Zápis z 27. zasedání výboru kultury,ochrany památek a cestovního ruchu ZHMP, ze dne 13.4. 2005

 

Přítomni: členové - Ing. F.Stádník (předseda), P.Ambrož, I.Bednář, Mgr. B.Černý, MUDr. M.Hošek, JUDr. P.Hulinský, RNDr. I.Němec, O.Pecha, Ing.Mgr. M.Poche, Dr.Ing. M.Urban, P.Vlasák

 tajemník - J.Kněžínek

 

Hosté: Mgr. Z. Navrátilová, OKP MHMP

Ing. arch. J.Musálek, OKP MHMP

Ing. M. Čemus, OUP MHMP

Ing. L. Hadravová, OUP MHMP

PhDr. K. Bečková, Klub za starou Prahu

Ing. V. Jandáček, Klub za starou Prahu

Mgr. Y. Kreuzmannová, Iniciativa pro kulturu

J. Merta, Iniciativa pro kulturu

 

Omluveni:  RNDr. I.Bursíková, F.Bílek

 

1. Kontrola zápisu z minulého zasedání výboru

§    Členové výboru odsouhlasili zápis z 26. zasedání ze dne 9.3.2005 bez připomínek.

 

2. Změna ve funkci tajemníka výboru

§    Ing Stádník informoval o změně ve funkci tajemníka výboru. V souvislosti se zrušením odboru kultury MHMP ke dni 31.3.2005 rezignovala dr. Brabencová na funkci tajemníka výboru. ZHMP svým usnesením č. 26/59 zvolilo do funkce tajemníka ke dni 1.4.2005 J. Kněžínka, ředitele odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu ZHMP. Ing. Stádník poděkoval dr. Brabencové za její práci, zejména pak za dobrou spolupráci odboru kultury s výborem kultury, ochrany památek a cestovního ruchu ZHMP.

 

3. Změna územního plánu

§    Ing. Hadravová představila změnu územního plánu 1525/00 – rozšíření čističky odpadních vod na Císařském ostrově. Změna koncepce zajištění potřebné čistírenské kapacity orientovaná na přestavbu Ústřední čistírny na Císařském ostrově a její dlouhodobou stabilizaci v této lokalitě byla schválena změnou Z0652/00 ÚP SÚ hl.m.Prahy. Změna má výrazně širší souvislosti nežli problematiku vlivu na hladinu velkých vod. Dlouhodobý záměr přemístit čistírnu do jiné lokality na pravém břehu mimo území hl.m.Prahy a možné pasivní rekreační vyžití Císařského ostrova bylo akceptováno pro nenahraditelné hodnoty ostrova v kontaktu se Stromovkou a zoologickou zahradou a následně i s botanickou zahradou. Předmětem pořizované změny je vymezení území určeného pro výstavbu doplňkové čistírenské kapacity na Císařském ostrově, umožňující po roce 2005 ponechat rozšířené kapacity ÚČOV v lokalitě Císařského ostrova.

Závěr: Výbor souhlasí s předloženou  změnou územního plánu 1525/00.

(Hlasování: 9 pro – 1 se zdržel hlasování – 0 proti)

 

4. Nový odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu MHMP

  • J. Kněžínek, ředitel nově vytvořeného odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu MHMP, představil členům výboru Ing. arch. J.Musálka, vedoucího oddělení památkových architektů, kunshistoriků a archeologů, a Mgr. Z.Navrátilovou, vedoucí oddělení příspěvkových organizací a grantové politiky. Vedoucí oddělení koncepce, koordinace projektů, kultury a cestovního ruchu Mgr. Petr Šourek nastoupí do své funkce 15. 4. 2005. Členové výboru zároveň obdrželi schéma  nového odboru včetně počtu pracovníků v každém oddělení. Po sloučení odboru kultury a odboru památkové péče došlo k úspoře 9 pracovníků.

Závěr: Výbor vzal informaci na vědomí.

 

4. Památková péče

  • J. Kněžínek informoval o udělení grantů hl.m.Prahy na obnovu památek v roce 2005 v celkové výši 52,5 milionů Kč.
  • Dále informoval o kritických připomínkách krajů k působnosti Národního památkového ústavu.

Závěr: Výbor vzal informace na vědomí.

