Zápis z 1. jednání Výboru pro veřejnou správu, evropské fondy a protikorupční opatření ZHMP, ze dne 5.1. 2011

 

Přítomni:   

Členové výboru:

Ing. Gabriela Kloudová, MBA (předsedkyně)

Ing. Karel Březina

Josef Nosek

Radek Lohyňský

JUDr. Helena Chudomelová

Ing. Eva Vorlíčková

Mgr. Jiří Dienstbier

JUDr. Lubomír Ledl

Ing. Jan Vašíček

 

Přizvaní:

Aleksandra Udženija (Rada HMP)

Ing. Martin Trnka (ředitel MHMP)

Mgr. Patricia Tiso Ferulíková  (ředitelka FEU MHMP)

Mgr. Josef Hubert (LEG MHMP)

Mgr. František Kotalík (LEG MHMP)

Ing. Patrik Paneš, Ph.D. (ROZ MHMP)

Mgr. Bohdan Frajt (OMK MHMP)

uch   

 

 

 

Hosté:

RNDr. Tomáš Hudeček, Ph.D. (Zastupitelstvo HMP)

 

 

 

 

 

 

 

 

P r o g r a m  :

 

1)    Protikorupční strategie hl. m. Prahy (obsah, plnění, Pražská protikorupční rada)

2)    Pravidla pro zadávání veřejných zakázek v podmínkách hl. m. Prahy (informace k posledním novelizacím)

3)    Etický kodex člena Zastupitelstva hl. m. Prahy (informace, návrhy úprav)

4)    Pravidla pro přijímání a vyřizování petic a stížností podaných orgánům hl. m. Prahy (informace k postupu vyřizování podání)

5)    Aktuální stav čerpání z Operačních programů Praha – adaptabilita (OPPA), Praha – konkurenceschopnost (OPPK) 

6)    Informace o možnostech čerpání z jiných programů EU

7)    Různé

 

Předsedkyně výboru Ing. Gabriela Kloudová, MBA, přivítala zúčastněné členy výboru, přizvané  a hosty. Následně proběhlo hlasování o schválení programu jednání. Program jednání byl schválen všemi členy výboru bez připomínek. Jako ověřovatel zápisu byl zvolen Ing. Karel Březina.

 

Poté bylo přistoupeno k projednávání jednotlivých bodů programu.

 

Bod 1.    

Protikorupční strategie hl. m. Prahy (obsah, plnění, Pražská protikorupční rada)

 

Úvodního slova se ujala Ing. Kloudová, MBA. Aleksandra Udženija, jako členka Rady HMP odpovědná za oblast protikorupčních opatření, pohovořila o připravované Pražské protikorupční radě (PRAPOR), v níž nebudou zařazeni zaměstnanci Magistrátu hl. m. Prahy (MHMP), a která by měla být sestavena ze zaměstnanců nezávislých organizací (např.
z Transparency International ČR, Soudcovské unie, Ministerstva vnitra ČR, Ministerstva spravedlnosti ČR, ze zástupců akademické obce a dalších různých sdružení). Personální obsazení Pražské protikorupční rady by mělo být známo během ledna 2011. Uvedená rada by pracovala bez nároku na finanční ohodnocení. Členové této rady by mimo jiné prováděli dohled nad dodržováním Protikorupční strategie hl. m. Prahy a podíleli by se na její aktualizaci. Mělo by se jednat o 7 až 10 členný poradní orgán.

 

Předsedkyně výboru vyzvala členy výboru k navržení případných kandidátů na personální doplnění Pražské protikorupční rady.

 

Slovo bylo poté předáno řediteli MHMP Ing. Martinu Trnkovi, který přítomné seznámil s průběžným plněním úkolů vyplývajících z Protikorupční strategie hl. m. Prahy.  Úkoly jsou průběžně plněny, určité problémy má oblast informatiky. Na dotaz radní Aleksandry Udženija ke způsobu nakládání s osobními údaji v Centrální evidenci smluv Ing. Trnka popsal příčiny obtížnějšího procesu zveřejňování smluv v evidenci, ke kterému dochází z důvodů nutných úprav dokumentů (odstraňování osobních údajů) připravovaných ke zveřejnění.

