Zápis z 1.zasedání výboru životního prostředí ZHMP

ze dne 8.1.2003

 

 

Zápis z 1. zasedání výboru životního prostředí ZHMP, konaného dne 8.1.2003

 

Přítomni:  pánové Horák, Gregar, Laudát, Habrnál, Mihaliček, Vlasák, Prokeš, Potoček,

  paní Samková, Vaculová

Nepřítomni: pánové Novotný, Gál, Kovářík

Hosté: -

 

PROGRAM:

1. Organizační záležitosti, výhled programu jednání výboru, stanovení priorit.

2. Návrh na složení komise Rady HMP pro udílení grantů v oblasti životního prostředí.

 

 

  Jednání výboru zahájil jeho předseda pan Ing.P. Horák. Po představení uvedl oblasti

svého odborného zájmu: péče o veřejnou zeleň, likvidace biologického i  městského(komunálního) odpadu, sběrné dvory.

Navrhnul jako téma příští schůze výboru – koncept ochrany ovzduší (podklad bude dodán v předstihu OŽP MHMP) , projednání Generelu ochrany ovzduší.

Radní RNDr.M.Gregar seznámil se záměrem vypracovat programové  prohlášení v oblasti  jemu svěřené, tj. tvorba a ochrana ŽP. Výbor by se neměl zabývat pouze operativou, ale zejména záležitostmi koncepčními a systémovými.

Navrhnul další témata pro jednání výboru:

Problematiku  čistírny odpadních vod, generel Pražské botanické zahrady, správa a údržba zeleně a parků, správa vodních toků, oponentní záležitosti – posuzování vlivů staveb na ŽP (posudky na dokumentaci k EIA), ekologická výchova.

 

Předseda výboru infrastruktury ZHMP Ing. Habrnál sdělil záměr finančně posílit  oblast ŽP, vytvářet kvalitní programy s užitím prostředků EU. Navrhnul rozdělit rozpočtovou kapitolu – městská infrastruktura na kapitolu výhradně pro ŽP a kapitolu infrastruktury.

Uvedl další vhodná témata - regenerace lesních pozemků, úprava městské zeleně, čištění vodních toků. Podal návrh na vypracování vzorové studie např. městského parku a prosazení financování jeho realizace ze státního rozpočtu.

 

Ing.Laudát podal návrh na pravidelné přizvávání ředitelky odboru OZP a ředitele odboru OIM, JUDr.Dobiášové a Ing.Šulce.  Dále hovořil o problematice dopravy a odstraňování ekologických zátěží Prahy, exhalací, hluku, čištění odpadních vod, změn územního plánu, divokých skládek, protipovodňových opatření. Vyjádřil přesvědčení, že hl.m. Praha nebude moci využívat evropských financí prostřednictvím grantů, s výjimkou dílčích grantů.

Upozornil na negativní působení některých ekologických organizací ve smyslu dopadu na rozpočet města ( pozastavování staveb-zvyšování nákladů).

RNDr. Prokeš navrhnul zvát na jednání výboru zástupce neziskových ekologických organizací se statutem poradních členů nebo i stálých členů (spoluzodpovědnost), např. zástupce SOS, Zeleného kruhu a ČSOP. Navrhnul další témata – doprava v klidu, cyklistické stezky, preference MHD. Poukázal na velmi málo realizovaných projektů cyklostezek od r.1993.Navrhuje prosazovat pokračování ve zpracování projektové dokumentace a uvolnění fin.prostředků z rozpočtu města.

 

Paní Alena Samková otevřela problematiku probíhajícího kácení břehových porostů podél Vltavy po povodních prováděnou  podnikem Povodí Vltavy. Požádala  o informace k dané  situaci. Pan radní Gregar požádán o prověření .

Pan Mihaliček hovořil o nutnosti vypracování komplexní analýzu stavu ŽP v Praze, o zprávě stavu čističky odpadních vod.

Byla rozdána publikace – Praha životní prostřední 2001

 

Na závěr předseda výboru pan Ing.Horák shrnul projednávaná témata, zároveň uvedl, že se jimi bude VŽPzabývat:

 

  1. zeleň- zeleně má Praha relativní dostatek, ale není dostupná, je nutné sjednocení údržby zeleně ( TSK, mandátní firmy, MČ…)
  2.  ovzduší- problematika mobilních i stacionárních zdrojů (dotace na přeměnu topných médií) , Generel ochrany ovzduší
  3. čistota vod (ČOV již nestačí)
  4. změny ÚPn- zabývat se tím, aby úbytek ploch zeleně nebyl enormní

 

 

Ing.Horák shrnul diskusi, navrhl výše uvedená témata  pro jednání výboru, nedoporučil stálou účast zástupců ekologických sdružení, je nutné je informovat a jednat s nimi o konkrétních projektech (problémech),  dále dohodnuto zasílání materiálů v digitální podobě, zasílání pozvánek e -mailem a SMS (někteří), adresář.

 

Byla navržena účast členů výborů v komisi Rady HMP pro udělování grantů v ŽP.

Bylo domluveno, že schůze výboru se budou konat pravidelně 14 dnů před konáním ZHMP vždy ve čtvrtek v 15 hodin v místnosti Nové rady – tedy 13.2., 13.3., 10.4., 15.5. a 12.6., není vyloučen však ani jiný termín pro setkání ad hoc vytvořené skupiny pro řešení konkrétní problematiky.

 

 

 

 

 

 

 

Ing. Petr  H o r á k

  předseda výboru ŽP ZHMP

 

 

 

 

  Ing. Kateřina Vaculová       

  tajemnice výboru ŽP ZHMP   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapsal: Potoček 14.1.2003   

5. února 2003
5. února 2003