Zápis z 10. zasedání výboru životního prostředí ZHMP, ze dne 11.11. 2004

Přítomni: pánové Horák, Gregar, Habrnál, Kovářík, Laudát, Mihaliček, Vlasák, Šulc, Janota

        paní Vaculová

Nepřítomni:  paní Samková (omluvena)

    pánové Gál, Novotný, Prokeš (omluven)

Hosté: Ing. Jana Svobodová (CpKP), Ing. Tomáš Kažmierski (REC ČR), MUDr. Šrám (ÚEM

 AV ČR)

 

Výbor zahájil a řídil předseda výboru Ing. Horák. Zápis ověří pan Vlasák. Zapisovatelkou je Ing.Vaculová. K zápisu z 9. zasedání VŽP není námitek. Schváleno všemi hlasy.

 

 

Program:

 

Informace o probíhajícím projektu, týkajícím se vlivu ovzduší v hl.m.Praze na zdraví exponovaných skupin obyvatel (strážníci MP).

Krajská koncepce EVVO.

Vybrané změny ÚP.

 

Ad.1. MUDr.J.R.Šrám z Ústavu experimentální medicíny AV ČR informoval přítomné o probíhajícím projektu, na kterém spolupracují se Zdravotním ústavem Středočeského kraje-pobočkou Praha , ve kterém se sleduje pomocí empirických metod vliv znečistění ovzduší na zdraví. Tento projekt by měl být vyhodnocen do konce r.2005.

Zvláštní pozornost je věnována prachovým částicím (PM 2,5 a PM 10) a polycyklickým aromatickým uhlovodíkům (PAU).Sledování jsou strážníci  z MČ Praha 1, 2, 3, 5 a 7, kteří jsou téměř 8 hodin denně venku a jsou vybaveni personálním monitorem na rameni a kontrolní skupina.

 Dr.Šrám seznámil přítomné s celou řadou velmi zajímavých poznatků-od srovnání s jinými městy, jinými státy až po dosavadní konkrétní poznatky z probíhajícího projektu. Jedním ze zajímavých zjištění je fakt, že koncentrace sledovaných látek se výrazně neliší na stanicích Libuš a Smíchov (okraj města a místo s velkou dopravní zátěží). Dr.Šrám upozornil na důležitý fakt, že negativní důsledky (obecně) špatného životního prostředí  se mohou projevit až za desítky let. Již v této fázi jsou výrazné rozdíly mezi nekuřáky a kuřáky, na zimním znečištění se výrazně podílí lokální topeniště. Pozitivní vliv na zdraví strážníků má zvýšené podávání vitamínu C.

Ing.Horák po diskusi a zodpovězení otázek poděkoval panu MUDr.R.Šrámovi za jeho výklad i účast.

Ad.2.

Po úvodním slově radního RNDr.Gregara a ing.K.Vaculové seznámil přítomné se strukturou zpracované krajské koncepce Ekologické výchovy a vzdělávání ing.Tomáš Kažmierski z REC (Regionální ekologické centrum ), které se podílelo na zpracování s CpKp (Centrum pro komunitní práci). Všichni přítomní obdrželi jak výtah z KK, tak měli možnost odebrat si celou verzi KK EVVO:

Po obsáhlé diskusi byl konstatováno, že předložený materiál je po věcné i obsahové stránce dostatečný. Byla zdůrazněna jak ze strany zadavatele (OMZ MHMP) tak zpracovatele ta skutečnost, že materiál byl od samého začátku široce konzultován, byl otevřený veřejnosti (na webových stránkách všechny verze) jak laické tak odborné veřejnosti. Přes určité výhrady ze strany tzv.řídícího výboru k předposlední verzi byly do materiálu zapracované všechny závažné připomínky a výbor doporučuje, aby byla koncepce kladně projednána v RHMP.

Usnesení: VŽP ZHMP souhlasí s předloženou Krajskou koncepcí EVVO.

Pro :5, nikdo proti, nikdo se nezdržel hlasování.

 

Ad.3.

Členové výboru konstatovali, že neobdrželi dostatečné podklady k projednávaným změnám.Zástupce SÚURM ing.arch.Hadravová vysvětlila, že vzhledem k tomu, že se jedná o samostatně pořizované změny, mohl být k dispozici pro výbory pouze materiál v rozsahu tisků k příslušným změnám, které jsou předávány všem zastupitelům (Tisky 7783, 7808, 7784) .

Na zasedání VŽP byly projednávány změny:

Zadání změny Z1015/00 (ČSOB)   

Návrh změny Z0950/00 (silniční okruh- časový posun části D1 )

Návrh změny Z0652/00 (Ústřední čistírna odpadních vod-potvrzení stavu i po r.2010.) 

Návrhy „povodňových změn“  Z0720/00 a Z0719/00 (aktivní záplavová zóna, která vyplývá přímo ze zákona „o vodách“, a úprava režimu povolování staveb v zónách průtočných a neprůtočných).

  

Po obsáhlém výkladu pracovníků SÚRM následovala diskuse. Projednávala se i příprava vyhlášek HMP č.32/1999 i č.26/ 1999, které byly projednány a budou schvalovány.

Výklad pracovníků SÚRM m.j. obsahoval:

Ve změnách funkčního využití se objevily dva nové pojmy: nerozvojové území (zástavba stávající v záplavovém území) a velká území rekreace (směrné, není tam stavební uzávěra).

Do změn byla zapracována protipovodňová opatření. Dle sdělení SÚRM –na základě matematického modelu) i při ochránění dalších území nedojde k výrazným změnám v průtoku. Realizace staveb v chráněných územích musí předcházet (nebo souběh) protipovodňovým opatřením..

Nejobsáhlejší výklad byl podán pro oblast Radotínského přístavu.Výbor byl seznámen se skutečností záporných stanovisek dvou dotčených orgánů státní správy  –Státní plavební správy a Min.dopravy ČR k předloženým návrhům . Obě instituce požadují další rozvoj přístavu (zkapacitnění lodní dopravy od Mělníka, s čímž HMP nesouhlasí). Po obtížném dohadovacím řízení byla navržena střední varianta rozvoje přístavu, tedy v rozsahu stávajícím. Navržena varianta tzv.ochranného přístavu-přístav bude sloužit (v neprůtočné inundaci ) jako ochranný pro lodě v případě povodňových situací (opatřen tlakovými vraty-vjezd).

Vzhledem k mnoha změnám, které nastaly v průběhu projednávání ÚP od  zadání k předloženým návrhům změn, bylo jednání VŽP přerušeno s tím, že je nutné se změnám (zejména 720 a 719) věnovat důkladněji na příštím jednání výboru.

Příští zasedání VŽP : 2.12.2004.

Podklady k POH již všichni obdrželi e-mailem.

 

 

 

 

 

Ing. Petr Horák

předseda výboru ŽP ZHMP

 

 

 

Ing. Kateřina Vaculová

tajemnice výboru ŽP ZHMP

 

 

 

 

Petr Vlasák

člen výboru ŽP ZHMP

 

 

 

 

11. ledna 2005
11. ledna 2005