 

Ing. Kloudová, MBA informovala členy výboru o aktuálním stavu plánovaného zavedení institutu protikorupčního ombudsmana hl. m. Prahy. Byla zvažována a navrhována dvě možná řešení. První variantou bylo řešení soukromoprávním modelem, ale z důvodu zachování  nezávislosti ombudsmana, což v případě, že by to byl zaměstnanec MHMP, nebylo možné garantovat, byla tato varianta vyhodnocena jako nevhodná. Dále byla s Ministerstvem vnitra ČR (MV ČR) konzultována možnost vydání obecně závazné vyhlášky, kterou by byla pozice protikorupčního ombudsmana právně definována, ale po provedení rozsáhlých analýz
a konzultací s MV ČR se jako jediná varianta zavedení funkce skutečně nezávislého protikupčního ombudsmana jeví novela zákona o hl. městě Praze, kde MV ČR navrhuje výslovné zakotvení funkce protikorupčního ombudsmana do organizační struktury hl. m. Prahy, určení jeho pravomocí a požadavků na jmenování a odvolání z funkce tak, aby nebylo možné jeho postavení kdykoli měnit a neoslabovala se jeho proklamovaná nezávislost.

 

V současné době probíhá mezi hl. m. Prahou a MV ČR, konkrétně s odborem dozoru
a kontroly veřejné správy, konzultace za účelem nalezení optimálního legislativního řešení. Za hlavní město Prahu jedná ředitelka odboru legislativního a právního (LEG MHMP)
JUDr. Danielisová, na základě pověření radní Udženija.

 

Členové výboru se následně zabývali problematikou veřejných zakázek.

 

Na základě informace předsedkyně výboru k připravovanému nařízení ředitele MHMP k zapojování občanů do komisí pro veřejné zakázky hl. m. Prahy otevřel Ing. Jan Vašíček diskusi k problematice nastavení kritérií jejich výběru. Dle jeho názoru by tito zástupci veřejnosti měli mít dostatečné odborné předpoklady.

 

Dle platných Pravidel pro zadávání veřejných zakázek v podmínkách hl. m. Prahy, která zahrnují účast veřejnosti v komisích pro veřejné zakázky, jde ze strany občanů o kontrolní mechanismus, zajištění transparentnosti. Občané budou v roli pozorovatelů, bez oprávnění hlasovat o výběru nabídek. Do seznamu občanů se proto budou moci občané přihlásit
bez požadavku na konkrétní odbornost.

 

Ing. Jan Vašíček otevřel diskusi nad kvalifikačními požadavky u výběrových řízení. Nemělo by se opakovat vypisování výběrových řízení, která budou nejrůznějšími kvalifikačními požadavky předznamenávat, že se výběrového řízení může zúčastnit pouze minimum obchodních společností. Z důvodu nastavení patřičného konkurenčního prostředí by bylo vhodné, aby se výběrových řízení zúčastnilo co nejvíce obchodních společností (minimálně  10 až 15 uchazečů), čímž by došlo ke snížení výsledné ceny. Dále není přípustné, aby se potencionální uchazeč jakýmkoliv způsobem podílel na zadávací dokumentaci.  

 

Aleksandra Udženija a Josef Nosek zmínili příklady z praxe, upozornili na nedostatečné nastavení kritérií kladených na uchazeče o veřejnou zakázku, které by v důsledku mohlo vést k opakování výběrových řízení.

 

Po obsáhlé diskusi k nastavení kvalifikačních předpokladů byla mezi členy výboru nalezena shoda v tom, že by neměly být stanoveny zbytečně přísné a nesmyslné kvalifikační požadavky na uchazeče.

 

Ing. Vašíček dále poukázal na to, že u větších veřejných zakázek není umožněno dílčí plnění dle § 98 zákona o veřejných zakázkách, což je v zahraničí běžné. Cenovou úsporu by podle jeho názoru přineslo, pokud by byl ustanoven koordinátor stavby a dodavatelé by plnili v dílčích etapách. Jako příklad uvedl zakázku na údržbu zeleně, u které by vypsání např. 8 menších zakázek bylo obcházením zákona, ale realizace by byla možná vypsáním jedné veřejné soutěže na úklid zeleně s dílčím plněním pro různé oblasti území. S tímto postupem jsou již zkušenosti a domnívá se, že přínosem je snížení celkové ceny.

 

Mgr. Josef Hubert (LEG MHMP) uvedl, že ani u stavebních prací není dělení zakázek porušením zákona, pokud je zakázka vypsána v nadlimitním režimu. U velkých staveb je tento postup uplatňován, u menších staveb by byl problém s případným dohledáváním odpovědnosti, neboť jeden z dodavatelů by mohl problémy svalovat na druhého dodavatele
a případná finanční úspora by byla vyčerpána za soudní výdaje.

