Zápis z 19. schůze Zahraničního výboru ZHMP, ze dne 24.11.2004

 

Čas: 9.00 hodin

Místo konání: MHMP – Nová radnice, prostřední primátorský salonek

 

 

 

Přítomni:   Ing. Mgr. Miroslav Poche, člen ZHMP (předseda)

    Mgr. Rudolf Blažek, náměstek primátora HMP

    Michael Gregor, člen ZHMP

    PhDr. Monika Janíková, člen ZHMP

    Bc. Karel Koželuh, člen ZHMP

    Martin Langmajer, člen ZHMP  

      RNDr. Igor Němec, člen Rady HMP

    RNDr. Miroslav Prokeš, člen ZHMP

    Markéta Reedová, člen ZHMP   

    Ing. Jana Vohralíková, člen ZHMP

    PhDr. Kateřina Štěpánková, OZV MHMP (tajemnice)

 

Omluveni: MUDr. Pavel Bém, primátor HMP 

    Ing. Tomáš Dub, člen ZHMP  

    Ing. arch. Jan Kasl, člen ZHMP

    Ing. Jiří Paroubek, člen ZHMP   

    Dipl. Ing. Milan Urban, člen ZHMP   

       

Přizváni:   MUDr. Michael Hvížďala, předseda Pražské asociace kongresové turistiky

    Ing. Miroslav Sklenář, zástupce ředitele MHMP

    Mgr. Patricia Ferulíková, ředitelka FEU MHMP

    RNDr. Jan Koukal, vedoucí zastoupení HMP v Bruselu

 

Hosté:    Petr Vlasák, člen ZHMP

   

Program jednání:

1.    Schválení zápisu z 18. zasedání výboru

2.    Návrh rozpočtu odboru zahraničních vztahů MHMP na rok 2005

3.    Výsledky workshopu k aktualizaci strategického plánu „Praha na trhu měst“

4.    Činnost Pražského domu v Bruselu

5.    Informace o činnosti Pražské asociace kongresové turistiky (přizván MUDr. 

    Michael Hvížďala, předseda Pražské asociace kongresové turistiky)

6.    Různé

    • Informace z FEU

   

 

Zasedání výboru zahájil předseda M. Poche, který přivítal přítomné.

 

Následně bylo přikročeno ke schválení zápisu z 18. zasedání výboru. Vzhledem k tomu, že k zápisu neměl žádný člen zahraničního výboru připomínky, byl zápis všemi přítomnými členy výboru (8) schválen.

   

Dalším bodem programu byla informace o návrhu rozpočtu odboru zahraničních vztahů MHMP na rok 2005. Předseda výboru M. Poche uvedl, že rozpočet OZV zůstává ve stejné výši jako v roce 2004, největší položkou jsou výdaje na provoz zastoupení HMP v Bruselu.

Ředitelka OZV MHMP K. Štěpánková upřesnila, že OZV žádal o navýšení rozpočtu v této položce především kvůli rostoucí aktivitě zastoupení HMP v Bruselu a většímu počtu připravovaných akcí; návrh však nebyl akceptován.

Vedoucí zastoupení HMP v Bruselu J. Koukal doplnil, že o navýšení finančních prostředků bylo žádáno také kvůli myšlence poskytnout v Pražském domě zázemí i ostatním českým krajům. Zároveň se ukázalo, že problémem zůstává technický stav domu. Ačkoliv je dům po rekonstrukci, nejsou provedeny např. rekonstrukce elektřiny či telefonních sítí, což s sebou přináší spoustu problémů a opravy jsou nákladné.

M. Gregor požádal o předložení podrobnějšího rozpoložkovaného rozpočtu Pražského domu, aby bylo jasné, na co jsou určeny jaké částky. Uvedl, že správcům kapitol se na posledním jednání o rozpočtu ubíraly finanční prostředky, na druhou stranu chápe důležitost zastoupení HMP v Bruselu především coby lobbyistického centra při získávání podpory z evropských fondů (např. projekt čističky odpadních vod) a byl by nerad, aby byla tato funkce kvůli úsporám omezena.

Vedoucí zastoupení HMP v Bruselu J. Koukal přislíbil předložení podrobného rozpočtu na příštím zasedání výboru.

 

Následujícím bodem programu byla informace z odboru fondů Evropské unie. Ředitelka FEU MHMP P. Ferulíková informovala o tom, že v 1. výzvě pro předkládání projektů v rámci JPD2 bylo předloženo 25 projektů. Proběhlo hodnocení formálních náležitostí, specifických a horizontálních kritérií a byla vypracována hodnotící zpráva, která by měla být 16. 12. předložena Zastupitelstvu HMP.

V oblasti JPD3 je vyhlášena 1. výzva, zatím probíhají konzultace, ukončení proběhne 7. 1. 2005. Zároveň stále probíhají tématické workshopy, kde se zájemcům vysvětluje, jak vyplňovat žádosti atd.

