje pracovní komise odboru školství a odboru uměleckých škol, mládeže a tělovýchovy a výbor pro výchovu a vzdělávání ZHMP.
  2. Evidenci s databází žadatelů vede a kontakt s nimi zajišťuje pracovnice odboru školství MHMP Iva Kapková, tel. 23600 5300 ( iva.kapkova@cityofprague.cz ).
  3. Žadatel či nájemce mají povinnost ohlásit pověřené pracovnici neprodleně všechny nastalé změny v údajích, uvedených v žádosti o nájem bytu.

 

S těmito zásadami bude prokazatelně seznámen každý žadatel o byt při podání žádosti.

 

 

 

23. září 2003
23. září 2003