 

Josef Nosek zmínil, že případné dělení veřejné zakázky má opodstatnění, pokud lze zvlášť realizovat stavbu a zvlášť technologie. V opačném případě to možné není.

 

Tento postup potvrdil Ing. Karel Březina, který připomněl, že u stavby metra trasy „A“ byla zvlášť vysoutěžena stavba a zvlášť technologie. Této možnosti tedy lze využít, ovšem
za předpokladu, že bude pro veřejného zadavatele výhodná.

 

JUDr. Helena Chudomelová vznesla dotaz, zda bude v aktualizované Protikorupční strategii zahrnuto, aby Kontrolní výbor Zastupitelstva HMP mohl veřejné zakázky kontrolovat
i v průběhu řízení. Podle stanoviska MV ČR z roku 2005 mohou kontrolní výbory provádět kontrolu výběrových řízení pouze po pověření svými zastupitelstvy. Předsedkyně výboru nechá o tomto návrhu hlasovat.

 

Zástupci z oddělení veřejných zakázek odboru LEG MHMP – Mgr. Kotalík, Mgr. Hubert,
a ředitel MHMP Ing. Trnka dále odpovídali na dotazy Ing. Vašíčka. Zveřejňování veřejných zakázek v aplikaci Zakázky pod lupou je v provozu, z důvodu ochrany osobních dat jsou některé informace zpožděny. Zmíněna zde byla propojenost interního systému pro zadávání veřejných zakázek e-Tender a externího systému Zakázky pod lupou. Diskutována byla otázka dostupnosti a úplnosti těchto dat pro veřejnost.

 

Ing. Vašíček nastínil problémy spojené s prodejem majetku hl. m. Prahy. Dle jeho názoru byly např. pozemky u některých výstupů z metra prodány pod cenou. Vlastník by měl prodej majetku podstatně lépe prezentovat potencionálním kupujícím tak, aby byl majetek prodán
za odpovídající cenu. Radní Udženija k tomuto uvedla, že informace o prodeji jsou vždy řádně vyvěšeny, vyhotovují se znalecké posudky a při prodeji je postupováno v souladu s platnou cenovou mapou. Po otevírání obálek s nabídkami kupních cen dále rozhoduje
i majetková komise, teprve po odsouhlasení prodeje je tento materiál projednán v Radě HMP, a poté v Zastupitelstvu HMP. Podle Ing. Vašíčka není zřejmé, zda úřední deska osloví všechny potencionální kupující. Souhlasil by s rozšířením informovanosti potencionálních kupců, např. prostřednictvím internetových serverů. Radní Udženija připomněla, že MHMP má jako úřad svoji úřední desku a nemůže spolupracovat s realitními servery. Prodej majetku probíhá transparentně a v souladu se zákonem. Předsedkyně výboru požádala o předložení případných požadavků a návrhů v písemném provedení  na svůj sekretariát.

 

Ing. Kloudová, MBA členy výboru dále informovala o důvodu zrušení výběrového řízení
na externího auditora veřejných zakázek (úkol vyplývající z Protikorupční strategie), kterým byla skutečnost, že se přihlásil pouze jediný uchazeč. Opatření na vyloučení uchazečů s akciemi na doručitele bude potřeba ze strategie vypustit z důvodu legislativních změn, což bude upraveno v Pravidlech pro zadávání veřejných zakázek v podmínkách hl. m. Prahy.

 

 

 

 

 

 

 

USNESENÍ č. 1 (příloha zápisu č. 1):

 

Výbor pro veřejnou správu, evropské fondy a protikorupční opatření Zastupitelstva HMP doporučuje Radě HMP vypustit z Protikorupční strategie opatření 4.2.3. (Vyloučení uchazečů z výběrových řízení s netransparentní majetkovou strukturou a s vlastnictvím tzv. akcií
na doručitele) s ohledem na aktuální znění zákona o veřejných zakázkách.

 

Pro: 8

Proti: 0

Zdržel se: 1

Výsledek hlasování: přijato

 

 

USNESENÍ č. 2 (příloha zápisu č. 2):

 

Výbor pro veřejnou správu, evropské fondy a protikorupční opatření Zastupitelstva HMP doporučuje Radě HMP zpracovat a předložit Zastupitelstvu HMP materiál k možnostem pověření Kontrolního výboru Zastupitelstva HMP při dohledu na průběh zadávacího řízení
u veřejných zakázek realizovaných hl. m. Prahou.

