Zápis z 13. zasedání Protikorupční komise Rady HMP, ze dne 10.12. 2004

 

Přítomni dle prezenční listiny:

RADA HL. M. PRAHY:  Mgr. Rudolf Blažek, Ing. Jan Bürgermeister, JUDr. Petr Hulínský,

ZHMP: JUDr. František Hoffman, Ing. arch. Jan Kasl, Markéta Reedová,

MHMP: Ing. Martin Trnka,  JUDr. Richard Mařík

OSTATNÍ ČLENOVÉ: Mgr. Ivan Kolář – Asociace občanských poraden, JUDr. Ing. Tomáš Novotný - MŽP ČR, Plk. Ing. Jiří Pálka – Policie ČR, Petr Štěpánek, CSc. – Oživení,

HOSTÉ:  Ing. Bohumila Jeníčková, Mgr. Vendula Kratochvílová, JUDr. Martina Děvěrová

 

Nepřítomni: viz prezenční listina

 

Program:

1.    Úvod

2.    Schválení programu

3.    Kontrola zápisu z minulého zasedání

4.    Kontrola a interní audit v rámci hl. m. Prahy – pokračování přerušeného jednání

5.    Zadávání veřejných zakázek v podmínkách hl.m.Prahy

6.    Informace o poznatcích Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Policie ČR  zobecňující poznatky z řešených korupčních případů

7.    Podněty směřující k možnému korupčnímu jednání

8.    Různé

9.    Závěr

 

K jednotlivým bodům programu:

 

ad 1)    Úvod

-    Jednání komise zahájil ředitel MHMP Ing. M.Trnka a úvodem omluvil primátora    hl.m.Prahy MUDr. Pavla Béma z pracovních důvodů.

Další jednání 13. zasedání PKK RHMP  řídila místopředsedkyně komise Markéta Reedová.

 

 

ad 2)    Schválení programu

-    program 13. zasedání PKK RHMP byl schválen

 

ad 3)    Kontrola zápisu z minulého zasedání

-    zápis z 12. zasedání PKK RHMP  byl schválen

 

ad 4)    Kontrola a interní audit v rámci hl. m. Prahy – pokračování přerušeného bodu

       jednání

    předkládá ředitel MHMP – Ing. Martin Trnka

    přizváni: Ing. Bohumila Jeníčková – vrchní ředitelka sekce kontrolních činností

    Mgr. Vendula  Kratochvílová – vedoucí oddělení interního auditu odboru Kancelář

       ředitele MHMP

     

 

 

V obsáhlé diskusi vystoupili:

M. Reedová – hovořila o otázkách spojených s potřebou nezávislosti kontrolních orgánů na orgánech rozhodujících a řídících, a to jak v obecné poloze, tak konkrétně v podmínkách hl.m. Prahy. Doporučila hledat možnosti k prosazení skutečné nezávislosti kontroly, např. převzetím polského modelu struktury orgánů kontrolujících nakládání s veřejnými prostředky soustředěných pod nejvyšším kontrolním úřadem.

 

JUDr.Ing. T. Novotný – se vyjádřil k formám kontroly veřejných zakázek, zajímal se o výsledky interního auditu v rámci MHMP, hovořil o poslání protikorupční komise RHMP a důvodech jejích ustavení. Současně vznesl některá doporučení k možné nové organizaci kontrolních orgánů v rámci celého systému veřejnoprávní kontroly v ČR a zdůraznil potřebu provázanosti těchto orgánů v rámci celé vertikální linie orgánů státní a veřejné správy včetně toho, že naznačil možné cesty k prosazení nové legislativní úpravy na tomto úseku.

 

Ing. J.Bürgermeister – reagoval na vystoupení JUDr.Ing.T.Novotného s tím, že přesně vysvětlil důvody vzniku a postavení PKK RHMP; zdůraznil, že komise není vyšetřovací orgán, ale má za úkol navrhovat Radě HMP přijetí systémových opatření k omezení prostoru  pro případné korupční jednání; ztotožnil se s potřebou změny v právní úpravě postavení kontrolních orgánů zajišťujících kontrolu nakládání s veřejnými finančními prostředky a vznesl přitom dotaz na JUDr.Ing. T. Novotného, ohledně postupu změn v kontrolním systému na ministerstvu životního prostředí.

 

JUDr. F. Hoffman – zmínil rozvoj forem kontrolních činností zajišťovaných odbory MHMP začleněnými v sekci kontrolních činností včetně způsobu zajišťování činností vyplývajících z nových právních předpisů; ocenil přístup RHMP k posílení funkčních míst v těchto odborech, což vedlo ke zlepšení v periodicitě prováděných kontrol jak na městských částech, tak i v organizacích zřízených hl.m.Prahou; ocenil dobrou spolupráci mezi kontrolním výborem ZHMP, Radou HMP, sekcí SKOČ i interním auditem začleněným do odboru RED MHMP; zdůraznil preventivní funkci interního auditu a závěrem podpořil případné návrhy legislativních změn vedoucích k větší nezávislosti kontrolních orgánů působících nyní v rámci orgánů územně samosprávných celků.