Ing. J. Vohralíková se dotázala, jaké povahy jsou projekty předložené v rámci JPD2. Ředitelka FEU P. Ferulíková uvedla, že předkladateli jsou odbory MHMP, jednotlivé městské části, podnikatelské subjekty, neziskové organizace atd., takže spektrum je hodně široké (od oprav silnic, kanalizace, chodníků, přestavby kina na divadlo až po reintegrační centrum s pavilónem syndromu zavrženého rodiče), vzhledem k množství proběhlých konzultací mají projekty všechny potřebné náležitosti.

 

    Dalším bodem programu měla být informace o výsledcích workshopu k aktualizaci strategického plánu „Praha na trhu měst“. Vzhledem k tomu, že výsledky workshopu ještě nejsou oficiální, budou předloženy na některém z následujících zasedání zahraničního výboru.

 

  Posléze byla projednávána zpráva o činnosti Pražského domu v Bruselu. Vedoucí zastoupení HMP v Bruselu J. Koukal uvedl, že do písemné zprávy pro členy zahraničního výboru byly doplněny i mediální výstupy z belgických novin a televize (informace o výstavě K. Gebauera).

Poté informoval o schůzce k ustavení tzv. „Českého kruhu v Bruselu“, který by měl sdružovat zástupce velvyslanectví ČR při Belgickém království, mise ČR při EU a NATO, Pražského domu a dalších českých subjektů (ostatní zastoupení, české podnikatelské subjekty atd.). Zástupci se dohodli na předávání informací a koordinaci připravovaných akcí a na vytvoření společné webové stránky (www.ceskykruh.cz). První společnou akcí by měl být letošní vánoční koncert. Ustanovení „Českého kruhu“ by mělo být oficiálně oznámeno ve sdělovacích prostředcích v průběhu ledna (po ukončení schvalovacích procedur na příslušných ministerstvech).

Dále sdělil, že proběhla schůzka s českým eurokomisařem V. Špidlou, jednání se mj. týkalo možnosti zřízení evropské agentury pro rovné příležitosti v Praze. Tato možnost se jeví jako velmi reálná, česká kandidatura bude projednána ve vládě v prosinci 2004 a poté předložena Evropské komisi. Soupeřem pro ČR bude nejspíš Slovinsko a Polsko.

 

Návrh usnesení:

Zahraniční výbor ZHMP schvaluje zápis z 18. zasedání zahraničního výboru, bere na vědomí návrh rozpočtu OZV MHMP,  žádá o doplnění informace o rozpočtu zastoupení HMP v Bruselu (detailní rozpoložkovaný rozpočet) a bere na vědomí informaci o činnosti Pražského domu v Bruselu.

 

Hlasování o návrhu:

Pro: 9       Proti: 0    Zdržel: 0

Usnesení bylo přijato.

 

Předposledním bodem programu byl bod Různé. V úvodu oznámil M. Langmajer svou rezignaci na členství v zahraničním výboru.

Vedoucí zastoupení HMP v Bruselu J. Koukal poté informoval o chystané organizační změně v Pražském domě v Bruselu. Pražský dům by se měl přeměnit na příspěvkovou organizaci HMP, jejímž zřizovatelem by byl odbor zahraničních vztahů MHMP. Hlavním důvodem této změny je možnost pružněji získávat finanční prostředky na spolufinancování od sponzorů atd., což je v současné době velmi komplikované. Materiál je nyní v přípravě a zahraniční výbor bude o změně včas informován.

Radní HMP I. Němec se dotázal, proč byla zvolena zrovna forma příspěvkové organizace (v EU je nyní tendence všechny příspěvkové organizace rušit či transformovat). J. Koukal uvedl, že tato forma byla po právním rozboru doporučena jako nejvhodnější. Hlavním problémem nyní je, že živnostenské oprávnění (např. pro organizaci výstav v zastoupení) má na sobě on jako fyzická osoba. Problémy jsou i s vypisováním výběrových řízení, uzavíráním smluv, které se musí podepisovat v Praze, s placením daní atd. Zástupce ředitele MHMP M. Sklenář doplnil, že prakticky všechna zastoupení v Bruselu jsou řešena formou nějaké společnosti.

Ing. J. Vohralíková se dotázala, proč nebyl radši zvolen model ops? Souhlasí s připomínkou radního HMP I. Němce, do 2 – 3 let se budou příspěvkové organizace transformovat, všude se ruší. J. Koukal upřesnil, že problémem ops je napojení na zřizovatele, členové správní rady v ní figurují jako fyzické osoby a nelze je tak bez jejich souhlasu odvolat. Ing. Vohralíková proto požádala, aby byl do chystaného materiálu doplněn i výhled na transformaci příspěvkové organizace; dle jejího názoru lze vztahy se správní radou ops upravit dalšími smlouvami.