 

Pro: 8

Proti: 0

Zdržel se: 1

Výsledek hlasování: přijato

 

 

 

Bod 2.

Pravidla pro zadávání veřejných zakázek v podmínkách hl. m. Prahy (informace k posledním novelizacím)

 

Tento bod byl projednáván současně s bodem č. 1, kdy proběhla obsáhlá diskuse k veřejným zakázkám v rámci Protikorupční strategie hl. m. Prahy.

 

Radní Udženija členům výboru předala informaci o postupu primátora hl. m. Prahy, který zadal požadavek na zpracování materiálu, týkajícího se určení rozsahu komodit a služeb,
u kterých by byla v budoucnu nastavena forma elektronického vysoutěžení veřejné zakázky.

 

 

Bod 3.

Etický kodex člena Zastupitelstva hl. m. Prahy (informace, návrhy úprav)

 

Ing. Kloudová, MBA vyzvala všechny členy výboru o projednání Etického kodexu člena Zastupitelstva HMP v jednotlivých politických klubech tak, aby materiál s navrhovanými změnami mohl být projednán na příštím jednání výboru.

 

Podle radní Udženija je etický kodex v určitých ohledech nastaven nevhodně
až diskriminačně. Z tohoto důvodu podporuje jeho změnu, s důrazem na sladění postupu členů Zastupitelstva HMP, který jim vyplývá již ze zákona o střetu zájmů.

 

Ing. Vašíček uvedl, že pokud by měl člen Zastupitelstva HMP bezpečnostní prověrku
u Národního bezpečnostního úřadu, tato povinnost by mu mohla odpadnout. Prověrka má podle jeho názoru větší právní váhu nežli čestné prohlášení.

 

 

Bod 4.

Pravidla pro přijímání a vyřizování petic a stížností podaných orgánům hl. m. Prahy (informace k postupu vyřizování podání)

 

Mgr. Bohdan Frajt – vedoucí oddělení sekretariátu odboru stížností, mimořádných kontrol
a metodiky kontrolních činností (OMK MHMP) přítomné seznámil s obsahem Pravidel
pro přijímání a vyřizování petic a stížností podaných orgánům hl. m. Prahy, se základními postupy jejich přijetí a následném zpracování podání. Připomněl, ža tato pravidla nezahrnují postup, který je upraven zvláštními právními předpisy, např. správním řádem apod. Popsal možnosti, které mají občané při učinění svého podání a kompetence orgánů hl. m. Prahy. V současné době probíhají práce na novelizaci pravidel, tento materiál bude předán k připomínkování Výboru pro veřejnou správu, evropské fondy a protikorupční opatření,
a dále Kontrolnímu výboru Zastupitelstva HMP. O schválení pravidel bude rozhodovat Rada HMP.

 

 

Bod 5.

Aktuální stav čerpání z Operačních programů Praha – adaptabilita (OPPA), Praha – konkurenceschopnost (OPPK) 

 

Ředitelka odboru fondů Evropské unie (FEU MHMP) - Mgr. Patricia Tiso Ferulíková provedla prezentaci programů JPD a současných operačních programů OPPA a OPPK. Informovala členy výboru o roli hl. m. Prahy v této problematice a o kompetencích výboru s tímto souvisejících. Výbor společně s Radou HMP stanovuje obsah a harmonogram jednotlivých výzev, a dále se zabývá všemi projekty, které budou následně projednány Zastupitelstvem HMP.

 

Na dotaz Ing. Evy Vorlíčkové seznámila členy výboru s čerpáním jednotlivých operačních programů. V rozpočtu OPPA byla alokace celkem 127,5 mil. EUR, zbývá vyčerpat 24,5 mil. EUR. V rozpočtu OPPK byla alokace celkem 276,4 mil. EUR, vyčerpat zbývá 49,4 mil. EUR.

 

 

Bod 6. 