 

4. Libeňský most

  • Dr. Bečková přiblížila aktuální problematiku Libeňského mostu, který má být vzhledem k technickému stavu rekonstruován do té míry, že z původní stavby by měly zůstat jen pilíře. Most je sice ve špatném stavu, neudržovaném, nikoli však neudržitelném. Most je umělecká památka, která by měla zůstat zachována. Do seznamu památek MK ČR nebyl zařazen jen z důvodu špatného technického stavu, nikoli že by nebyl shledán uměleckou památkou.
  • Ing. Jandáček informoval z pohledu statika o problémech mostu. Závěrem doporučil most restaurovat a využít všechny jeho technické rezervy.
  • Členové výboru diskutovali o této problematice. I.Bednář doporučil most vzhledem ke špatnému stavu opravit, výbor však potřebuje znát rozpočet na rekonstrukci i na novou stavbu mostu. P.Vlasák na příkladu Těšnovského nádraží zdůraznil, že zbourání mostu by nebylo přínosem. Vyslovil se proti bourání. J.Kněžínek seznámil výbor se stanoviskem MK ČR. Konstrukce nevyhovuje současným platným normám,  vznikla podle stavebních norem platných před 85 lety. Ing. Stádník doporučil most rekonstruovat, pokud to bude možné, i když bude tato rekonstrukce finančně náročnější. P.Ambrož také doporučil rekonstrukci s tím, že most má vyřešen dostatečný prostor jak pro tramvajovou i automobilovou dopravu, tak i pro chodce. Mgr. Černý upozornil na rozdílné názory statiků na stav mostu. Doporučil vést další otevřenou diskusi, zda  restaurovat, rekonstruovat nebo vystavět nový most, aby se získal komplexní názor z pohledu významu památky, finanční náročnosti i dopravní situace. Ing. Urban doporučil přistupovat k mostu ze širších hledisek. Výraznou předností je šířka vozovky 21 m, takže automobilová doprava není vedena po tramvajových kolejích. Most má svou historickou hodnotu, proto by nebylo vhodné činit rozhodnutí pouze na základě finanční náročnosti, neboť rekonstrukce je vždy dražší než nová stavba. O.Pecha doporučil vyčíslit náklady jak na rekonstrukci , tak na restaurování mostu.

Závěr: 1. Výbor vzal informace na vědomí.

2. Výbor se kloní k názoru most rekonstruovat, budou li náklady na rekonstrukci úměrně vysoké.

3. Předseda výboru požádal ing. Urbana o zpracování doplňující informace pro členy výboru.

 

5. Různé

  • Mgr. Kreuzmannová informovala o vzniku sdružení Iniciativa pro kulturu, které založily subjekty působící v oblasti kultury a umění na území ČR dne 9.3.2005 v Praze. Zároveň požádala o zrušení dubnové uzávěrky čtyřletých grantů na léta 2006 – 2009 a její posun na podzim, kdy budou již k dispozici závěry pracovní skupiny primátora hl.m.Prahy pro optimalizaci grantového systému od správného nastavení pravidel, přes požadovaná vstupní data žadatelů, až po transparentnost celého procesu rozhodování. Dále upozornila, že některá divadla mají málo finančních prostředků a nebudou moci hrát do konce letošního roku. Dr. Němec  doporučil Iniciativě v souvislosti s touto situací jednat s MK ČR. Mgr. Kreuzmannová konstatovala, že jednání proběhla, ale Praha je finančně diskriminována, neboť je opět vyjmuta z finančních prostředků pro kraje. Ing. Stádník důrazně upozornil, že při úpravách v navrhovaném rozpočtu města na letošní rok byla nejméně krácena právě  kultura. Členové výboru se kriticky vyjadřovali k některým dosavadním emocionálním projevům členů Iniciativy. Mgr. Kreuzmannová oponovala, že umělci mají plné právo vyjadřovat své negativní emoce. Ing. Stádník kritizoval, že v rozhlasovém vysílání dne 10.4.2005 o připravovaném festivalu Tanec Praha se Mgr. Kreuzmannová ani jednou nezmínila o finanční podpoře města. O.Pecha konstatoval, že pokud bude situace takto pokračovat nadále, výsledek profesionálního lobingu může být opačný.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příští zasedání výboru se uskuteční dne 11. 5. 2005 ve 14.30 hod v Zasedací místnosti č. 122 (1. patro, Staroměstské nám. 4, Praha 1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapsal:  PaedDr. Radovan Smolka

 

 

Ověřil: Jan Kněžínek

 

 

Schválil: Ing. František Stádník

 

22. dubna 2005
22. dubna 2005