Zápis z 1. jednání komise Rady HMP pro implementaci Integrovaného programu snižovaní emisí a zlepšení kvality ovzduší, ze dne 16.5. 2007

Datum jednání: 16. května 2007

Přítomni: viz prezenční listina v příloze

 

1.    Jednání zahájila předsedkyně komise Tylová. Navrhla program jednání, vyzvala přítomné k vzájemnému představení, poděkovala externím členům komise za ochotu k práci v této komisi.

2.    Štěpánek informoval o tom, že jako radní pro životní prostředí se zaměřuje na implementaci Programu v rámci svých kompetencí v Radě. Považuje postupnou realizaci Programu za jednu z priorit v rámci Programového prohlášení Rady. Jednotlivá opatření jsou dále rozpracovávána do podrobností v rámci akčního plánu.

3.    Zástupci zpracovatele Programu - firmy ATEM, Píša a Karel přednesli shrnující informaci o historii programových materiálů a průběhu a vývoji příprav Programu. Píša se ve své prezentaci zaměřil na současný stav kvality ovzduší v Praze a způsoby jeho hodnocení. Konstatoval, že kvalita ovzduší není uspokojivá, jsou překračovány některé limitní hodnoty, zejména pak pro suspendované částice frakce PM10, oxid dusičitý a benzo(a)pyren. Hodnocení kvality ovzduší je prováděno několika způsoby a to zejména modelováním (model ATEM) a měřením na monitorovacích stanicích. Třetím pramenem je vyhlašování oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší, prováděné ve Věstníku MŽP. Karel prezentoval podrobné postupy při výběru a rozpracování jednotlivých nápravných opatření a při hodnocení jejich efektivnosti z hlediska možností ke zlepšení parametrů kvality ovzduší a z hlediska finanční náročnosti. Na závěr uvedl podrobnou prezentaci prováděcího projektu jednoho z opatření – Omezování prašnosti cílenou výsadbou zeleně.

4.    Host Zeman diskutoval IAD v kontextu s ostatními druhy dopravy. IAD je nutno omezovat a naopak posilovat zejména kolejovou dopravu. Velký potenciál vidí zejména v železnici, která má relativně hustou síť zastávek, které nejsou dostatečně využívány. Má vytipováno 10 oblastí, které by byly vhodné pro další rozvoj tramvajové dopravy. Je ochoten svoje poznatky a publikace poskytnout pro práci komise, jakmile budou publikovány v tiskovinách, pro které jsou primárně určeny.

5.    Tylová se obrátila na pracovníky ATEM s žádostí o vysvětlení faktu, že v rámci hodnocení efektivnosti jednotlivých opatření Programu bylo opatření Výstavba kapacitní komunikační sítě vyhodnoceno jako nejefektivnější (relativně 100 % efektivity). Ve vazbě na tento dotaz bylo domluveno, že ATEM vypracuje pro komisi písemnou informaci k této záležitosti.

6.    Štěpánek seznámil přítomné se současným stavem rozpracování akčního plánu. V jeho rámci je začleněno 21 opatření, která jsou postupně rozpracovávána. Ukazuje se, že u některých z těchto opatření bude nutno zadat podrobnou studii u specializovaného pracoviště. Nicméně nejméně polovinu z navržených opatření je možno spustit již v roce 2008. V letošním roce bylo již spuštěno opatření Omezování prachových částic z dopravy.

7.    Janota informaci doplnil o rámcový časový plán pro zpracování prováděcích projektů. Opatření byla rozdělena do skupin po třech, rozpracování prováděcích projektů pro každou trojici je odhadováno na 2 měsíce. K tomu proběhla diskuse o některých podrobných aspektech zejména mezi Tylovou, Píšou a Janotou. Diskuse vedla k podrobnější informovanosti členů komise o současném i předešlém dění okolo přípravy a realizace Programu.

8.    Punčochář navrhnul, aby byla zřízena webová stránka komise s omezeným přístupem, na které by mohly být vystavovány pracovní materiály a omezila se potřeba rozesílání papírové nebo elektronické korespondence. Návrh byl jednomyslně přijat. Zařízením uvedené stránky byl pověřen tajemník Janota.

9.    Rychlíková doporučila členům komise studium související literatury. Návazně byla požádána a přislíbila, že poskytne soubor doporučení s odkazy na zásadní literární práce tak, aby bylo možno tento soubor vystavit na účelovém webu.

10. Rychlíková navrhla, aby bylo ke schválenému programu dodatečně zpracováno strategické environmentální hodnocení včetně hodnocení vlivů na lidské zdraví (SEA-HIA). Tento návrh podpořila Tylová, následně proběhla diskuse a bylo naformulováno usnesení komise, které je přílohou tohoto zápisu. Projednáním tohoto návrhu byl v rámci usnesení pověřen Štěpánek.

  1. Proběhlo hlasování o navrženém usnesení s výsledkem:

pro 5

proti 0

zdržel se 1.

    Usnesení bylo schváleno.

12. Další schůzka komise byla stanovena na středu 20.6.2007 od 17 hodin.

 

 

 

 

 

Zapsal: Ing. Josef Janota – tajemník komise

Schválila: Ing. Eva Tylová – předsedkyně komise

 

 

Usnesení

z 1. jednání Komise Rady HMP pro implementaci Integrovaného programu snižování emisí a zlepšení kvality ovzduší

 

Komise konstatuje, že ke zpracovanému a přijatému Integrovanému programu snižování emisí a zlepšení kvality ovzduší na území aglomerace Hlavní město Praha nebylo provedeno hodnocení SEA-HIA.

 

Z toho důvodu Komise doporučuje zpracovat v rámci probíhajících prací na implementaci Integrovaného programu snižování emisí a zlepšení kvality ovzduší studii „Strategické hodnocení vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví“.

 

Projednáním tohoto postupu Komise pověřuje člena Komise radního Štěpánka.

 

 

Usneseno v Praze dne 16. května 2007 s výsledkem hlasování (ze 6 přítomných)

 

pro 5

proti 0

zdržel se 1.

 

Usnesení bylo schváleno.

Příloha: prezenční listina

 

 

 

 

 

 

15. srpna 2007
15. srpna 2007