 

Mgr. P. Štěpánek – vyjádřil se k formám činnosti komise s tím, že za podstatné považuje důsledné a komplexní projednání všech témat, která si komise stanovila pro svá jednotlivá zasedání včetně formulování konkrétních doporučení Radě HMP v případech kdy z jednání tato potřeba vyplyne.

 

Ing. M. Trnka – zdůraznil, že postavení interního auditu vychází z platné právní úpravy s tím, že tento kontrolní útvar je pro vedoucího orgánu veřejné správy potřebným nástrojem, umožňujícím systémově mapovat možná rizika v činnostech Magistrátu HMP a naplňovat tak účinně úkoly ředitele MHMP v jeho řídící a kontrolní činnosti.

 

Mgr. R. Blažek – vyjádřil se k účinnosti kontrolní činnosti NKÚ, která je i přes zákonem definované postavení tohoto úřadu poměrně malá.

 

Místopředsedkyně komise M. Reedová po skončení diskuse formulovala následující návrhy usnesení PKK RHMP:

 

 

Protikorupční komise Rady HMP

 

1.    doporučuje Radě HMP

1.1   podporovat změnu Ústavního zákona, kterou by byla rozšířena působnost   Nejvyššího kontrolního úřadu i na kontrolu veřejných finančních prostředků vynakládaných územně samosprávnými celky;

    1.2. zabývat se v rámci zákonodárné iniciativy hl. m. Prahy návrhem nové legislativní úpravy týkající se postavení interního auditu, resp. iniciovat změnu dosavadních zákonných norem upravujících tuto oblast;

 

Bod 1.1. usnesení byl schválen všemi přítomnými členy komise. Bod 1.2. byl schválen všemi přítomnými členy komise, kromě jednoho, který se zdržel hlasování.

 

 

Na základě žádosti člena komise Plk. Ing. Jiří Pálky navrhla M. Reedová předřazení bodu    6) schváleného programu, což ostatní členové komise odsouhlasili.

 

 

ad 6) Informace o poznatcích Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Policie ČR  zobecňující poznatky z řešených korupčních případů

předkládá Plk. Ing. Jiří Pálka, ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Policie ČR.

 

V ústní informaci Plk. Ing. Jiří Pálka seznámil komisi s  formami práce, postupy a poznatky jím řízeného útvaru Policie ČR při odhalování korupčního jednání a nejzávažnější finanční kriminality. Současně uvedl zkušenosti z některých konkrétních případů řešených Útvarem a přednesl i zobecněné zkušenosti z těchto kauz včetně konkrétních možností jak předcházet korupčnímu jednání.

 

Diskuse k uvedenému bodu se zúčastnili:

Mgr. P. Štěpánek, CSc. – zmínil otázku problémů dokazováním korupčního jednání a zajímal se o některé, v informaci zmíněné postupy Útvaru.

 

Mgr. I. Kolář – sdělil, že poznatky Asociace občanských poraden naznačují rozsáhlé zkušenosti jejich klientů s korupcí, kdy se jich s korupčním jednáním či jeho náznaky setkala téměř jedna čtvrtina. V této souvislosti se dotazoval na možnosti Útvaru na tomto úseku tzv. „drobné“ korupce.

 

JUDr.Ing. T. Novotný – se zajímal o činnost a metody práce Útvaru na úseku veřejných zakázek, jejich zadávání a zvláště pak o způsob vyhodnocování přiměřenosti cen stavebních prací. Diskutoval též o potřebě případné cenové mapy stavebních prací z pohledu možného předcházení případnému korupčnímu jednání.

 

Ing. J.Bürgermeister – zdůraznil jako základní preventivní metodu možného korupčního jednání při zadávání a realizaci veřejných zakázek průhlednost celého procesu. Upozornil na ohromné množství informací a znalostí, kterými Útvar disponuje a doporučil řediteli Magistrátu hl. m. Prahy využít nabídky Plk. Ing. J. Pálky na konzultace, resp. školení zaměstnanců hl. m. Prahy podílejících se na protikorupčních opatřeních a kontrole vůbec, při kterých by bylo využito znalostí pracovníků Útvaru.

 

M. Reedová – zdůraznila, že jedním z nejdůležitějších prvků v boji proti korupčnímu jednání je zájem a osobní snaha každého jednotlivce při odhalování negativních jevů

 

Komise vzala předloženou informaci na vědomí.

 

 

Následně místopředsedkyně komise M. Reedová jednání komise s ohledem na čas ukončila    s tím, že další body schváleného programu jednání budou projednány na zasedání PKK v lednu 20005 a projednávání hlavních odsouhlasených  bodů pro jednotlivá jednání bude vždy o měsíc posunuto. Tento postup byl členy komise schválen.

 

 

ad 9)    Závěr

 

Termín dalšího zasedání byl stanoven na 21. ledna 2005.

 

 

 

 

 

 

 

                       MUDr. Pavel Bém

            předseda Protikorupční komise Rady hl.m. Prahy

 

 

 

 

 

Zapsal:

JUDr. Richard Mařík

tajemník Protikorupční komise Rady hl.m. Prahy

 

    Ověřila :  Markéta Reedová

8. září 2005
8. září 2005