Informace o možnostech čerpání z jiných programů EU

 

Mgr. Tiso Ferulíková hovořila o ostatních dotačních příležitostech pro Prahu, přičemž uvedla základní charakteristiky Fondu soudržnosti (OP Životní prostředí a OP Doprava), Sektorového operačního programu (OP Lidské zdroje a zaměstnanost), Evropské územní spolupráce (OP Nadnárodní spolupráce, OP Meziregionální spolupráce a ESPON 2013), Komunitárních programů (Program celoživotního učení, Program Culture, Média 2007, Evropa pro občany, Mládež v akci, Program Progress, Life+ a Health programme 2008 – 2013) a Finančních mechanismů (Program Švýcarsko-české spolupráce a Finanční mechanismus EHP/Norska).

 

 

 

Bod 7.

Různé

 

Předsedkyně výboru navrhla provést volbu místopředsedů výboru, přičemž na místopředsedy byli navrženi JUDr. Helena Chudomelová a Mgr. Jiří Dienstbier. Hlasováním byli oba jmenovaní místopředsedové odsouhlaseni. Tento výsledek bude předán oddělení volených orgánů PRM MHMP, za účelem projednání v Zastupitelstvu HMP.

 

Členové výboru schválili navržené termíny jednání výboru na 1. pololetí roku 2011 (příloha zápisu č. 3).

 

Příští jednání výboru se uskuteční dne 2. 2. 2011 od 14:00 hodin (podrobnosti budou uvedeny v pozvánce).

 

Veškeré návrhy a připomínky k projednaným bodům je možné zaslat na sekretariát předsedkyně výboru (gabriela.kloudova@cityofprague.cz) nebo Mgr. Frajtovi (bohdan.frajt@cityofprague.cz).

 

Předsedkyně výboru Ing. Kloudová, MBA všem přítomným poděkovala za účast a jednání výboru ukončila v 15:55 hodin.

 

 

 

 

 

Ing. Gabriela Kloudová, MBA

předsedkyně výboru

 

 

 

 

Ing. Karel Březina

ověřovatel zápisu

 

 

 

 

zapsal:  Mgr. Bohdan Frajt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příloha č. 1 zápisu z 1. jednání Výboru pro veřejnou správu, evropské fondy a protikorupční opatření Zastupitelstva HMP

 

 

 

 

U S N E S E N Í   č. 1 ze dne 5. 1. 2011

 

Výbor pro veřejnou správu, evropské fondy a protikorupční opatření Zastupitelstva hlavního města Prahy

 

D o p o r u č u j e

 

Radě hlavního města Prahy vypustit z Protikorupční strategie opatření 4.2.3. (Vyloučení uchazečů z výběrových řízení s netransparentní majetkovou strukturou a s vlastnictvím tzv. akcií na doručitele) s ohledem na aktuální znění zákona o veřejných zakázkách.

 

Pro: 8

Proti: 0

Zdržel se: 1

Výsledek hlasování: přijato

 

 

 

 

 

Ing. Gabriela Kloudová, MBA

předsedkyně výboru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příloha č. 2 zápisu z 1. jednání Výboru pro veřejnou správu, evropské fondy a protikorupční opatření Zastupitelstva HMP

 

 

 

 

U S N E S E N Í   č. 2 ze dne 5. 1. 2011

 

Výbor pro veřejnou správu, evropské fondy a protikorupční opatření Zastupitelstva hlavního města Prahy

 

D o p o r u č u j e

 

Radě hlavního města Prahy zpracovat a předložit Zastupitelstvu hlavního města Prahy materiál k možnostem pověření Kontrolního výboru Zastupitelstva hlavního města Prahy
při dohledu na průběh zadávacího řízení u veřejných zakázek realizovaných hlavním městem Prahou.

 

Pro: 8

Proti: 0

Zdržel se: 1

Výsledek hlasování: přijato

 

 

 

 

 

 

Ing. Gabriela Kloudová, MBA

předsedkyně výboru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příloha č. 3 zápisu z 1. jednání Výboru pro veřejnou správu, evropské fondy a protikorupční opatření Zastupitelstva HMP

 

 

 

 

 

Termínový kalendář jednání Výboru pro veřejnou správu, evropské fondy a protikorupční opatření Zastupitelstva HMP na 1. pololetí roku 2011

 

Měsíc

Termín

Leden

5. 1.

Únor

2. 2.

Březen

16. 3.

Duben

13. 4.

Květen

11. 5.

Červen

8. 6.

 

 

Jednání výboru začínají vždy od 14:00 hodin v budově Magistrátu hl. m. Prahy, Praha 1, Mariánské nám. 2 (konkrétní místo bude uvedeno v pozvánce s ohledem na aktuální obsazenost zasedacích místností).

4. února 2011
4. února 2011