 

Posledním bodem programu byla informace o činnosti Pražské organizace kongresové turistiky. Předseda Pražské asociace kongresové turistiky (PAKT) M. Hvížďala uvedl, že organizace funguje od roku 1994 a je členem mnoha mezinárodních sdružení či asociací zabývajících se kongresovou turistikou. Hlavní činností PAKTu jsou marketingové aktivity propagující Prahu jako místo vhodné pro konání kongresů.

Jednou z aktivit PAKTu je pořádání odborných workshopů – v letošním roce proběhly workshopy v Bruselu (ve spolupráci se zastoupením HMP v Bruselu), v Římě (ve spolupráci s HMP, za účasti primátora HMP P. Béma), v Londýně (ve spolupráci s velvyslanectvím ČR ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska a agenturou Czech Tourism), ve Vídni a v Amsterdamu. Ročně se PAKT účastní nebo pořádá 5 – 7 workshopů.

Další náplní je účast na mezinárodních veletrzích (většinou v Londýně, Florencii, Frankfurtu, Ženevě či Barceloně).

Velkou akcí letošního roku byla i billboardová kampaň v Německu, kdy bylo ve velkých německých městech rozvěšeno 120 – 160 billboardů. Kampaň měla velký ohlas, už kvůli tomu, že české subjekty se v Německu příliš neprezentují.

Existují webové stránky www.pragueconvention.cz, zatím mají svou českou a anglickou podobu, připravuje se německá.

Jedním z největších úspěchů PAKTu je úspěšná pražská kandidatura na konání kongresu americké asociace cestovních agentur ASTA v roce 2006, kterého se zúčastní zástupci největších amerických cestovních kanceláří (tzv. „olympiáda v cestovním ruchu“) a který je vynikající příležitostí pro propagaci Prahy.

M. Gregor se otázal jaká je forma činnosti a kdo jsou členové PAKTu. M. Hvížďala sdělil, že PAKT je občanské sdružení, jehož členy jsou hotely, přepravci, tzv. technické agentury (překladatelské firmy, pořadatelé kongresů, cateringové firmy, reklamní agentury atd.) a kulturní organizace. Za HMP je členem Pražská informační služba, Kongresové centrum Praha a Obecní dům. Činnost je financována ze členských příspěvků, ty jsou různě diferencované (jinak platí hotely – dle počtu lůžek a kongresových kapacit, jinak ostatní firmy a kulturní instituce). Roční rozpočet PAKTu je cca 1.94 miliónu Kč. Od roku 1994 má PAKT pronajaté kanceláře od HMP, za které platí cca 100,- Kč/m2/měsíc, čili asi 90 tis. Kč ročně.

M. Reedová se dotázala, zda jsou akce hrazeny jen ze členských příspěvků nebo kdo ještě přispívá na činnost? Jaká je role M. Hvížďaly a jaké je napojení na HMP? M Hvížďala sdělil, že PAKT spolupracuje např. s agenturou Czech Tourism, od které dostává příspěvky na jednotlivé akce formou grantů. Po příchodu ředitele Gladiše podpora ustala, ale podařilo se dohodnout jinou formu podpory přímo s MMR ČR (za podpory ministrů Němce a Paroubka). Tyto instituce přispívají na část nákladů, MMR tak hradí asi 90 % zahraničních aktivit PAKTu. Bez těchto příspěvků by nebylo možné provádět aktivní zahraniční prezentace. M. Hvížďala je předsedou PAKTu, samo HMP není členem od roku 1998, účastní se jen prostřednictvím městských organizací.

 

Radní HMP I. Němec poté informoval o tom, že stánek HMP získal na mezinárodním veletrhu cestovního ruchu v Londýně již podruhé 1. cenu za prezentaci HMP (mezi 5,5 tis. účastníky). Stejné ocenění vyhrálo HMP již loni, doposud se nikdy nestalo, aby první cenu vyhrál někdo dvakrát za sebou. Úspěch je to o to větší, že ostatní města vydávají na propagaci nepoměrně vyšší částky než Praha se zhruba srovnatelnými výsledky. Česká média tuto skutečnost ignorují, HMP to nedokáže využít pro public relations města.

 

Návrh usnesení:

Zahraniční výbor ZHMP oceňuje úspěch, kterého dosáhla prezentace HMP na veletrhu cestovního ruch v Londýně, a žádá odbor public relations MHMP, aby prosadil tuto informaci do médií a zajistil její prezentaci.

 

Hlasování o návrhu:

Pro: 9       Proti: 0    Zdržel: 0

Usnesení bylo přijato.

 

    Zasedání bylo poté ukončeno s tím, že termín příštího zasedání výboru bude stanoven s ohledem na projednání návrhu rozpočtu HMP na rok 2005 v Radě HMP.

21. ledna 2005
21. ledna 2005